Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraníVideoVideopředstavení

Povídačky jsou komunikační hra pro děti a rodiče

Povídat si s dětmi je potřeba od nejútlejšího věku, od narození. O tom není pochyb. Rodiče si tak vytváří s dětmi pevný vztah. Děti se učí poznávat svět okolo sebe, rozpoznávat nebezpečí, komunikovat a posléze i mluvit. Často pomáhají různé obrázkové a pohádkové knížky nebo hry. Proč tyto dvě věci nespojit a nepřidat téma, které je pro vaše dítě zajímavé či užitečné pro jeho rozvoj? Takovým pomocníkem, který vám usnadní otevřít nenásilnou, hravou formou i osobnější témata, jsou Povídačky.

Povídačky_0389Jedná se o rodinnou komunikační hru, kterou vymyslela a připravila Andrea Löflerová původně pro své děti. K dispozici jsou dvě varianty hry: Kids je určena dětem od 3 do 7 let, Junior si zahrajete s dětmi od 7 do 11 let. Liší se tématy z reálného života, které odpovídají dané věkové kategorii dětí. S Povídačkami si budete s dětmi především povídat, čekají vás ale i drobné postřehové hříčky, a také si zazpíváte. Samé aktivity, které s vámi budou děti rády dělat.

Povídačky jsou souborem 50 kartiček s otázkami, úkoly a obrázky. Ty jsou navlečeny na karabinu, takže se s nimi dobře manipuluje, neztratíte je a můžete si je vzít kamkoliv s sebou. Kdykoliv na cestách, v autě, ve vlaku, v čekárně u lékaře, ale samozřejmě i doma si je můžete vytáhnout a začít hrát. Časově hraní není nijak omezeno, můžete hrát pět minut či dvě hodiny, jak vás bude hraní bavit.

Každá kartička představuje jedno téma. S dětmi si budete povídat například o sportu, který je baví, o tom, čeho se v noci bojí, jak se chovat v autobuse, co mám dělat, když někomu ublížím. Kartička je rozdělena na několik částí, které postupně procházíte. Nejprve položíte otázku dítěti. Má tak prostor říci, co si o tématu myslí. Pak odpovíte na otázku určenou dospělému, takže děti slyší také váš náš názor. Záleží jen na vás, do jaké hloubky půjdete. Při povídání se staršími dětmi nemusí zůstat jen u té jedné otázky.

Povídačky_0386
Ukázka karty s úkoly a obrázkem.

U každého tématu je pěkně ilustrovaný obrázek, u kterého si s dětmi procvičíte paměť. Na 10 sekund se díváte na obrázek, pak ho zakryjete a odpovídáte na otázku. Nakonec si vyprávíte příběhy či zazpíváte písničku. Podmínkou je, aby obsahovaly stanovená slova. Fantazii se meze nekladou. Tuto hru ilustrovali výtvarníci Marcela a Luboš Walerovi.

Povídačky jsou jednoduchou, vtipně navrženou a krásně ilustrovanou hrou, která podpoří vaši komunikaci s dětmi, rozvíjí slovní zásobu, paměť i fantazii. Poskytuje také příležitost věnovat se důležitým tématům daného věku dítěte, tím ho učit, ale i poznávat. Díky vzájemné otevřenosti posílíte svůj vztah s dětmi a vzájemnou důvěru. Povídačky mohou posloužit i jako pomůcka do menší dětské skupiny, například ve školkách.

Hra vyšla již v minulém roce (2013), ale letos se dostává do většího počtu obchodů. Můžete se s ní setkat především ve specializovaných obchodech nebo si ji můžete objednat prostřednictvím internetu. Nyní je k dispozici také v elektronické podobě pro iPhone a iPad.

Odkazy:

 

Autorka hry Andrea Löflerová představuje Povídačky na krátkém videu:

 

Ukázky hry Povídačky

 

Úkoly s obrázkem varianty Kids.Ukázka karty s úkoly.Ukázka obrázku.Zadní strana krabice.Varianta Junior.Zadní strana varianty Junior.Povídačky pro děti od 7 do 11 let.Ukázka s úkoly a obrázkemUkázka karty varianty Junior.

Připojte svůj komentář