Děkujeme všem účastníkům 1. etapy soutěže Hraj, hodnoť, vyhraj, která probíhala od 1. 10. do 30. 11. 2014. Zúčastnil se každý registrovaný uživatel, který v daném období připravil alespoň jedno hodnocení u konkrétní hry v databázi na Hrajeme.cz. Celkem přibylo nádherných 650 příspěvků.
Vaším hodnocením jste přispěli k aktualizaci žebříčku her a pomohli dalším zájemcům při výběru správné hry. Pokračujte a podělte se o své zkušenosti s hrami, jsou cenné. Můžete také získat některou z pěkných her z 2. etapy soutěže.
Nyní nastal čas vyhlásit výherce
Z celkového počtu hodnocení her jsme vylosovali tyto dva výherce (pomocí generátoru náhodných čísel):
- Uživatel dave získává hru Escape: Chrámová kletba (vyd. Piatnik)
- Uživatel Duhamuz získává hru Istanbul (vyd. Albi)
Redakce vybrala 16 hodnocení, která si můžete níže přečíst, a z nich jsme vylosovali další tři výherce:
- Uživatel Orel91 získává hru Colt Express (vyd. MindOK)
- Uživatel skyfire získává hru Origin: Počátek lidstva (vyd. REXhry)
- Uživatel ladyarcher získává hru Koncept (vyd. Blackfire)
Všem gratulujeme.
Vybraná hodnocení
1. Orel91 – Příběhy z kostek
Vloženo 30.11.2014 (22:23)
Vzhledem k tomu, že rád píšu povídky a vyprávím příběhy a zároveň mám rád hry, tak jsem si pořídil Story cubes. Ve správném kolektivu, který je dostatečně kreativní, je tato hra skvělou odreagovačkou.
Primárně nejspíše cílí na mladší hráče, u kterých by měla rozvíjet představivost a vyprávěcí schopnosti, stejně tak jako rozšiřovat aktivní slovní zásobu, nicméně i u staršího osazenstva najde své oblíbení. Divili byste se, co jsou schopni dospělí lidé vymyslet za příběhy, když se nebojí popustit uzdu své fantazii.
Hra je snad nejskladnější, jakou jsem zažil, pravidla jsou naprosto triviální, takže je pochopí i ty nejmenší děti a zapojit se do ní může spousta hráčů. Na hru existuje i spousta tematických rozšíření, které ji ještě oživí. Díky obrovskému množství kombinací, které mohou na kostkách padnout, se hra prakticky nikdy neohraje a pokaždé je to něco nového.
+ Jednoduchá, rychlá, skladná
+ Rozvíjí kreativitu, představivost, aktivní slovní zásobu
+ Můžou si ji zahrát i ti nejmladší hráči
+ Do hry se může zapojit velké množství hráčů
+ Prakticky nevyčerpatelné množství kombinací
– Nemusí vyhovovat lidem, kteří nemají rádi hry, primárně založené na komunikaci a vyprávění
2. Mondieu – Dixit
Vloženo 30.11.2014 (22:11)
Univerzální hra, kterou si rádi zahrají jak zkušení hráči tak i ti, kteří deskovkám příliš neholdují, a to především díky velice jednoduchým pravidlům hry a její variabilitě. Dá se využít jako alternativa k již ohraným párty hrám typu Activity, ale stejně tak dobře zabaví i při mezigenerační rodinné sešlosti. Škoda že maximum hráčů je zde stanoveno na 6, když Odyssey umožňuje hru až pro 12. Dixit rozvíjí fantazii a s ohledem na vyprávěcí princip se jen tak neohraje – s měnícími se kartami a spoluhráči je každá hra jiná. Co se týče počtu hráčů tak ve 3 není hra příliš zábavná, jelikož tipující hráči vybírají pouze ze 2 karet. Ve 4 hráčích se již hraje lépe, ideální je 5-6 hráčů, kdy je při tipování na výběr z více karet (nevýhodou je pak ale to, že hráči se během partie nedostanou tolikrát k roli vypravěče, na kterou se vždy všichni těší). Hlavním mínusem je pak cena – cca 600 Kč za 84 karet (+ další součásti samozřejmě) je poměrně dost, jelikož při častějším hraní se stejnou skupinou lidí začíná být problém s vymýšlením nápověd a je třeba pořídit si rozšíření. Jinak jsou ale obrázky krásné a pořízením Dixitu určitě nikdo neprohloupí, hra baví dokonce i ty, kteří téměř nic neuhádnou.
3. ESE – Hvězdný koráb Katan
Vloženo 25.11.2014 (8:17)
Velmi pěkná hra pro dva hráče. Oceňuji, že v ní není přímý konflikt typu „teď tě poškodím“, hra je tím pádem vhodná pro hraní v páru bez rizika ztráty večeře.
Každý hráč si opečovává svou vesmírnou kocábku, postupně přidává více motorů, silnější děla, vylepšuje kapacitu skladů a další systémy. Interakce s okolím probíhá návštěvou jednoho z hvězdných systémů, jenž je reprezentován hromádkou karet. Počet karet, které hráč může projít je dán rychlostí lodi, počet akcí, které může provést, je dán úrovni příslušného vylepšení (2-4 akce za kolo). V hromádkách se vyskytují obchodní stanice, planety, které lze kolonizovat, piráti a různé další vychytávky.
Vyhrává hráč, který jako první nasbírá 10 vítězných bodů (za obsazené planety, za pomoc mimozemšťanům, za potírání pirátů, za vylepšení nejvyšší úrovně, …).
Spolu se Ztracenými městy naše nejoblíbenější hra (právě) pro dva hráče.
4. Bejus – Andor: Dobrodružné legendy
Vloženo 10.11.2014 (21:13)
Mne osobne sa táto hra veľmi páči, poslednú dobu ju hrajeme s partnerom skoro každý víkend. Najviac nám práve vyhovujú kooperatívne hry, pretože šanca na to, že sa pohádame je veľmi nízka. Herný plán je nádherne ilustrovaný, pán Menzel zase vykonal skvelú prácu
Veľmi oceňujem i to, že figúrky a dosky hrdinov sú obojstranné, zvlášť pre pánov a slečny. Je to síce drobnosť ale tú hru to predsa spríjemní.
Ďalšou zaujímavosťou je štýl oboznámení hráčov s pravidlami. Prvá legenda je „nácvičná“, kde sa hráči postupne dozvedajú na kartách legiend ako hra funguje, aké majú možnosti, ako prebieha boj s príšerami atď. Je to unikátny spôsob, ktorý sa podobá tutoriálom počítačových hier.
Na záver musím ešte dodať, že hra obsahuje 1+4 legiend, čo sa môže zdať málo, ale v skutočnosti kvôli rôznorodým možnostiam poskytuje nespočetné varianty nových hier. Dokonca môžete sami legendy vytvárať a na stránkach fanúšikov sú k dispozícií tzv. „fanúšikovské legendy“ ktoré tiež môžete vyskúšať.
Hru by som určite doporučila hráčom, ktoré majú rady fantasy svet a nevadí im, že sa nebudú navzájom bojovať. Myslím si, že deti by tiež mohli hru užiť a je to výborný spôsob ako ich naučiť spolupracovať s ostatnými.
5. hromadalidi – Dominion
Vloženo 3.11.2014 (6:47)
Dominion patří mezi hry karetní a nejlépe si ho asi užijete překvapivě ve 3 hráčích. To kvůli tomu, že ve dvou si nelze zas tolik škodit a ve čtyřech zase čekáte někdy až příliš dlouho než přijdete na řadu. Jinak je však hra poměrně svižná a rychlá. Princip stavby v podstatě vlastního balíčku, kterým se snažíte nasbírat co nejvíce vítězných bodů je velmi originální. Nejhorší mi vždycky přijde rozhodnutí, kdy už jít do nákupu vítězných bodů a kdy ještě chvilku počkat a vzít raději nějakou super akční kartu. Variabilita hry je taky velmi velká, neboť v nabídce je vždy pouze deset akčních karet, ale v základní krabici jich je daleko více. Takže můžete z vesela obměňovat různé sady, které vám přijdou vhodné. Hru hrajeme rádi, pravidla má poměrně jednoduchá a složitosti nabírá až v případě pokud se někdo snaží vymyslet řádnou dokonalo a neprolomitelnou strategii. Hrací doba cca. 30-40 ve 3 lidech.
6. ladyarcher – Údolí králů
Vloženo 30.10.2014 (15:34)
Je to jedna z našich nejoblíbenějších her.Hrajeme ji ovšem jenom když se sejdeme ve čtyřech, protože myslím, že v menším počtu to není úplně to pravé.
Hra má dvě velké výhody
1)jednoduchá a rychlá počáteční příprava, následně také složení po hře – na tak málo komponent toho hra umí neskutečně mnoho.
2) vysvětlíte jí i lidem, kteří moc nehrají deskovky – alespoň zatím – po hře si je totiž možná zamilují.
Prostředí egypta je krásně využito i ztvárněno.
Například dojeď do lomu pro kamen nebo ti ho někdo sebere, ale už nemůžeš dělat nic jiného, protože lom je daleko.
člověk se musí rozhodnout zda bude riskovat a možná to bude pro něj větší zisk než při opatrnosti.
Pěkné je také že i když v jednom kole jste na posledním místě, příští kolo hrajete první a tím si můžete vybrat nejlukrativnější kartičku nebo místo.Už se mi i stalo, že někteří spoluhráči v jednom kole úmyslně získali poslední místo.
Hráčům doporučuji stoprocentně, i v rodině se staršími dětmi se asi neztratí.
7. skyfire – Dixit
Vloženo 29.10.2014 (13:49)
Parádní party hra, která zaujme i nehráče. Máme hodně známých, kteří hry nehrají, ale tohle se vždy chytlo a i tihle nehráči se po dohrání dožadovali další a další rundy. Hra je svým konceptem až primitivní, ale dokonale procvičí představivost a odhad jak kdo přemýšlí. U hry se často zasměju, protože co někdo někdy dokáže vymyslet a jak kartu popíše, to je fakt zážitek. Hra je nejlepší v 5-6. V menším počtu to není ono. Dobře odsýpá, a většinou nejsou ve hře žádné prostoje. Jako asi jedinou nevýhodu hry vidím, že když hrají třeba páry, které se dobře znají, tak není problém kartu účelně popsat, tak ať ji pozná jen partner a ostatní nemají šanci. Ale kdo hledá zábavu a hraje fair play, tak toho nevyužívá. Rovněž cena je vzhledem k hernímu materiálu hodně mimo, ale to je skoro u všech her. Každopádně pro větší počet lidí, na párty a pro nehráče doporučuji.
8. karelik – Munchkin
Vloženo 28.10.2014 (10:51)
Munchkin je pro mě velké překvapení. Původně mě hra vůbec nezaujala, ale když ji přinesl kamarád a hráli jsme ji (4 hráči), fakt jsem se bavil. Hra je velice vtipná – popis nestvůr, které porážíte, názvy předmětů, na všem je něco k pousmání. Je důležité, že je lokalizovaná. Na začátku představujete sebe (člověka), postupně se můžete stát díky kartičkám trpaslíkem, půlčíkem zlodějem, vybavujete se zbraněmi, zbrojí atp. Poté vykopáváte dveře od místností, kde mohou být nestvůry. Za poražení nestvůry (ale nejen za to) získáváte level, o ty jde. Kdo první dosáhne 10., vyhrál. Jenže dost často se z nestvůr malých mohou stát velké a vy musíte požádat o pomoc a vyjednávat, protože jinak byste museli utíkat. Karetní hra plná zvratů, která je zábavná, nutí ke komunikaci, vyjednávání a není navážno. První hra mi přišla zdlouhavější, byla přes hodinu. Druhá už kolem hodiny. Dávám tři hvězdičky, protože si myslím, že je vážně dobrá, ale může se ohrát. Nicméně je spousta rozšíření, která se snad časem také lokalizují do češtiny. Kdo se chce pobavit, Munchkin podle mě nezklame.
9. matewr – Dostihy a sázky
Vloženo 28.10.2014 (10:38)
Prachsprostá kopie. Dobrá, pominu fakt, že se jedná jen o „předělávku“ monopolů a zkusím ve stručnosti napsat hlavní důvody, proč nás dostihy nikdy tak moc nebavili. V prvé řadě je to nesmyslně dlouhá herní doba na to, co hra nabízí (stačí si zahrát pár jiných moderních her a také pochopíte). Za druhé eliminační prvek u SPOLEČENSKÉ hry, která je navíc ukrutně dlouhá prostě vyloženě vadí. Je snad příjemné být vyřazen během prvních třiceti minut (bez vaší vinny) a pak čekat skoro 8 hodin, než to ostatní dohrají? A za třetí: ve hře nejsou téměř žádné (ehm, žádné) možnosti. Vstoupíš na pole. Máš na výběr: Koupíš koně, nebo nekoupíš a prohraješ hru? Kdyby to nebyla tak dlouhá a nezáživná hra, náhodu a naprosté minimum možností co dělat v tahu, bych i prominul, ale takto… Nutno však říci, že co se týče tématu a celkově i hratelnosti, tak Dostihy jsou lepší, než Monopoly. (Jo a obchodování s hráči je snad jediné pozitivum… je to vůbec zařazeno v pravidlech?)
10. Kentril – StarCraft: The board Game
Vloženo 24.10.2014 (7:52)
Strategická hra na téma velmi známé počítačové hry. Téma je docela hezky zasazené do herního systému. Zvolíte si rasu stavíte a vylepšujete budovy, jednotky a expandujete na jiné planety. Můžete zvítězit několika způsoby – buď speciálním cílem na karte rasy, eleminováním hráčů, nebo hra končí po několika kolech. Hra má opravdu skvělou grafiku a plastové figurky, mraky karet a spoustu dalších součástí. Nicméně se jedna o velkolepou hru ve velké krabici s pravidly na dlouhé zimní večery. Avšak obsahuje spoustu názorných příkladů. Hra je pokaždé jiná, protože si na začátku hry nahodně losujete planety, bojove karty. Myslím si, že bojová střetnutí nejsou moc dobře vymyšlena. Jsou zbytečně složitá a navíc pokud nemáte spravné karty na vybudované jednotky – boj bude opravdu těžký vyhrát. Do hry jsem investoval a koupil jsem si krabičky na šroubky (pořadače), do kterych jsem naskládal komponenty jednotlivých ras – takže to mám pěkně oddělené a v krabici se mi komponenty nemíchají a neničí se. Bohužel při koupi hry se mi stalo, že některé lodě byly odlomené z podstavců, ale sekunďák to opravil
11. Duhamuz – Příšerky z podzemí
Vloženo 23.10.2014 (8:33)
Když doma přijde na hraní s manželkou, prakticky pokaždé jasná volba. Neotřelý koncept chovu roztodivných příšerek, je prostě úžasný. Koupíte si příšerku jako mládě, staráte se o něj, splňujete jejich touhy a přání a oni rostou a rostou. Když se staráte špatně, tak i mutují a nebo zdrhají. A nakonec, pokud to vše přežijí v relativním pořádku, se s nimi zúčastníte několika zajimavých soutěží, např, Soutěž krásy, Velký jedlík apod. No a ty nejzajmavější prodáte novým pánům Zla, kteří si odskočily od svých vladařských povinností, ze svého Dungeonu (Vládci Podzemí), kteří si vyšli pořídit novou příšeru do svých podzemních chodeb nebo prostě jen jako příšerku na hraní.
Celkocé zpracování – paráda. Autoři si doslovně pohráli se vším. od zábavných pravidel, který tě vším provedou, čtou se dobře, přes propracované Impíky až po jména příšerek. Takový Jeftěr Velkohubý, je u nás velmi oblíbený.
Hra se trochu natahuje s počtem hráčů, a to zejména ve fázi přidělování karet potřeb, čím starší jsou příšerky a čím víc jich máte (max.4).
Často hrajeme právě ve dvou, kde neutrální Hráč, svými Impíky, blokuje některé herní akce. Ale již mámě vyzkoušenou i hru ve třech a čtyrech hráčích. Hra neztrácí na svém kouzlu, a to víc potřebujete rozvážit svoje akce.
Závěrem: Hru doporučuje 11 z 10 Impíků. A my se ženou se jen přidáváme.
12. Tindo – Jaipur
Vloženo 20.10.2014 (23:06)
Obchodník z Orientu musí být chytrý jako liška a záludný jako had. Ve hře Jaipur toto poznáte na vlastní kůži ve velmi příjemné a krásně jednoduché formě. Pět karet zobrazuje trh, kde oba hráči získávají a mění své suroviny. Ve hře je třeba dobře rozhodnout o tom, jakou komoditu získat a jakou na trhu zanechat, aby sám hráč získal během hry co nejvíce nejcennějšího zboží na úkor protihráče. Protože, když přijde konkurenční kupec na trh, neměl by tam nalézt to zboží, které potřebuje. Ve hře se také objevuje prvek štěstěny, kdy nikdo netuší, jaké nové cennosti se na trhu objeví. Občas je tržiště poloprázdné a plné velbloudů. Díky nim získává hra na strategičnosti, protože nestačí jen hromadit zboží po jednom. Je třeba trochu škodit protivníkovi a uskutečňovat velké obchody. A k tomu je potřeba vlastnit vetší stádo velbloudů. Na to, jak je Jaipur jednoduchý, lze v něm překvapivě objevit krásnou atmosféru orientu. Po grafické stránce se hra také hodně povedla. Tato hra jednoznačně patří mezi nejlepší hry pro dva hráče, s jakými jsem se setkal.
13. katemar – Koncept
Vloženo 18.10.2014 (11:53)
Koncept to taková ta hra, co možná na první pohled možná nezaujme ale jak se sežene ta správná parta, hned se stane skvělou párty hrou.
Poprvé jsem jí zahlédla na festivalu deskových her kde jsem byla s kamarádkou. Zaujal nás minimalistický design krabice. Bílá krabice s otazníkem? To musíme vyzkoušet! Doporučení je sice od 4 hráčů, ale to nás neodradilo, přece to musí jít i ve dvou! No a šlo… uznávám, nebylo to tak zábavné když to poztrácelo ten prvek soutěživosti, ale stejně jsme z toho měly určitý pocit zadostiučinění když jsme jedna druhé dokázaly popsat někdy neuvěřitelně těžce popsatelná přísloví.
Podruhé jsem se vyzbrojila třemi kamarády a zkusily jsme to znova. Jak už někdo níže psal, vysvětlit někomu pravidla může být ze začátku trochu ošemetné i když se vůbec nejedná o složitou hru. Musim říct, že ve 4 to byla opravdu o 100% větší zábava. Trochu mi přišlo, že některá slova tam jsou až směšně jednoduchá a naopak některá jsou naprosto neproveditelná. Nicméně jako párty hru s více a staršími hráči určitě doporučuju
A jedna perlička na závěr, někteří lidé dokážou být opravdu kreativní, co byste řekli že by bylo ‚svátek, období, událost -> čas 0 + zelené mrtvé zvíře‘ .. to nám dalo opravdu nejvíc zabrat
14. Jarek – Terra Mystica
Vloženo 18.10.2014 (9:26)
Náročná strategická hra, která se navíc jen tak neohraje kvůli rozdílným vlastnostem národů. Nejčastěji hrajeme ve čtyřech lidech, kdy je mapa už docela dost zaplněná. Unikátní na této hře jsou různé vlastnosti ras, kdy za každou se hraje úplně jinak. Některé se potřebují rozlézt po mapě, některým zase naopak se soustředit na jednom místě. Největší bodové zisky bývají až v posledních dvou kolech hry, kdy mají hráči už rozumně vybudovanou ekonomiku a kdy se soustředí také na závěrečné bodování kultů a velikosti obsazené plochy. Těším se na rozšíření s novými rasami a některými novými pravidly.
15. bubllegumme – Hanabi
Vloženo 16.10.2014 (18:56)
Hanabi je první kooperativní hra, kterou jsem kdy hrála. Přestože mě kooperativní hry nikdy příliš nelákaly (jsem holt soutěživá ženská), po Hanabi jsem koukala už delší dobu (přiznávám, že zejména díky červené figurce Spiel des Jahres). Po nákupu a prvních několika partičkách jsem byla velmi spokojená – bylo to zábavné, přiměřeně složité, člověk musí koukat, co dělají ostatní, žádné nudné čekání, až na mě zase přijde řada. Jediné, co pro mě není úplně dostačující, je konec hry. Sestavit kompletní ohňostroj je v normálních hráčských mezích téměř nemožné, a hráči jsou tak pouze obdařeni jakýmsi pofidérním hodnocením podle počtu dosažených bodů (vždycky si vzpomenu na takové ty úchylné testy z ženských časopisů. Ale počin rozhodně povedený, díky tvůrci za něj.
16. Alnagon – Koncept
Vloženo 14.10.2014 (10:54)
Další s řady znalostních her, které si rád zahraju, ale rozhodně nechci mít doma, říkal jsem si, když jsem tuto hru prvně viděl. Tento rezervovaný postoj vychází z pocitu, že opakovaným hraním se člověk naučí všechny encyklopedické odpovědi použitých na kartičkách a pak už se jen předvádí před známými, jak je umí v této(kterékoli) hře porazit.
Koncept je ale jiný, v konceptu hráč napovídající přiřazuje barevné figurky a kostičky k symbolům na hracím plánu a ostatní hráči se snaží pochopit, co tím chce zadávající říct. Nejde tu o to vědět „kolik kostí má v těle mravenečník“ nebo „kdy proběhla druhá pražská defenestrace“, ale poznat, že se zadávající snaží pomocí symbolů popsat třeba mýdlo, nebo supermana.
Hra se nám nejvíc osvědčila hraním mnoha(aspoň pěti) hráčů, přičemž dva společně zadávají a ostatní hádají. A pozor, bavili jsme se při hře báječně i když jsme nehráli na body, prostě jen pro ten pocit, že jsem tu zašmodrchanou věc uhádl, nebo skoro, nebo vůbec.
3 komentáře
ahoj, moc diky za hru. Na Koncept se těším. Měla jsem ho v merku a teď ho nemusím kupovat
a katemar zkušební otázka bych typnula Vánoce.
tak uvidíme jak si na našem herním pravidelném večírku potrápíme hlavy a kolik užijeme srandy.
Prakticky nikdy sem nic nevyhrála – takže hurááááá
Velké díky, mám obrovskou radost. Navíc area control můžu, takže Origin je super dárek. Na závěr přísahám, že už se při Osadnících nebudu rozčilovat a proklínat generátor náhodných čísel (kostku).
Paráda, Moc děkuji za náhodný výběr. Už se na hru těším. Výhra mně opravdu potěšila. Naposledy jsem vyhrál Hru v Aukci..