Hrajeme.cz
Recenze

Recenze: Zbodni salát

Jsou situace, kdy si chcete zahrát něco rychlého, chytrého, bez zdlouhavého vysvětlování pravidel, co zvládne kdokoliv. Pak vám mohu vřele doporučit novinku Zbodni salát, kterou v češtině vydal MindOK, v originálu se jmenuje Point Salad. Jako filler dokáže oslovit i náročnější hráče. Jednu partii zvládnete za 20 minut, takže si klidně můžete hned dát odvetu. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 8 let.


Proč mám zbodnout salát

Ve hře Zbodni salát najdete na 108 oboustranných karet. Na jedné je jeden druh zeleniny, na druhé pak bodovací podmínky. Osobně se mi líbí karetní hry, které umí ve hře využívat obou stran, jako je tomu například i ve hře Port Royal, kde jedna strana představuje peníz, druhá efekt karty. Ve hře je celkem 6 druhů zeleniny po 18 kartách: zelí, rajče, mrkev, cibule, salát, paprika. Kromě názvu jsou pro přehlednost odlišeny barvou.

Ze získaných karet ve hře Zbodni salát vytváříte sety, můžete si představit různé salátové mísy podle zadání, které přináší druhá strana karet. Například za 3 zelí na konci hry získáte 8 bodů, za každou mrkev 2, za papriku 1 a za zelí –2 body. Ano, na kartách jsou i záporné body. Takže tyto dvě bodovací karty asi chtít nebudete.

Jak se hraje

Nejprve si musíte připravit karty podle počtu hráčů. Například ve 3 hráčích budete potřebovat 9 karet od každého druhu zeleniny, celkem to bude polovina karet z balíčku. Z nich uděláte 3 dobírací hromádky s bodovacími kartami a pod každou vyložíte 2 karty stranou se zeleninou nahoru. Trh se zeleninou tak bude mít v nabídce 6 karet.

Tahy hráčů, kteří se pravidelně střídají, jsou rychlé. Buď si vezmete 1 bodovací kartu z libovolného dobíracího balíčku, nebo 2 libovolné karty zeleniny z trhu. Navíc, pokud chcete, můžete otočit jednu svou bodovací kartu a změnit ji na zeleninu. Obráceně to ale nejde. Může se vám to hodit, pokud by vám některá bodovací karta nepřinesla body nebo vás o některé připravila.

Hra končí po rozebrání všech karet. Během hry tak nasbíráte karty se zeleninou a vedle toho bodovací karty. Jejich vyhodnocením získáte celkové skóre a určíte vítěze. Jiné body než za získané bodovací karty nedostanete. Musíte proto dobře zvažovat, kolik bodovacích karet si naberete a jaké se vám vyplatí.

Celkové hodnocení

Zbodni salát je opravdu jednoduchá hra, kterou vysvětlíte během minuty, takže hned můžete začít hrát. Přitom je to chytrá kombinační hra, takže musíte dobře přemýšlet své tahy. Další velkou předností je její variabilita. Žádné partie nebudou stejné, protože se do hry dostávají různé bodovací karty, ve hře jich je 108. Nemůžete se proto upnout na jednu „strategii“, ale pokaždé musíte volit novou. Navíc musíte sledovat i ostatní hráče.

Hra je zábavná v jakémkoliv počtu hráčů. Díky rychlým tahům hráčů se dobře hodí i pro větší počet. Nabídka se pak bude proměňovat rychleji, než je tomu v menším počtu. Pokud hrajete ve třech, máte šanci, že na vás vyhlédnutá karta počká. Nesmíte ale na to moc sázet.

Jediné, co vás před začátkem hry může trochu zdržet, je příprava balíčku podle počtu hráčů. Při našich hrách jsme ale i to zvládli rychle. Graficky jsou karty připraveny dobře, včetně ilustrací každé zeleniny, takže je rozeznáte i ve zmenšené podobě na kartách bodování.

Zbodni salát je hra, která by vám neměla chybět ve vaší rodinné sbírce. Vřele ji doporučuji.

Zbodni salát

Autoři: Shawn Stankewich, Molly Johnson, Robert Melvin

Počet hráčů: 2–6

Herní doba: 15–30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2019 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář