Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Kompromat – duel špionů

Kompromat je menší karetní hra pro 2 hráče od 8 let, kterou připravila společnost Helvetiq. Česky ji vydal specializovaný obchod Hras. Poměrně nenápadná krabička, v obchodě byste si jí nejspíš ani nevšimli, skrývá velmi pěknou a svižnou hru, která výborně funguje. Pokud po ní sáhnete, určitě neprohloupíte.


Souboj agentů

Ve hře představujete dva agenty znepřátelených mocností. Snažíte se získat citlivé informace, které by mohly zkompromitovat důležitou osobnost veřejného života. Jeden je chce zničit, aby osobu ochránil, druhý byl je naopak chtěl uveřejnit.

Herní materiál.

Jak se hraje

Ve hře vás čeká 6 kol, během nichž se snažíte uspět v sérii misí a získat si co nejvíce bodů, které rozhodnou o tom, kdo bude úspěšnějším agentem. Hra ale může skončit také tak, že jeden z agentů nasbírá 9 žetonů proslulosti, stane se příliš známým a ihned prohraje.

V každém kole vyložíte mezi hráče 4 karty misí. Hráči k nim následně ze své strany přikládají karty, snaží se soupeře porazit a v misi uspět. Karty přikládáte postupně po jedné k vybrané misi. Kdykoliv můžete skončit (ale následně se k ní již nemůžete vrátit). Karty mají hodnoty od 1 do 11, přičemž právě jednička a jedenáctka jsou na jedné kartě a vy se při vyhodnocování můžete rozhodnout, jakou hodnotu přičtete. Jedna karta má hodnotu 0,5 (více než nula a méně než 1). Vaším cílem je mít ideálně 21. Musíte si ale dát pozor, pokud 21 překročíte, v misi jste neuspěli (a získáte žeton proslulosti).

Hráči se střídají do té doby, až jsou z obou stran obsazeny všechny 4 mise. Následně všechny mise vyhodnotíte. Odkryjete karty a sečtené hodnoty porovnáte. Neúspěšné mise se ale nehodnotí. Hráč který má u mise větší hodnotu (v případě rovnosti rozhoduje počet karet) v ní uspěl a její kartu získá.

Ve hře jsou 4 různé typy karet: cíle vám poskytují body, dokumenty a kódy vám dají na konci hry body podle počtu karet daného druhu, karta kontrašpionáže je vždy přidružena k jiné kartě mise a dá vám žeton proslulosti, předměty vám poskytnou jednorázový efekt, který můžete během hry využít. Při výběru mise, na kterou se zaměříte, tak můžete zohlednit i to, jakého typu mise je.

Ukázka hry: konec kola.

Celkové hodnocení

Kompromat je svižná karetní hra pro 2 hráče, která je plná napětí od začátku až do konce. Využívá princip, který znáte například z karetní hry Oko bere nebo Black Jack. Je proto na vás, jak moc půjdete svému štěstí naproti (mechanismus push your luck). Druhým mechanismem hry je sbírání karet a setů, které vám na konci hry dají body.

Uvedené mechanismy hra velmi pěkně propojuje do zábavné a napínavé hry. V dobíracím balíčku mají hráči stejné karty, je jich celkem 14. Pokud si pamatuje, jaké karty jste již zahráli, získáváte výhodu při dalším rozhodování, zda další kartu přiložíte nebo ne. První karta přiložená k misi je vždy odkrytá, takže můžete i odhadovat, jakou sílu může mít soupeř u dané mise.

Hru Kompromat si dobře zahrajete i s dětmi v rodině či příležitostnými hráči, ale neurazí ani náročnější hráče. Náhoda ve hře hraje svou roli, ale je také na vás, jak se budete rozhodovat a do jakého rizika půjdete. Zároveň je důležité odhadovat záměry soupeře. Hru vám mohu vřele doporučit.

Vyhodnocení začíná.

Kompromat: Duel špiónů

Autoři: Adam Porter, Rob Fisher

Počet hráčů: 2

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2020 (česky 2021)


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář