Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Fuji Koro – Projděte aktivní sopkou

Dnes se podíváme na větší dobrodružnou hru Fuji Koro, kterou v češtině vydala společnost TLAMA games. Hra vás zavede do Japonska počátku 18. století. Šógun vás pověřil náročným úkolem. Máte zachránit cenné artefakty z hory Fudži, která brzy vybuchne a sopečná láva pohltí trojici svatyní. Hra je určena pro 1–6 hráčů od 10 let. Můžete si vybrat, zda si zahrajete kompetitivní, či kooperativní variantu.


Zachraňte mnichy a vzácné artefakty

Pokud toužíte po větší dobrodružné hře, kterou si užijete i s méně náročnými hráči, pak by vám nemělo uniknout Fuji Koro. Představujete statečné samuraje, kteří se vydali do sopky Fudži. Budete prozkoumávat jeskyni, hledat relikvie a posvátné svitky, zachraňujete mnichy a snažíte se včas vrátit k Šógunovi, než sopka vybuchne. Velkou překážku představují draci, kteří jeskyni obývají.

V kompetitivní variantě hraje každý sám za sebe, navíc hráči mohou bojovat mezi sebou. Nemá cenu se pouštět do boje bez pořádného vybavení. Kvalitní přilba vás chrání před zraněním a umožňuje vám setrvat v boji. Stěžejní je pak dobrá zbraň. Vybavení si vyrábíte během hry ze získaných surovin. Je to navíc jeden ze stěžejních mechanismů hry, protože při boji může dojít k poškození vybavení.

Během hry tedy vylepšujete svou postavu, získáváte více schopností, jste silnější a více vydržíte. Díky tomu si můžete troufnout na silnější draky, a za jejich poražení získáte více bodů, které potřebujete k vítězství.

Jak se hraje

Ve hře máte na výběr ze čtyř akcí: pohyb, průzkum, sběr a odpočinek. Ve svém tahu musíte provést dvě akce, používáte k tomu akční disky, a když vám dojdou, musíte odpočívat. Začínáte na středovém políčku jeskyně, kde je oltář a kde můžete získávat základní suroviny. Když chcete jít dál, musíte zkoumat, přidáte nový dílek jeskyně. Ty vám přináší nové věci, například zdroje, mnichy, žetony dobrodružství, které můžete akcí sběr získat, ale mohou se na nich nacházet i draci.

Poslední akcí je odpočinek. Mohlo by se zdát, že je to nudná akce, ale díky výrobě se jedná o klíčovou akci. Při odpočinku získáte zpět všechny své žetony akcí. Poté si můžete vyrobit jeden typ vybavení – přilba, zbraň nebo sandály. Pokud navíc vyrobíte vybavení podle nějakého vzoru, získáte kartu, která vám poskytne nějakou výhodu.

Důležitým prvkem hry je boj s draky. Objevují se na nově odkrytých dílcích. Boj začne, když některý samuraj vstoupí na dílek s drakem. Zajímavým prvkem je, že na pomoc mu mohou přijít i další samurajové, kteří stojí poblíž. Především velké draky nemáte šanci jinak zničit. A dokud se vám to nepodaří, nic z dílku nezískáte ani přes něj nepřejdete.

Boj probíhá tak, že nejprve určíte iniciativu účastníků boje. Vaše závisí na délce zbraně (počtu kostiček, z nichž se skládá), drak ji má uvedenou na sobě. Vezmete si kostky za každou kostičku zbraně, a to v příslušné barvě (hnědá je nejslabší, zelená nejsilnější). Draka jste porazili, pokud počet jeho srdíček klesne na nulu. Může se ale také stát, že na kostce padne zlomená zbraň. Znamená to, že vaše zbraň byla v boji poškozena a vy musíte odstranit ze zbraně příslušné kostičky. Může set tak stát, že zbraň přestane být funkční. Drakovy zásahy vykrýváte odstraňováním kostiček z přilby. Máte i možnost z boje ustoupit. Pokud jste poraženi, položíte svou figurku na políčko, z něhož jste přišli, ale další kolo se opět postaví.

Pravidla a zpracování

Fuji Koro dostanete ve velké krabici s bohatou výbavou herním materiálem, jedná se také o dražší hru. K dostání je základní verze a deluxe vydání. Zde recenzuji základní verzi, v níž jsou kartonové „figurky“ samurajů a draků, jednoduchá hráčská deska a destičky sopky vkládáte do prostoru vymezeného kartonovým rámečkem. Hra má originální grafiku, která ladí s tématem, není jen kopií populárních samurajských ilustrací. Hru zpestřují tři svatyně, které si před začátkem hry musíte sestavit. Deluxe verze je v každém směru vymazlenější, včetně figurek.

Každý herní dílek je složen ze sedmi šestibokých políček, které se při pokládání na herní plán do sebe musí pomocí zoubků zaklínit. V tom je někdy potíž, může vám to jít ztuha. Hráčská herní deska je přehledná a využijete ji bezezbytku, získané karty zastrkáváte pod ní.

Pravidla hry jsou dobře strukturovaná a přehledná, i díky příkladům a ilustracím jsou srozumitelná. Přesto řada důležitých detailů je „skryta“ v textu. Doporučuji si proto pravidla pečlivě a pozorně přečíst. Základy hry jsou jednoduchá, viz představení akcí. Pro příjemný a plynulý průběh hry je ale znalost detailů důležitá, abyste je nemuseli hledat.

Hodnocení hry

Když jsem se do této hry pustil, neměl jsem od ní velká očekávání. Přirozeně jsem byl zvědav, jak funguje, zda bude zábavná a komu bude nejlépe vyhovovat. Musím říci, že mě mile překvapila, jak dobře fungovala v naší rodinné herní skupince. Byla napínavá, zábavná, rychle plynula, stále bylo co dělat. Celkově ji mohu doporučit pro méně náročným hráčům, kteří si chtějí užít velkou dobrodružnou hru, k níž se budou moci častěji vracet.

Méně ji doporučuji hráčům, kteří mají rádi propracované strategické hry, kde musí promýšlet každý tah. Fuji Koro můžete hrát více intuitivně, hledat příležitosti, vylepšovat svou postavu a zkoušet různé možnosti. I zde musíte počítat, plánovat a rozhodovat se, zvládnou to ale i děti, které již mají nějaké herní zkušenosti.

Zajímavým a zábavným prvkem ve hře je to, jak pracujete se surovinami, a především vytváření vybavení – přilby, zbraně, sandály. Skládáte je z různých kostek do různých tvarů, tím získávají kvalitu a sílu a omezuje se náhoda při hodu kostkami. Navíc můžete získat různé výhody, pokud předměty odpovídají vyloženému vzoru.

Hra umožňuje celou škálu variant hraní od plně kompetitivní po plně kooperativní. Můžete si ji tedy nastavit podle chuti a přání vaší herní skupiny. Díky postupnému objevování dílků jeskyně, náhodnému výběru draků a karet pro každou partii je hra dostatečně variabilní. Nejzábavnější je plně kompetitivní hra, ve které spolu bojují i samotní hráči. Musíte v ní více sledovat ostatní hráče a komunikovat s nimi. Sopka se pak stává proměnlivou arénou, ve které spolupracujete a soupeříte současně. Pro rodinné hraní pak doporučuji variantu, ve které na sebe hráči neútočí, ale každý přitom hraje sám za sebe.

Je velká škoda, že v základní hře nejsou figurky samurajů. Hra na této úrovni a za danou cenu by je měla obsahovat. Draci z kartonu jsou naopak v pohodě, ale zasloužili by si lepší řešení stojánků, lépe by na herním plánu stáli. Pokud se vám hra bude líbit, pak doporučuji dokoupit neoprenovou podložku, která vám usnadní přípravu hry a uspořádání herního materiálu na stole.

Fuji Koro – základní informace

Autor: Jerome Demeyere

Počet hráčů: 1–6

Herní doba: 90–120 minut

Rok vydání: 2019 (česky 2020)

Doporučený věk: od 10 let


Související články:Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář