Hrajeme.cz
Pro dětiRecenze

Recenze: Dragomino – hra pro děti i pro rodinu

Dragomino je doslova zjevením mezi hrami pro děti. Hra je určena pro 2–4 hráče od 4 let, ale baví i starší děti, a především bude bavit i dospělé.
Jejím autorem je Bruno Cathala, který v ní navazuje na úspěšnou hru Kingdomino, je ale přizpůsobena pro děti. Jedná se však o samostatnou a plnohodnotnou hru. Pokud tedy hledáte vhodnou hru pro svého předškoláka, ale i školáka, pak vám Drakomino vřele doporučuji.


Prozkoumejte Dračí ostrov

Ve hře se jako dračí jezdci vypravíte na Dračí ostrov, abyste pátrali po dračích mláďatech. Budete prozkoumávat rozličné krajiny, lesy, louky, poušť, hory, ledové pláně či sopky. Mají podobu dominových dílků, na každém jsou dvě krajiny. Ve hře zvítězí ten, kdo najde nejvíce mláďat.

Jak se hraje

Dragomino má jednoduchá a srozumitelná pravidla. Bez ohledu na počet hráčů vyložíte čtyři dominové dílky krajiny, a tak vytvoříte nabídku, z níž si každý od prvního hráče jeden vezme. Nové domino přiložíte k dílkům ve vaší oblasti a rozšíříte tak svůj ostrov o další část krajiny. Jiné pravidlo vás přitom neomezuje. Pokud spojíte políčka rozdílného typu krajiny, nic se nestane.

Vy však chcete spojovat políčka stejného typu krajiny, protože si pak ze zásoby vezmete žeton vejce, které pochází z této krajiny. Žeton otočíte a položíte ho na pomezí obou dílků. Buď najdete dráčka, který vám přinese bod, nebo pukavec, to je smůla, ale můžete si vzít figurku dračí mámy. Pokud vám ji nevezme jiný hráč po vás, tak v dalším kole si budete vybírat jako první.

Hra končí, jakmile přiložíte poslední 7. dílek domina. Pokud hrajete v menším počtu hráčů, nevybrané dílky se vyřazují ze hry.

Grafika a zpracování

Hra je zpracovaná stejně kvalitně jako rodinná hra Kingdomino. Ilustrace vajec i dráčků se budou dětem líbit, jsou roztomilé a vtipné, takže se vám s nimi bude dobře hrát. Dominové dílky krajiny jsou ze silného kartonu, takže vám hra dlouho vydrží.

Pravidla jsou popsána srozumitelně a s příklady, takže se s nimi seznámíte rychle. Dětem je vysvětlíte během přípravy hry, takže hned můžete začít hrát.

Celkové hodnocení

Dragomino je moderní desková hra, která přichází s novým nápadem a čistým herním mechanismem, který je jednoduchý a především výborně funguje. Krásné na ní je, že je napínavá i pro dospělé, které díky tomu hraní této hry s dětmi baví. Určena je sice pro děti od 4 let, ale rády si ji zahrají i desetileté děti. Dobře si také zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů.

Využívá k tomu rozložení pravděpodobnosti, že v dané krajině místo draka najdete pukavec. V každém typu krajiny je 7 dráčků, ale různý počet pukavců. Na sopce jsou jen dva, zato na poušti 7.

Dragomino výborná hra, která poslouží i jako vstupní hra do světa deskových her. Naučí děti základní herní mechaniky. Především pak mohou postupně objevovat různé možnosti hraní, které nabízí. Ať už to, že některé krajiny jsou výhodnější než jiné nebo že je dobré sledovat, co potřebují ostatní hráči, a vzít jim právě tu krajinu, která by pro ně byla výhodná.

Jednu partii zvládnete za deset minut. Mohu vám zaručit, že si jich zahrajete hned několik za sebou. Minimálně do té doby, dokud každý dětský hráč alespoň jednou nevyhraje. Děti se tak učí prohrávat, ale zároveň neodcházejí od hry zklamané, protože neuspěly.

Dragomino jen netěží z úspěšné značky, ale díky ní mohla vzniknout nová, jedinečná hra, která patří mezi špičkové dětské hry. Mám vždy radost, když se objeví hra, která dokáže obohatit celou rodinu a odkrývá krásy světa deskových her.

Insert hry Dragomino.

Dragomino

Autor: Bruno Cathala

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 5–15 minut

Doporučený věk: od 4 let

Rok vydání: 2020 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář