Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Zinga

Pokud máte rádi rychlé hry s kostkami, pak by se vám mohla líbit hra Zinga, kterou u nás vydal Blackfire. Určena je pro 2–4 hráče od 8 let. Jedná se o zaškrtávací hru, ve které uplatníte i rychlost. Její výraznou součástí je i kovový zvoneček.

Hra obsahuje sadu šesti různobarevných kostek, 4 různé herní sešity a tužku pro každého hráče, a již zmíněný zvoneček.  Bločky mají 25 oboustranných listů a obsahují mřížku 5 x 5 čísel v pěti barvách. Bločky se liší rozložením čísel.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Aktivní hráč každého kola hodí všemi kostkami. Všichni hráči současně se snaží co nejrychleji najít číslo, které odpovídá barvě a číslu na jejich herním listu, a zacinkat. Zapsat kombinaci ale může jen ten nejrychlejší, který zároveň neudělá chybu a řekne rychle barevnou kombinaci, kterou si chce zapsat.

Aktivní hráč má výhodu v tom, že si může vybrat jednu barevnou kostku, nebo kombinaci bílé a jedné barevné kostky. Ostatní hráči si musí vybrat kombinaci bílé a jedné barevné kostky. Kdo kombinaci objeví, zacinká, okamžitě řekne barvu a číslo. V případě, že toto číslo již má zaškrtnuté, může si označit zvláštní políčko se symbolem „plus“ a za třetí takové políčko získá bonus, zaškrtne si jakékoliv číslo na svém listu.

Horší to je, když udělá chybu. Například hned po zacinkání neřekne barvu a číslo, nebo když označenou kombinaci nemá na listu. Pokud se tak stane, musí označit políčko pod „křížkem. Když zaškrtne třetí políčko, vypadává ze hry.

Hru zpestřuje modrá figurka, kterou získáte, když zaškrtnete kombinaci „modrá devítka“. Zachrání vás například v případě, že byste si měli zaškrtnout třetí chybu. Můžete ji také využít k zastavení jiného hráče, který zacinkal. Řeknete „stop“ a odevzdáte mu modrou figurku. Zastavený hráč nic nezaškrtne.

Zvítězí hráč, který jako první zaškrtne 5 čísel v řadě – vodorovně, svisle nebo úhlopříčně – a zakřičí „Zing!“.

Celkové hodnocení

Zing je malá postřehová hra využívající kostky a zvoneček. Každý hráč má zaškrtávací list s jiným uspořádáním čísel, takže každý hledá jiné kombinace. Hru velmi ovlivňuje náhoda, Celkově se jedná o jednoduchou, hezky udělanou, ale průměrnou hru. Užijete si ji v situacích, kdy si chcete zahrát hru, u které nemusíte moc přemýšlet, máte chuť „mrskat“ kostky a bušit do zvonečku.

Zinga

Autoři: Denis Harsen, Esmée Spaargaren

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář