Hrajeme.cz
Funny a párty hryPředstavení hry

Modrá kráva je postřehová párty hra, která se proměňuje

Albi se letos pustilo hned do několika vlastních projektů. Kromě karetní hry Divočina či hry Balíkáři je to nová párty hra Modrá kráva. Jejím autorem je David Rozsíval. Hra je určena pro 2–8 hráčů od 8 let. Jednu partii si zahrajete okolo 20 minut. Základní pravidla jsou jednoduchá. Otočíte kartu a řeknete, co na ní je a jakou to má barvu. Můžete tak otočit zelenou kočku, modrou krávu nebo třeba fialového psa. Vtip této hry je ale v tom, že se proměňuje. Postupně do ní vstupují nová pravidla, a ta vám dokáží pěkně zamotat hlavu.

Na začátku hry dostanete pět žetonů se srdíčky, to jsou vaše životy. Ve hře zvítězí hráč, který zůstane jako poslední ve hře. Hráči se střídají v otáčení karet. Přitom musí říct, co na ní je a jakou to má barvu. Pokud si někdo myslí, že aktivní hráč určil zvíře či barvu špatně, musí vykřiknout: „Chyba!“. Hráči prověří, zda k chybě došlo, pokud ano, aktivní hráč ztrácí srdíčko, pokud ne, ztrácí srdíčko hráč, který hlásil chybu.

Herní materiál.

Pravidla nastavíte pomocí žetonů znázorňujících šipku. Náhodně vyberete po jednom pravém, levém a spojovacím dílku. Odlišeny jsou barvou. Pravidla tak například určí, že místo zvířete vlevo, musíte říct zvíře vpravo. Pravidlo například ukazuje, že kráva je pes. Na otočené kartě je sice modrá kráva, vy však musíte říci modrý pes. Obdobně se může měnit barva. Místo modré krávy pak musíte například říci červená kráva.

Mezi kartami jsou dvě speciální. Jedna přidává nové pravidlo, druhá stávající pravidlo mění. Postupně tak přibývají nová pravidla. Pokud se stane, že vylosujete „zakázané pravidlo“, jednoduše vytáhnete pravidlo jiné. Musíte tedy stále dávat pozor, abyste neudělali chybu a nepřišli o srdíčko.

Ukázka tří pravidel.

Do hry můžete zapojit i speciální pravidla, která říkají, co máte za určitých okolností dělat. Kromě toho, že musíte říct správné zvíře a barvu, musíte splnit i podmínku speciální karty, například tlesknout, stoupnout si. Může se ale také stát, že se hráč přeskakuje nebo že se mění směr.

Pokud hrajete s dětmi, můžete se domluvit, že omezíte počet nově přidaných pravidel a nebudete hrát na řetězení pravidel (jedno pravidlo říká, že prase = modrá a další modrá = zelená, pak prase zůstává modré).

Modrá kráva je svižná postřehová hra, která díky svým proměnlivým pravidlům všechny stále udržuje v napětí a soustředění. A vede k řadě vtipným situacím. Podle zkušenosti skupiny také můžete snížit nebo zvýšit obtížnost.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář