Hrajeme.cz
Nové hry

Ohlédnutí za veletrhem v Essenu – jaké hry přinesl

Veletrh her v Essenu je již přes týden minulostí. S novinkami, které přinesl, se ale budeme setkávat v následujících týdnech a měsících. V tomto období bude čas náležitě hry vyzkoušet a vybrat ty skutečně dobré, které budou stát za zmínku i po delším čase. Jednoduše budete mít chuť si je zahrát i opakovaně a doporučit je dalším lidem. S výběrem by vám mohla pomoci malá rekapitulace toho, co jsme v Essenu viděli a vyzkoušeli.

K dispozici na veletrhu bylo hned několik velkolepých výpravných her. Asi nejzdařilejší a nejdražší je kooperativní hra Galaxy Defenders se dvěma rozšířeními: Extinction Protocol a Operation Strikeback. Tato hra má luxusní provedení a ocení ji především náročnější hráči, kteří chtějí propracovanou hru do všech detailů. Rozšíření bude možné pořídit v prvním čtvrtletí 2015. Další představenou výpravnou hrou byla The Battle of Five armies na motivy Hobita.

Je skvělé, že se mezi novinkami neztratili ani hry z české provenience. Z průměru vyčnívala především hra Alchymisti od CGE, ale hodně se hrála i párty hra McJohnys od CBG a závodní hra Aruba od Stragoo games.


Abyss

Abyss-box
Abyss

– pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. Bombyx (Asmodee)

Hra vás hned zaujme černou krabicí bez nápisu, jen s hlavou zvláštní bytosti. Na veletrhu si zájemci mohli vybrat z pěti variant. V běžném prodeji bude jen jedna. Platidlem ve hře jsou perly. Každý hráč si je ukládá do mističky, aby se mu nerozkutálely. Hráči usilují o trůn v podmořské říši. K tomu potřebují získat přízeň mocných lordů, s jejichž pomocí mohou ovládnout důležitá území. Lordy si nakloní, když mají dostatek hlasů v Radě, v níž jsou zastoupeny různé frakce. Díky jejich pravomocím mohou ovlivňovat i druhé hráče, například jim ztížit podmínky pro získání nového lorda. Každý hráč musí ve hře zvažovat, kolik chce získat, protože zde funguje princip, že čím víc hráč chce, tím víc poskytne i ostatním. V nabídce pro výběr jsou tři území, ale hráč se rozhodne pro čtyři nová území, z nichž si jednu vybere, ostatní se stanou součástí nabídky i pro ostatní hráče. Hra pěkně plyne a všichni jsou neustále zapojeni. Hra je jazykově závislá, karty lordů a území obsahují text s efektem.

AquaSphere

AquaSphere
AquaSphere

– pro 2–4 hráče od 12 let, autor: Stefan Feld, vyd. Matagot, Pegasus Spiele

AquaSphere je druhou novinkou od Stafana Felda a je určena náročnějším hráčům. Hra vás zavede na výzkumnou stanici umístěnou hluboko pod hladinou oceánu. Zde se svým týmem provádíte výzkumy. K dispozici mají hráči inženýra, vědce, roboty a ponorky. Mají řadu možností. Mohou vylepšovat výzkumnou stanici, zvyšovat její kapacitu, sbírat krystaly, vysílat ponorky na průzkum, zkoumat chobotnice, získávat znalosti, které jsou nezbytné k vítězství. Vše je potřeba dobře naplánovat a využívat i aktuálních příležitostí, které se vyskytnou během hry.

 

Deus

Deus-box– pro 2–4 hráče od 10 let, vyd. Pearl Games

Je to přístupnější civilizační hra. Hráči budují vlastní civilizaci ve sdíleném prostoru, který je dán hrací plochou. Hráči začínají s pěti kartami budov. Ve svém tahu může jednu využít k postavení budovy, nebo jednu či více karet odhodit jako oběť bohům, a tím získat pomoc boha (míru pomoci určuje počet odhozených karet). Budovy se staví na modulární herní plán. Kartu postavené budovy si každý položí na příslušné místo před sebe podle její barvy. Tím aktivuje efekt všech dříve vyložených karet této barvy. Ve hře jsou karty v šesti barvách: červená pro vojenskou sílu, zelená pro získání zdrojů, modrá pro obchod, hnědá pro bodování, fialová pro církve a žluté pro různé efekty. Hra končí buď v případě, že hráči zaútočili na všechny barbarské vesnice na plánu, nebo když byly postaveny všechny chrámy.

Escape: Zombie City

Escape-Zombie-City_box
Escape: Zombie City

– pro 2–4 hráče od 10 let, vyd. Queen Games

Po úspěšné kooperativní hře Escape: Chrámová kletba přichází Zombie City. Vaším úkolem je tentokrát získat potřebné zásoby a zmizet z města Dodge, než vás dostanou hladoví zombíci. Hraje se v reálném čase, který odpočítává patnáctiminutová nahrávka. Ve hře musíte spolupracovat a házet kostkami dostatečně rychle.

 

 

Imperialism: Road to Domination

Imperialism-box
Imperialism

– pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. G3

Je v podstatě karetní civilizační hra. Plán slouží pro ukazatele nejrůznějších hodnot. Hráči rozvíjí své impérium, podmaňují si země a kolonie, rozvíjejí se v různých oblastech, získávají prestiž, která je dovede k vítězství. Hra poskytuje kromě budování vlastní „říše“ také interakci mezi hráči při válčení. Pro dobré zahrání je nezbytné poznat všechny karty, kterých je velká hromada. Celkově lze říci, že hra nebude pro každého, ale že si své hráče najde.

La Isla

La-Isla-box
La Isla

– pro 2–4 hráče od 10 let, autor: Stefan Feld, vyd. alea (Ravensburger)

Každý hráč má tým pěti průzkumníků, s nimiž se vydávají zkoumat ostrov La Isla a pokusit se chytit zvířata, o nichž se myslelo, že už dávno vymřela (doda, fosu velkou, zlatou ropuchu, pišťuchu či můru). Hrací plán má kruhovou podobu a je složen z jednotlivých dílků. Na nich leží 35 náhodně rozmístěných žetonů zvířat. Hráči své průzkumníky umisťují na různá místa na ostrově, aby obklíčili co nejvíce zvířat. V každém kole si hráči naplánují tři akce podle jednotlivých funkcí karet. Karty mají tři různé funkce: poskytují speciální akce, dávají suroviny či umožňují posun ukazatele. Karty poskytují speciální výhodu i v následujících kolech, a to do doby, než je hráč překryje jinou kartou. Body hráči získávají na konci hry za kompletní sadu zvířat, za dílky zvířat a zbylé suroviny. Celkově nejsou pravidla složitá a i díky herní době do hodiny bude hra přístupná širší hráčské veřejnosti.

Mangrovia

Mangrovia-box
Mangrovia

– pro 2–5 hráčů od 10 let, vyd. Zoch

Jedna z pěkných rodinných her letošního Essenu, která může oslovit i náročnější hráče. Zasazena je do Karibiku, kde hráči usilují o nejlepší místa pro postavení svých chýší. Komu se to podaří nejlépe, stane se nástupcem starého vůdce. Nejlepší místa jsou podél božských cest, které sledují sochy bohů. Body získávají také za kontrolu posvátných míst a sběrem amuletů. Výběrem akce hráči zároveň určují pořadí v daném kole. Navíc tak nezvolí jen jednu, ale dvě akce. V každém kole je potřeba se dobře rozhodnout. Za stavbu je potřeba zaplatit přesným počtem zdrojů a také kartou příslušné krajiny, kde chce hráč stavět.

Mythotopia

Mythotopia-box
Mythotopia

– pro 2–4 hráče, autor: Martin Wallace, vyd. Treefrog

Je to lehká válečná hra, ve které je využit princip vytváření balíčku, který byl využit již ve hře A Few Acres of Snow. Mythotopia je zasazena do fantasy světa. Herní plán je rozdělen do čtyřiceti provincií. Počáteční rozdělení provincií proběhne náhodně. Hráči si karty provincií zamíchají dohromady s pěti startovními kartami, které mají všichni stejné, a tím vznikne jejich počáteční balíček. Pro každou hru se náhodně vylosují bodovací karty, které určí podmínky pro bodování, například za stavbu hradu, dobytí území s runovým kamenem, aj. Hraje se, dokud čtyři ze sedmi cílů není splněno. Ve svém tahu hráč provede dvě akce, které mu umožní karty v ruce, a dobere si do pěti karet. Celkem volí z devíti akcí, získání armády či lodí, jejich umístění, získání karty vylepšení, útok na jinou provincii, atd. Ve hře tedy můžete dobývat nové provincie, ale zároveň musíte budovat města, hrady, silnice, abyste získávali body.

Orléans

Orleans-box
Orléans

– pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. dlp games

Hra je zasazena do středověké Francie do oblasti okolo řeky Loire. Je to strategická hra, která inovativním způsobem využívá „deck building“, ne však na karty, ale na pomocníky, s jejichž pomocí hráči realizují akce. Každý hráč má svůj pytlíček, do kterého v průběhu celé hry umisťuje pomocníky. Pro každé kolo z něj vytáhne určitý počet pomocníků, které může využít. Základní akce má každý na své desce, k realizaci potřebuje jinou kombinaci pomocníků. Postupně si může přistavovata nové budovy, které poskytují další možnosti. Ve hře se boduje každé získané zboží, peníze a také body za postavené vesnice a získané osobnosti. Hraje se na 18 kol, takže je herní doba poměrně dlouhá, pod dvě hodiny se nedostanete.

 

Orongo

Orongo
Orongo

– pro 2–4 hráče od 10 let, autor: Reiner Knizia, vyd. Ravensburger

Rodinná hra, ve které hráči staví sochy Moa. Hra využívá princip dražby o to, kdo bude stavět jako první. Hráči musí ale nejdříve na mapě ostrova obsadit více polí a ta propojit, aby sochu mohli postavit. Zvítězí ten, kdo jako první postaví jedenáctou sochu. Ve hře se platí mušličkami, které slouží také k označení použitých dílků.

 

 

RoboRama

RoboRama-box
RoboRama

– pro 2–4 hráče od 8 let, vyd. PLAYthisONE

Jednoduchá závodní hra. Úkolem hráče je dovést své čtyři roboty do protilehlého rohu. K pohybu a dalším akcím používá šest kartiček, které použitím „vybije“. Musí je průběžně nabíjet pomocí políček na desce, jinak hrozí, že zcela prohraje. Může také využít speciální bonusy, každý ale jen jednou za hru. Díky tomu, že si hráči vzájemně překáží, vytvářejí ve hře nečekané situace, které nutí měnit plány.


Rozšíření her (příklady)

 • 7 divů světa: Babel
 • Small World: Spider Web
 • Cyclades: Titans
 • World of Tanks: Second Front
 • Village: Port
 • Evolution: Random Mutation
 • Concordia: Britannia, Germania
 • Hansa Teutonica: Britannia
 • CV: Gossip
 • Keyflower: Trader
 • Andor: Die Reise in den Norden
 • Dungeon Fighter: Stormy Winds

 


Určitě stojí za zmínku, že řadu her, které měly v Essenu premiéru, si již můžeme pořídit u nás či nebo se české vydání připravuje v brzké době. Zmínil jsem je mezi novinkami dříve, proto se neobjevily v prvních zprávách o veletrhu. Jedná se například o Colt Express, rozšíření Oheň a Led ke hře Terra Mystica, Euphoria, rozšíření Daydreams ke hře Dixit.

Mohlo by vás také zajímat

3 komentáře

Ve čtvrtek začíná v Essenu veletrh SPIEL, co přinese | Hrajeme.cz 6.10.2015 at 10:52

[…] Ohlédnutí za veletrhem v Essenu – jaké hry přinesl (2014) […]

Magazín Win shrnuje všechny novinky z Essenu | Hrajeme.cz 10.1.2015 at 13:25

[…] Ohlédnutí za veletrhem v Essenu – jaké hry přinesl […]

Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) | Hrajeme.cz 24.11.2014 at 0:36

[…] Ohlédnutí za veletrhem v Essenu – jaké hry přinesl […]

Připojte svůj komentář