Hrajeme.cz
Představení hryPro děti

Kdo umyje nádobí? je rychlá hra od Granny

Jednou z podzimních novinek, které k nám přineslo Pygmalino, je i malá a rychlá hra Kdo umyje nádobí? Určena je pro 2–4 hráče od 6 let. Na krabičce je uveden herní čas 15 minut, ale zpravidla ji zvládnete rychleji. Na první pohled vás nejspíš nezaujme, ať už svým názvem, či ilustrací na krabici, i když jistá snaha o vtipnost se autorům nedá upřít. Snaží se vás zaujmout například tím, že se již nemusíte hádat o to, kdo umyje po obědě nádobí, rozhodnout může výsledek hry.

Jednoduchý princip hry a její svižnost ale mohou přilákat vaše neposedné ratolesti. Pravidla jsou totiž tak jednoduchá, že si v podstatě hned můžete začít hrát, a na to děti slyší. Přitom ve hře budou muset o svých tazích přemýšlet, aby ve hře uspěly.

Jak se tedy hraje? Každý hráč obdrží svou sadu nádobí a pokrmů různých chodů v podobě kartiček, které si všichni hráči stejně rozloží před sebe. Celkem jich je šest druhů. Na začátku budou všechny modrou stranou s čistým nádobím nahoru. V horní řadě je dezert, hlavní chod a nápoje, ve spodní řadě vidlička, polévka a nože.

Ve svém tahu buď otočíte jednu kartičku s čistým nádobím na druhou stranu, kde je špinavé nádobí, nebo se zbavíte špinavého nádobí tak, že ho položíte na jiné špinavé nádobí stejného druhu nebo stejné barvy. Přitom kartičky můžete pokládat jak na vlastní, tak na kartičky jiných hráčů. Vtip hry je v tom, že „špinavá“ strana kartičky má různou barvu pozadí, červenou, zelenou, žlutou a fialovou. Díky tomu, že kartičky každého druhu na začátku hry zamícháte, nikdo neví, jakou barvu na špinavé straně má.

Hráči se střídají v tazích. Hra končí, když už žádný hráč nemůže provést svůj tah. Ve hře prohraje ten, komu zbylo nejvíce kartiček (ten musí umýt nádobí).

Kdo umyje nádobí? si více užijete ve více hráčích. Můžete více taktizovat, abyste nenabídli výhodu ostatním hráčům. I tak skrývá hodně náhody. Ta ale při hře mladších školáků nevadí. Je potřeba dávat pozor na to, jak se situace mění v tazích ostatních hráčů a reagovat na ně. Pro dospělé ale hra moc není. Jako rychlou hru s dětmi ji ale doporučit mohu.


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář