Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť

Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť je novinka z žánru zakreslovacích her (roll/flip&write), kterou k nám přinesl MindOK. Je to hra pro 1–4 hráče od 10 let. Spíše než pro rodinné hraní je určena pro náročnější hráče. Jedná se totiž o plnohodnotnou a komplexní strategickou hru, i když v ní jsou použity kostky a svůj postup hrou si zaznamenáváte do připravených listů. V řadě aspektů připomíná Hadriánův val (viz recenze). Hra ale vychází ze strategické hry Dinosaur Island (2017), která získala podobu roll&write hry.

Ve hře budete budovat velkolepý dinosauří park, který bude určen návštěvníkům. Dinosaury budete oživovat díky získané DNA a pomoci nejrůznějších specialistů. Pro bezpečnost a pohodlí návštěvníků budete stavět specializované budovy, a také budovy, které zvýší atraktivitu parku. Ve hře zvítězí ten, kdo postaví nejlepší dinopark – získá nejvíce bodů.

Do úterý 8. listopadu si o hru Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť si můžete zasoutěžit, podrobnosti najdete v článku.

Herní materiál.

Jak se hraje

Čekají vás tři kola představující tři sezony. Každou sezonu tvoří dvě fáze akcí, kdy park budujete, a fáze správy parku, kdy ho otevřete návštěvníkům, inkasujete příjem, využíváte specialisty a kontrolujete zabezpečení parku. Nikdo přeci nechce, aby jeho pověst utrpěla, kdyby z parku odcházelo méně návštěvníků, než do něj vešlo.

Každý hráč obdrží na začátku hry dva herní listy, do nichž si bude zaznamenávat příjem zdrojů, do části s plánem parku pak zakreslovat postavené budovy a propojovat je cestami. Získanými mincemi budete platit specialisty a stavbu speciálních budov. Na zvláštní stupnici si zaznamenáte, jak jsou návštěvníci z vašeho parku nadšení, a na další ohrožení, které mohou dinosauři představovat pro návštěvníky, a zabezpečení, kterým je dokážete ochránit.

Významná část pravidel vás bude seznamovat s tím, jak si své aktivity správně zaznamenávat a zakreslovat do herních listů. Je potřeba to dělat pečlivě, protože na každém detailu záleží. Pokud nemáte s tímto typem hry zkušenosti, nevadí, jen vám doporučuji, abyste pravidlům věnovali náležitou pozornost.

Herní listy.

Ve hře je celkem 10 specializovaných kostek, které vám přináší nezbytné zdroje v podobě DNA pro oživení dinosaurů, peněz, ale i budova zázemí parku. Pro každou fázi akcí jich z pytlíku náhodně vytáhnete tolik, aby každý získal dvě a jedna zbyla. Začínající hráč s nimi hodí, a pak začíná s výběrem. Vybere si jednu kostku, další hráči po směru hodinových ručiček také, poslední hráč si vezme dvě, a pak si druhou kostku vezmou všichni ostatní hráči proti směru hodinových ručiček. První hráč si tak vybírá první a poslední. Jedna kostka zbyde, ta dá zdroje všem, navíc ale přidá i ohrožení (pokud nějaké obsahuje).

Následuje provádění akcí. Jeden po druhém vezmete kostku a umístíte ji na vybranou akci na desce. K dispozici jich je pět: stvoření dinosaurů (pomocí DNA vytváříte až 4 dinosaury a na plán umisťujete jejich výběhy), jednání se sponzory vám dá peníze či zabezpečení, díky extrakci DNA si připravíte další standardní či speciální DNA, duplikace vám umožní získat dvojnásobek zdrojů na použité kostce (ostatní hráči ale také něco dostanou), poslední akcí je výstavba cest nebo zázemí).

Kostky.

U každé akce je jedno místo (při hře 2 a 3 hráčů). Pokud tedy chcete využít stejnou akci, musíte položit svou kostku na tu předešlou. Zároveň si ale musíte zaznamenat všechna ohrožení, která jsou na překrývané kostce. Díky tomu máte k dispozici všechny akce, ale zároveň můžete zisk jinému hráči ztížit.

Při správě parku provedete několik kroků v daném pořadí. Inkasujte zdroje z vybudovaného zázemí, využijete schopnosti specialistů, uspořádáte prohlídku parku a inkasujete příjem za nadšení. Nakonec musíte vyhodnotit ztráty a případně přetrpět katastrofy. Záleží na tom, zda je nějaké nebezpečí nezabezpečené. Pokud musíte vyhodnotit katastrofu, zvolíte si, o co přijdete, zda zničíte výběh, cesty, budovy zázemí, DNA či zda přijdete o specialistu.

Deska akcí a vybrané karty budov a specialistů.

Celkové hodnocení

Ostrov dinosaurů je na první pohled celkem přístupná rodinná hra, ve které si budujete park s dinosaury. Ve skutečnosti ale jde o hutnou strategickou hru, ve které souvisí všechno se vším, musíte dobře plánovat a pružně reagovat na tahy ostatních hráčů. Ocení ji proto především náročnější hráči. Neznamená to, že byste si hru neužili i v rodině, pravidla zvládnete a dinopark také vybudujete, i když nebude nejoptimálněji postaven. Budete mít šanci se zlepšovat.

Herní mechanismy od výběru kostek se zdroji, přes jejich použití na akce, po správu zdrojů a využívání bonusů a získaných výhod konče jsou dobře provázané a vyladěné. Řadu kroků přitom můžete dělat současně. Hra díky tomu dobře plyne. Hráči se při hře ovlivňují jen minimálně. Ale i to stačí. Musíte sledovat, jaké kostky a akce vybírají a co potřebují. Důležité je, abyste si rozmysleli svou strategii na základě tří karet specialistů a tří karet budov, které se pro každou partii mění, a udělali si představu, jak budete chtít zaplňovat svůj plán parku.

Celkovému dobrému dojmu přispívá i kvalitní zpracování hry. Výrazné jsou především průhledné žluté kostky se zdroji. Dobře jsou zpracované i karty budov a specialistů. Na rozvržení jednotlivých částí na herních listech si budete muset zvyknout, ale má svou logiku. Při zakreslování si dejte pozor na to, jak označujete získání, jak utracení peněz a využití zdrojů. Když chcete hrát dobře, musíte si své kroky promýšlet. Není moc pravděpodobné, že byste partii zvládli do hodiny, počítejte spíše s delším herním časem.

Hra je velmi variabilní. Jednak pro každou partii použijete tři nové karty specialistů a tři karty budov, jednak si vybíráte kostky podle aktuálního pořadí. Musíte tak pracovat s podmínkami, které vám hra připravuje společně s ostatními hráči. Můžete také využít pokročilé varianty, díky kterým bude hra náročnější a kompetitivnější.

Ukázka karet specialistů.

Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť

Autoři: Brian Lewis, David McGregor, Marissa Misura

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60–90 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2021 (česky 2022)


Ukázka karet budov.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář