Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Námořníci z Nordenu jsou novou hrou od autora Osadníků

Dino připravilo novou rodinnou hru Námořníci z Nordenu, která pochází z dílny Klause Teubera, autora Osadníků z Katanu. Tuto hru, kterou letos představilo německé vydavatelství Kosmos, si již můžete vyzkoušet i u nás v českém vydání. Hra je určena pro 2–4 hráče od 10 let. Každý hráč představuje kapitána námořní brigy, s níž se vydává na plavbu severním mořem. Model lodi v 3D provedení představuje jeho hráčskou desku, na kterou si umisťuje převážené zboží, posádku, ale i uvězněné pirátské kapitány. Posádka jeho loď vylepšuje, a tím omezuje vliv náhody.

Ukázka hry – herní komponentyHra vás zavede do rozbouřených vod severního moře, kde budete obchodovat, bojovat s piráty, a především pomáhat přístavům: Norderkap, Trutzhavn a Olesand. Tato tři města v severním moři totiž vyplenili piráti. Vaším úkolem ve hře je pomoci s jejich obnovou a zásobováním. Každý ze tří přístavů má své specifické požadavky, kdo je dokáže splnit nejlépe, získá body prestiže a zvítězí.

Na začátku hry má každý hráč svou loď, která má pouze plachtu a jedno dělo. Uprostřed stolu leží skórovací tabulka a karty moře u každého ze tří přístavů. Hráč na tahu si vždy vybere jeden přístav a začne postupně odkrývat kartičky moře a na ně reaguje, buď je vyhodnotí, nebo přejde k další kartě. Vydal se tak na svou obchodní výpravu. Kolik karet moře může maximálně otočit, mu určuje stupeň plavby, který označuje jeho plachta. Realizuje ale nejvýše dvě akce. Obchodní akce jsou příležitostí pro nákup či prodej zboží. Můžete také zlepšovat vybavení své lodě, a to zvýšit dosah své lodě, zakoupit kanón proti pirátům nebo najmout nového člena posádky.

S piráty se utkáte, když odkryjete mlhu na kartě moře. Bílá kostka určí sílu pirátů, černou pak můžete dát tolik zásahů, kolik máte děl. V případě neúspěchu vaše cesta ihned končí. Pokud zvítězíte, umístíte zajatého pirátského kapitána na svou loď.

Když je na kartě moře cílový přístav, můžete plnit úkol. Skórovací tabulka vám ukazuje konkrétní podmínky. Na začátku hry je například potřeba do přístavu Norderkap dodat jeden sud vína, do Trutzhavnu odevzdat jednoho pirátského kapitána a do Olesandu jeden pytel soli a jeden koš ryb. Za každý splněný úkol umístíte svou bodovací kostičku na plán, případně další za splněné bonusy. Ve hře zvítězí ten, kdo jako první umístí svou poslední kostičku (10 ve dvou a třech hráčích, 8 ve čtyřech hráčích).

Před začátkem hry si maličko zamodelaříte, ale sestavení lodí není to nic složitého. Odměnou vám budou stylové hráčské desky v podobě lodí. Po skončení hry je bez problému vložíte do dobře uzpůsobeného vnitřku krabice (jen stěžeň musíte vysunout).

Námořníci z Nordenu jsou přístupnou rodinnou hrou, ve které uplatníte trochu obchodní strategie, kombinačních schopností i dobré paměti.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář