Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Moje knihovnička

Pokud hledáte přístupnou, herně příjemnou a pěkně zpracovanou rodinnou hru, pak vyzkoušejte Moji knihovničku, kterou u nás vydal Blackfire. Určena je pro 2–4 hráče od 8 let. Každý hráč si v ní vytvoří vlastní knihovnu plnou knížek, ale i deskových her nebo trofejí. A nebudou zde chybět ani kočičky nebo květiny.

Ve hře najdete spoustu čtvercových žetonů představujících různé předměty, z nichž si právě svou knihovničku vytvoříte. Budete je umisťovat do svých stojánků, které představují poličky. Herní plán představuje obývací pokoj, jehož podlaha je zaplněna dílky, z nichž si během hry budete vybírat.

Za hrou stojí dvojice autorů. Phil Walker-Harding je tvůrcem celé řady známých her, které vyšly i u nás, například Sushi Go!, Gizmos, Cacao, Lamaland, Monolyth, Kniha kouzel. Matthew Dunstan stojí za hrami jako Příští stanice Londýn, Echoes: Tanečnice, Costa Rica, Elysium.

Blackfire loni u nás vydal také hru Moje kavárnička. Mohlo by se zdát, že se jedná o jednu řadu her, ale není tomu tak. Každá má jiného autora i vydavatele. Zatímco Moji kavárničku vydala společnost Korea Boardgames, za Mojí knihovničkou stojí Cranio Creations.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pravidla hry jsou přístupná, takže se s nimi rychle seznámíte. Oceníte to především při hraní s dětmi, které nechtějí dlouze poslouchat pravidla a chtějí rychle začít hrát. Každý hráč dostane svou knihovničku a kartu s osobním úkolem, který je tajný. Připravíte si ji do stojánku, abyste na ni dobře viděli, ale zároveň ji neviděli ostatní. Ideálně, když budete sedět kolem stolu a ne vedle sebe.

Z pytlíku vylosujete dílky s předměty a rozložíte je doprostřed stolu na herní desku. Vytvoříte tak nabídku, z níž budete dílky postupně odebírat a umisťovat je do své knihovničky. Je jich celkem hodně, 22 od každého z 6 typů: kočky, knížky, hry, obrázky, trofeje a rostliny. Odlišeny jsou barvou a obrázkem.

Ve svém tahu odeberete jeden, dva nebo tři dílky s předměty z obývacího pokoje, které leží vedle sebe. Tyto všechny žetony musí mít ještě před odebráním prvního alespoň jednu stranu volnou, nesmí se dotýkat jiného žetonu na desce. Poté je umístíte v libovolném pořadí do jedno sloupce své knihovničky.

Hra končí na konci kola, ve kterém některý hráč zaplnil celou svou knihovničku. Všichni tak zahrají stejný počet tahů. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce bodů. A za co je získáte? Za splnění celé řady cílů. Každý má svou kartu cíle, která mu ukazuje pozice, na nichž mají být konkrétní typy předmětů. Další body vám přinese splnění společných cílů. Kdo je splní dříve, ten dostane více bodů. Body také získáte za skupiny stejného typu, kde jsou alespoň tři dílky.

Celkové hodnocení

Moje knihovnička je jednoduchá hra, ve které se snažíte vytvořit sety odpovídající cílům ve hře nebo vzory. V jádru je to abstraktní hra určená především pro rodinné hraní nebo s příležitostnými hráči, kteří nechtějí nic složitého.

Samotná strategie je poměrně přímočará, i když vyžaduje alespoň trochu prostorovou představivost, protože dílky předmětů umisťujete postupně. Musíte si tedy dobře volit, jaké dílky si vezmete a do které ho sloupce je umístíte. Ne vždy se vám proto vyplatí brát maximální počet.

Tahy hráčů jsou rychlé, takže se na nikoho zbytečně nečeká. Celou partii díky tomu zvládnete za 30 minut. Pro každou partii náhodně vylosujete dvě karty společných cílů, zároveň každý dostává svou jedinečnou kartu osobního cíle. To zajišťuje dostatečnou variabilitu, abyste si mohli Moji knihovničku zahrát opakovaně. Klidně dvě partie za sebou.

Celkově se jedná o příjemnou, nekonfliktní rodinnou hru, která výborně funguje a je kvalitně zpracovaná.

Obrázek: Ukázka hry

Moje knihovnička

Autoři: Matthew Dunstan, Phil Walker-Harding

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář