Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: JihoČesko, aneb z Budějc až na konec Šumavy

Her existuje nespočet žánrů a typů. Mezi ty u nás nejpopulárnější patří bezesporu kvízové a znalostní hry. Jsou jednoduché, rychlé, poučné a zábavné i pro ty, kdo hraní zrovna nevyhledávají. Jejich kvalita pak závisí na tématu a zpracování otázek. Takovou je i původní česká hra JihoČesko, kterou připravily darkoviny.cz z Českých Budějovic. Určena je pro 2–4 hráče od 10 let. Jižní Čechy jsou oblíbeným místem, kam míří návštěvníci ze všech koutů Česka i světa a skrývá mnohé poklady a přírodní krásy, mezi něž patří třeboňské rybníky, Šumava nebo malebný Český Krumlov. S hrou JihoČesko si ověříte jejich znalost a zároveň vás upozorní na zajímavosti, které by vám neměly uniknout. Osloví všechny návštěvníky a obyvatele Jihočeského kraje.


Co hra přináší

JihoČesko vás provede všemi sedmi okresy Jihočeského kraje: České Budějovice, Jindřichův Hradec, Tábor, Písek, Strakonice, Prachatice, Český Krumlov. V každém z nich se zastaví, abyste mohli prokázat znalosti nejvýznamnějších památek, osobností a zajímavostí.

Hra obsahuje na 100 karet se 700 otázkami a aktivitami na téma jižní Čechy, a velký herní plán představující celý kraj. Všechny karty obsahují po jedné otázce z každého okresu kraje a jednu aktivitu.

Jak se hraje

Pravidla hry jsou vskutku jednoduchá. Stačí rozložit desku na stole, umístit figurku na náměstí v Českých Budějovicích, zamíchat balíček karet a můžete začít svou pouť za krásami jižních Čech. Kdo je na řadě, hodí kostkou, posune se o příslušný počet políček a soused mu přečte otázku na kartě. Některá políčka jsou bílá, na žádnou otázku na nich neodpovídáte, takže to chce trochu štěstí.

Můžete, ale nemusíte hrát také s aktivitami, které zvyšují zábavnost hry. Když vaše figurka skončí na políčku A, vezmete si kartu z balíčku a máte jednu minutu, abyste pantomimicky ztvárnili napsaný výraz, například Jan Žižka, Strakonický dudák, „Slunce, seno, jahody“. Bod získá jak ten, kdo pantomimu předváděl, i ten, kdo uhádl. Pokud nikdo neuhodne, nikdo bod nedostane.

Ve standardní hře zvítězí ten, kdo uhodne více otázek (získá více bodů). V případě shody rozhoduje, kdo byl dříve v cíli. V pravidlech také najdete úpravu, která vede k větší interakci mezi hráči. Jednak se můžete vyhazovat, jednak se při špatné odpovědi vracíte (v obou případech jdete zpět na nejbližší bílé políčko), a zvítězí ten, kdo se dostane do cíle jako první.

Setkat se můžete například s následujícími otázkami:

  • Které řeky protékají Českými Budějovicemi?
  • Jak se nazývá vícepatrový most na českokrumlovském zámku? a) kabátový b) vysoký c) plášťový
  • Který z následujících rybníků nepatří mezi rybníky v CHKO Třeboňsko? a) Rožmberk b) Bezdrev c) Svět d) Horusický
  • Který český spisovatel zasadil část románu o vojáku Švejkovi do Putimi?
  • Jak se jmenuje největší šumavské rašeliniště? a) Chalupská slať b) Spálený luh c) Mrtvý luh
  • Jak se jmenuje český hraniční přechod, jehož rakouským protějškem je město Gmünd?
  • Podle koho je pojmenováno divadlo v Táboře? a) Alfréd Radok b) Oskar Nedbal c) Josef Kajetán Tyl

Grafika a zpracování

Herní plán je z kvalitního kartonu, takže se neprohýbá. Na první pohled vás zaujme kresbami. Představují minipříběhy a vtipy, které se vztahují k příslušným místům. Nechybí tu Švejk u Písku, Jan Žižka v Táboře, Jan Hus  na Kozím hrádku, Schwarzenberský kanál s knížetem na lodičce, král Šumavy, a tak dále. Pobaví vás i samotné prohlížení obrázků.

Karty mají slušnou kvalitu. Jen pro někoho budou otázky vytištěné malým písmem. U většiny otázek najdete tři nápovědy, takže si můžete zkusit tipnout, u některých musíte znát správnou odpověď. Všechny otázky se tematicky vztahují k jižním Čechám. U některých si vystačíte s všeobecnými znalostmi o historii a kultuře, jiné mohou být oříškem i pro znalce. Je to dobře, protože pro vás bude hra výzvou a něco nového se dozvíte. Budou vás tedy zajímat i otázky určené ostatním hráčům.

Hodnocení

JihoČesko je pěkně a vtipně připravená znalostní hra. Vůbec nevadí, že nepřináší nové prvky či netradiční zpracování. Má přesně to, co od ní očekáváte: jednoduchá pravidla, žádné zbytečnosti, které by ji jen komplikovali, můžete si ji přizpůsobit podle momentální nálady a zkušenosti hráčů, kteří se u ní sešli, a má dostatek zajímavých otázek, takže se vám hned tak neohraje.

Hra je založena na otázkách a odpovědích, ale zpestřuje ji pantomima, kterou znáte různých táborových nebo společenských párty her, například ze všeobecně známé a populární hry Aktivity.  Také pantomima navazuje na téma Jihočeského kraje, takže do hry krásně zapadá. Je jen na vás, zda tento prvek využijete.

Pokud máte rádi jižní Čechy a chcete se o nich dozvědět více a zábavnou formou, pak JihoČesko vyzkoušejte.

JihoČesko – základní informace

Autoři: kolektiv autorů – Stanislav Zrůst, Kamila Zrůstová, Alexandra Kloboučníková

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 40 minut

Rok vydání: 2017

Doporučený věk: od 10 let


JihoČesko, aneb z Budějc až na konec Šumavy

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář