Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry MLEM: Vesmírná agentura

MLEM: Vesmírná agentura je rodinná hra určená pro 2–5 hráčů od 8 let, jejíž české vydání připravil Blackfire. Na stole vás zaujme svým dlouhým neoprenovým herním plánem, který znázorňuje soustavu planet s měsíci, a hráčskými deskami s různými kočkami. Představují kočičí astronauty, které se vydávají na vesmírné expedice.

Ve hře představujete kapitány vesmírných expedic a snažíte se dostat své kočičí astronauty na planety a měsíce a až na okraj volného vesmíru. Každý váš kočičí astronaut má svou specializaci, která mu poskytuje výhodu při překonávání nástrah vesmíru. Rakety budete pohánět pomocí kostek. Musíte si dát pozor, protože může havarovat a zmařit vaše plány.

V roce 2075, krátce po převzetí kontroly nad světem, obrátily kočky svůj zrak k nové hranici – k vesmíru. Kočičí specialisté nyní soupeří o kosmickou nadvládu.

Autorem hry MLEM je známý a zkušený Reiner Knizia, který stojí za celou řadou úspěšných rodinných i hráčských her, například Keltis, My City, Blue Moon, Taj Mahal, Tigris & Euphrates, Genial (u nás jako Kaleidoskop). Jeho novinka využívá kostky k pohybu rakety po herním plánu a push you luck mechanismus. Je tedy na vás, jak šikovně dokážete využít různých výhod a do jakého rizika půjdete.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Na začátku hry každý hráč obdrží hráčskou desku a sadu 8 žetonů svých astronautů. Každý má na sobě vyznačenou jinou schopnost, kterou může uplatnit během hry. Herní plán představující trasu vesmírem rozložíte doprostřed stolu a vyberete hráče, který bude představovat prvního velitele expedice. Před něj položíte desku rakety. Na ni každý umístí jednoho svého astronauta v pořadí od velitele.

Každá expedice přestavuje herní kolo, které trvá, dokud raketa nehavaruje nebo dokud všichni astronauti nepřistanou. Velitel expedice řídí raketu pomocí kostek a ostatní se vezou. Funguje to tak, že hodí všemi dostupnými kostkami a rozdělí je do skupin podle hodnot. Potom se rozhodne, které využije k posunu rakety. Vybrat může ty, jejichž symboly se nachází na poli s raketou. Jednoduše sečte hodnoty všech vybraných kostek a raketu posune.

Použité kostky musíte dát stanou, pro další hod je nemůže použít. Výjimkou jsou kostky se symbolem forsáže, ty se vám vždy vrátí. Společně s kostkami, které jste nevybrali, je použijete pro další hod. A postup se opakuje. Při každé zastávce máte přitom možnost vystoupit z rakety na odpovídající políčko. Pokud by vystoupil velitel, novým velitelem se stane následující astronaut v pořadí. Čím dále se dostanete, tím více bodů získáte.

Na každém měsíci je jen jedno místo pro astronauta. Okamžitě získáte zobrazený počet bodů. Body za planetu obdržíte až na konci hry podle toho, kdo na něm má více astronautů, případně rozhoduje pořadí. Hra končí na konci kola, ve kterém některý hráč vysadil svého posledního astronauta, nebo v případě, že došlo k jedenácté havárii. Vítězem s titulem vesmírný dobyvatel se stane hráč s nejvyšším počtem bodů.

Během hry můžete získat speciální žetony cílů. Připraveny jsou čtyři. Pro hráče, který jako první obsadí čtyři různé planety, má na jedné planetě tři astronauty, ovládá čtyři různé měsíce nebo umístil dva své astronauty v hlubokém vesmíru (což jsou nejvzdálenější místa, kam se můžete dostat).

Ještě se sluší představit specializace astronautů, jejichž vhodným využíváním výrazně zvýšíte svou šanci na úspěch. Ti, co jsou experty na měsíce, planety a vzdálený vesmír obdrží dvojnásobný počet bodů, pokud přistanou v cíli své specializace. Díky specialistovi na družice začíná raketa expedice až na poli s družicí. „Parašutiska“ dokáže udělat výsadek i z havarované rakety. Toho, který má symbol jedničky, může velitel jednou během letu využít jako kostku s jedničkou. Poslední při vylodění vezme veliteli jednu kostku. Vždy ale platí, že velitel má k dispozici alespoň jednu kostku.

Celkové hodnocení

Hra MLEM: Vesmírná agentura nápadně připomíná jinou hru, která využívá kombinaci pohybu celé posádky a push your luck principu, a to hru Celestia (viz recenze). Jedná se menší rodinnou hru, v níž se k pohybu používají karty. MLEM místo karet používá kostky, je propracovanější a produkčně vybavenější hrou, která vám poskytuje více taktických rozhodnutí.

Především se jedná o zábavnou rodinnou hru, která vás osloví už svým zpracováním. Na stole díky neoprenové podložce a kvalitní grafice vypadá výborně. Pravidla jsou natolik přístupná, že s nimi nové hráče seznámíte během pár minut. Dobře se tak hodí pro hraní s dětmi a s příležitostnými hráči.

Pravidla samotná jsou pěkně ilustrovaná a s příklady. Bohužel jsou na několika místech nejednoznačná nebo nepřesně popsaná, což může vést k tomu, že řada lidí nebude hrát dobře. Například si dejte pozor při vyhodnocování hodů. Kostky rozdělte do skupin podle hodnot, nelibovolně. Raketu pak posuňte o tolik polí, kolik je součet hodnot všech kostek v použitých skupinách.

Cílem hry je nasbírat co nejvíce bodů, proto je potřeba využít každou malou výhodu, která vám pomůže, a nezvýhodňovat ostatní. Musíte proto sledovat, co další hráči dělají, co potřebují. Výběr astronauta a správné načasování jeho výsadku jsou důležitá rozhodnutí. Zásadní roli ale hrají kostky a jejich využívání. Tento prvek náhody vnáší do hry napětí a musíte ho do svých rozhodnutí zakalkulovat. A je na vás, do jak velkého rizika půjdete, a počítat s tím, že to vždy nevyjde. Hodů je ale hodně, takže průměrování zafunguje.

Díky kostkám a ostatním hráčům bude každá partie trochu jiná. Variabilitu zvyšují i tři rozšiřující moduly, které můžete zapojit do hry. Hru jako takovou nemění, rozšiřují především možnosti bodování. Ufo vás motivuje, abyste doletěli co nejdále. Zároveň upravuje podmínky pro vaše kole (počet kostek, které můžete použít, a jednorázový bonus). Tajné mise jsou tajné úkoly, za jejichž splnění obdržíte body. Určí tak, co byste ve hře měli dělat. Průzkum přidává žetony, které vám poskytnou při aktivaci různé výhody.

Celkově se jedná o velmi pěknou rodinnou hru, kterou si zahrajete s kýmkoliv. Její výhodou je, že jsou všichni stále zapojeni do hry a účastní se dění. Hra díky tomu nemá žádné prostoje a na nikoho se nečeká. Jednu partii tak zvládnete do hodiny. Doporučuji vyzkoušet.

Obrázek: Herní plán

MLEM: Vesmírná agentura

Autor: Reiner Knizia

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 30–60 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2024 (česky 2024)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář