Hrajeme.cz
Funny a párty hryRecenze

Recenze hry Bridgertonovi

Blackfire na podzim vydal také hru Bridgertonovi, která vznikla podle stejnojmenné hitu od Netflixu. Hra také cílí především na jeho fanoušky, ale pro hru samotnou není znalost seriálu nezbytná. Určena je pro 3–6 hráčů od 16 let (pravidla ale zvládnou i mladší).

Hra vás stejně jako seriál pozve do vyšší aristokratické společnosti počátku 19. století v Londýně. Budete mít jen 8 plesů na to, abyste si zajistili svou budoucnost. Budete se snažit při tancování zjistit, kdo by z objektů zájmu (lidé, o něž usilujete) mohl být tím nejlepším vaším protějškem na základě prestiže, žádosti a lásky. A před koncem sezony se snažíte zajistit nabídku k sňatku.

Ve stylově zpracované krabici najdete oboustranné destičky postav, které jsou oboustranné a určené hráčům. Najdete na nich krásně ilustrované hrdiny ze seriálu. Ty jsou ostatně i na destičkách objektů zájmů, které jsou také ilustrované. Ve hře budete potřebovat o jednu více, než je hráčů. Kromě toho zde najdete taneční karty, které určují pořadí, v němž budete tančit, a karty plesů, kterých je 8 pro osm kol plesové sezony. A balíček karet Lady Whistledownové do hry vnese nečekané zvraty.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Vaším cílem ve hře je, abyste se na konci společenské sezony zasnoubili s tím nejlepším protějškem, tedy takovým, který má co nejvyšší prestiž (pořadí v žebříčku), je co nejžádanější (žetony vlastností). Můžete hrát za krásné dívky či mladé kavalíry. Ve hře můžete vytvořit i stejnopohlavní páry. Jen jsou zapovězeny svazky mezi sourozenci.

Při přípravě hry zamícháte karty plesu a rozložíte je do řady, takže budete vědět, jaké plesy a v jakém pořadí přijdou. Destičky s objekty zájmu seřadíte pod sebe a vytvoříte z nich počáteční žebříček. A ke každému přiložíte dvě skryté vlastnosti. Pořadí představuje společenské postavení a během hry se bude měnit. Mimo jiné ho budou ovlivňovat odkryté vlastnosti.

Každý hráč také obdrží dvě taneční karty. Na začátku plesu jednu z nich tajně zvolí, odhalí ji všichni současně. Vybírat tanečního partnera probíhajícího plesu budete v pořadí, které určí taneční karty. Začíná hráč s nejvyšším číslem. Na vybraného tanečního partnera mezi objekty zájmu položí svůj žeton náklonosti. Může se také podívat na skryté vlastnosti a odhalit z nich jednu. Kromě toho můžete využít efektu taneční karty.

Odhalení vlastnosti má okamžitý efekt, který objekt zájmu posune na žebříčku nahoru nebo dolů. Kromě toho odhalené vlastnosti přinesou na konci hry kladné či záporné body.  Podobně taneční karty umí změnit nějaký prvek ve hře, například přidat žeton náklonosti dalšímu tanečníkovi nebo způsobit skandál.

Na konci plesu se vyhodnocuje karta Lady Whistledownové, která také dokáže s děním ve hře trochu zamíchat.

Celkové hodnocení

Hra se na první pohled tváří velmi seriózně. Slibuje vyšší společnost, tanec, intriky a skandál. Ve skutečnosti jde o roztomilou společenskou hru určenou především fanouškům seriálu, kterou si ale velmi dobře zahrajete jako párty hru. Nejzábavnější je ve větším počtu hráčů, kdy se budete přetahovat o nejzajímavější protějšky zájmu, a tak nejlépe vystihnete atmosféru původní předlohy.

Náhoda má ve hře velký podíl a musíte s ní počítat. Významnou roli ale mají i sami hráči, kteří svými rozhodnutími ovlivňují i ostatní. Musíte využívat známé informace, pořadí plesů a jejich podmínky, zjištěné vlastnosti slečen i kavalírů, efekty tanečních karet (na výběr máte vždy ze dvou). Můžete tak uplatnit blafování a interakci mezi hráči.

Pokud patříte mezi fanoušky seriálu Bridgertonovi, tak pro vás bude mít hra rozměr navíc a stane se pro vás tematickou hrou. Díky přístupným pravidlům si ji dobře zahrajete i s příležitostnými hráči či v rodině (pokud dětem vysvětlíte téma).

Celkově se jedná o vydařené zpracování licence podle oblíbeného seriálu.

Bridgertonovi

Autoři: Nicholas Cravott, Rebecca Bleau, Skylar Cravottableau

Počet hráčů: 3–6

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 10 let (podle krabice od 16 let)

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Obrázek: Titulka

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář