Hrajeme.cz
Funny a párty hryRecenze

Recenze hry Squid Game: Nechť hry započnou

Pokud patříte mezi fanoušky veleúspěšného a drsného seriálu Squid Game od Netflixu, pak vás určitě nejednou napadlo, jaké by to bylo soutěže ze seriálu absolvovat. Komu by se ale chtělo nasazovat vlastní krk? S deskovou hrou Squid Game nemusíte. V pohodlí domova a nejlépe s podobně naladěnými přáteli si můžete jednotlivé hry vyzkoušet.

Squid Game: Nechť hry započnou je párty hra určená pro 3–6 hráčů od 16 let (důvodem je téma). Ve hře každý hráč obdrží týmové žetony představující účastníky her. Nic krvavého vás ale nečeká. Snažíte se členy svého týmu provést šesti minihrami, které znáte ze seriálu. Ti, co uspějí, postoupí do další hry. Musíte tedy dokončit všech šest her alespoň s jedním členem týmu, abyste mohli vyhrát hru.

V krabici najdete mix herního materiálu, karty, desky, žetony. Podle zadání minihry si připravíte potřebné komponenty a zbytek necháte stranou. Týmové žetony z jedné strany představují člena jednoho ze šesti týmů, z druhé pak peníze. Pokud je někdo vyřazen, odložíte ho do krabice, kde se promění v odměnu.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Ve hře Squid Game vás čeká celkem šest miniher. Na začátku obdržíte 7 týmových žetonů a po skončení každé minihry obdržíte nového člena. Nemusíte tedy mít obavu, že byste byli ze hry vyřazeni, pokud byste o všechny své týmové žetony přišli. Týmové žetony jsou očíslovány, obdobně jako v seriálu.

Červená, zelená

První hra se jmenuje Červená, zelená (u nás by to byla Cukr, káva). Herní deska představuje políčka, která musíte překonat k panence, navíc v časovém limitu. K pohybu budete používat karty. Každý si tajně připraví pohybovou kartu s číslem a všichni najednou ji odhalí. Poté otočíte kartu panenky. Pokud je červená, vyřadíte žeton hráče se stejným číslem. Ostatní se pohnou. Pohybují se také, je-li karta panenky zelená.

Hráči ale také mohou zahrát nulu představující strčení. Vyberou si žeton jiného hráče na stejné úrovni nebo v řadě před nimi, a ten vyřadí ze hry. Hraje se, dokud se všichni nedostanou do cíle nebo nejsou vyřazeni.

Dalgona

Dalgona je druhá hra. Vaším úkolem je vyškrábat příslušný tvar, aniž byste svou dalgonu rozlomili. Ve hře to probíhá tak, že všichni postupně rozdělí své týmové žetony do tmavé výseče zvolených tvarů. Je jen na vás, kolik a kam jich položíte. Váš soused zamíchá celý balíček karet Dalgony a vy začnete odhalovat jednu kartu za druhou, kdykoliv můžete přestat. Otáčíte, dokud chcete, nebo dokud neodhalíte kartu „křup“. Když se tak stane, musíte vyřadit jeden svůj žeton.

Karty Dalgony vám ukazují tvar, na němž posunete jeden svůj žeton do sousední sekce. Pokud se dostane zpět do tmavé části, přežil. Je to jednoduchý push your luck princip.

Přetahovaná

Ve třetí hře budete umisťovat své žetony k lanům a následně za každý svůj žeton také kartu s číslem. Přetahování se pak vyhodnotí tak, že se sečtou hodnoty karet. Všichni na straně s vyšší hodnotou přežijí, ti na druhé straně jsou vyřazeni. Celkem se takto přetahuje u tří lan. V případě, že někdo zahraje kartu „0“, vyhraje tým s nižším číslem. Dvě nuly na stejné straně se ale ruší. Musíte proto dobře odhadnout soupeře.

Kuličky

Ve čtvrté hře vytvoříte ze týmových žetonů dvojice a ty si postupně zahrají kuličky. Buď si zahrajete „Sudá, lichá“ nebo „Čára“. Pokud jste zvolili „Sudá, lichá“ schováte ve své dlani jednu nebo dvě kuličky. Soupeř hádá a pokud má pravdu, váš žeton je vyřazen, pokud ne, vyřazen je jeho.

„Čára“ je jednoduchá. Každý hodíte svou kuličkou ke kartě zdi, a která je blíž čáře zvítězí a jeho žeton přežije.

Skleněný most

Obdobně jako v seriálu se snažíte dostat na druhou stranu skleněného mostu. Týmové žetony se seřadí do řady před mostem. Při vstupu si zvolíte jednu ze dvou tabulí, kam váš žeton vkročí a dlaždici otočte. Pokud je rozbitá, jste vyřazeni. Na jedné tabuli mohou být maximálně dva žetony. Může tak dojít ke strkání.

O tom, kdo začne s posunem rozhodují karty, které v daném kole zahrají všichni tajně před sebe a současně je odhalí. Začíná ten s nejvyšším číslem. Vybere si jeden svůj žeton a ten posune. Může dojít ke strkanici, a tím i k řetězové reakci. Musíte spěchat, protože časový odpočet běží.

Hra na oliheň

Poslední hrou je Hra na oliheň. Kdo jako první dosáhne hlavy olihně, vyhraje celou hru. Nezáleží přitom na tom, kolik žetonů mu zbývá. V případě, že máte žetonů více, budete je do hry nasazovat postupně. K pohybu slouží čtyři akční karty. Všichni jednu tajně zvolí a současně je odhalí. Vyhodnocují se postupně v pořadí od jedné po čtyřku.

Jednička je obrana (nelze hráče bodnout, může být strčen). Dvojka je bodnutí (bodnete hráče ze své oblasti a vyřadíte ho). Třetí je strčení (můžete strčit jen hráče ve své oblasti, který zahrát obranu). Teprve čtvrtá karta je pohyb.

Celkové hodnocení

Squid Game je párty hra složená z šesti jednoduchých miniher, ve kterých především rozhoduje náhoda. Musíte v nich tedy pokoušet štěstí a takticky využívat každé příležitosti k poškození soupeřů, která se naskytne, abyste postoupili do další hry. Jde tedy především o to, abyste hru hráli a bavili se z neštěstí druhých, protože to zpravidla znamená štěstí pro vás.

Hru ocení především fanoušci seriálu, protože jednotlivé minihry vystihují podstatu her, které znají z obrazovek. Mohou se tak vžít do absurdních situací, do nichž se seriálové postavy dostali.

Celkově hru musíte brát s velkým nadhledem, pak se u ní budete bavit. A můžete zažít napětí, zvraty, radost, zklamání, jednoduše celou škálu emocí. Musím však na závěr konstatovat, že jednotlivé minihry fungují lépe, než jsem od licencované hry očekával.

Squid Game: Nechť hry započnou

Autoři: Rebecca Bleau, Nicholas Cravotta, Skylar Cravottableau

Počet hráčů: 3–6

Herní doba: 45 minut

Doporučený věk: od 16 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář