Hrajeme.cz
Funny a párty hryRecenze

Recenze hry Jedním tahem

Pro vás, kteří máte rádi hry, při nichž se něco předvádí a hádá, jak například u populárních Aktivit, tu dnes máme novou hru s názvem Jedním tahem. Jedná se o týmovou hru pro 4–8 hráčů od 10 let. Má jednoduchá pravidla a jejím cílem je společná zábava, takže si ji dobře zahrajete s přáteli nebo s většími dětmi v rodině.  Hra pochází z dílny Synapses Games a české vydání připravil Blackfire.

Čeká vás hádání tajného slova v týmech. Hrát ale budete všichni najednou. Hráči tak jsou stále zapojeni do hry. Jeden z vás bude napovídat a druhý hádat. V případě, že jste v lichém počtu, mohou hádat i dva v jednom týmu. Vyhraje tým, který jako první uhodne tajemné slovo ve třech kolech.

Hra obsahuje celkem 8 skicáků, do kterých budete psát mazacími fixy. Napovídač i hádač z jednoho týmu mají každý svůj skicák v barvě týmu. V krabičce si připravíte balíček karet s tajnými slovy. Tajné budou samozřejmě pro hádače.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hru začnou napovídači tím, že umístí krabičku s kartami tak, aby všichni napovídači dobře viděli první slovo. Jejich úkolem je nejprve do svého skicáku tajné slovo nakreslit tak, že propojí předtištěné symboly. Výsledný obrázek musí schematicky vystihovat tajné slovo.

Jakým způsobem dávají napovídači nápovědu? Postupně budou pomocí pantomimi předvádět jeden symbol za druhým (v pořadí, které si označili). Hádači nejprve musí najít předváděný symbol ve svém skicáku a označit si ho. Jejich vzájemným propojením vytvoří obrázek, který napovídač nakreslil do svého skicáku.

Hádači se mohou pokusit tajné slovo uhádnout kdykoliv. Není potřeba, aby celý obrázek dokončili. Pokud se ale spletou potřetí, do konce kola již nehrají. Nemohou tedy jen tak střílet naslepo. Kreslení obrázku a pantomima je jen prostředek na cestě k tajnému slovu. Záleží tedy na napovídači, jak se mu podaří obrázkem vystihnout tajné slovo, a také na tom jak dobře a rychle dokáže pantomimou napovídat symboly.

Přitom platí, že všichni hrají současně. Hádači se musí soustředit na své napovídače. Ti nahlas vyslovují jen čísla symbolů, které předvádějí. V pravidlech je uvedeno, že při pantomimě mohou vydávat i zvuky, ale musí se vyvarovat tomu, aby předváděli nebo napovídali přímo tajné slovo.

Součástí české edice je i několik kartiček s minirozšířením, které můžete využít. Jedná se o karty výzvy, které dostane vítězný tým kola. Přinášení podmínky, které pro něj platí do konce hry. Například nesmí říkat slova, nesmí při pantomimě vydávat žádné zvuky nebo používat jen jednu ruku. Hra je proto o něco těžší.

Obrázek: Ukázka kresby

Celkové hodnocení

Pokud patří párty hry s kreslením nebo pantomimou k vaší oblíbené zábavě, pak pro vás bude nová hra Jedním tahem určitě osvěžením a neměli byste si ji nechat ujít. Je důkazem, že ještě všechno nebylo v tomto žánru vymyšleno a vyzkoušeno. Autorům se podařilo s minimem herního materiálu vytvořit plnohodnotnou a zábavnou hru.

Hra velmi šikovně využívá možnosti, které využití skicáků a mazacích fixů umožňuje. Díky kvalitnímu zpracování vám hra vydrží po mnoho večerů. Zásoba karet s tajnými slovy je velká, na 110 kartách je k dispozici 220 slov. Nemusíte mít obavy, že by se slova při více hrách za sebou opakovala.

Pravidla sice dovolují kreslit obrázky nespojitě, ale větší zábava bude, když se budete snažit nakreslit vše jedním tahem, jak říká titul hry. Můžete si také upravit počet vítězných kol například na dvě, hra pak bude rychlejší. V tomto žánru ve výsledku nejde o vítězství, ale o zábavu. Uvidíte, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Pro napovídače je výhodou, že si při kreslení obrázku mohou zvolit symboly, s jejichž pomocí obrázek vytvoří, a tím se připravit na jejich předvádění pantomimou. Je to další prvek, který hru jemně obohacuje a umožňuje hráčům ukázat svoji kreativitu.

Jedním tahem

Autoři: Jay Cormier, Chase Disher

Počet hráčů: 4–8

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář