Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Mariposas – Rodinná hra o putování motýlů

Mariposas je nová rodinná hra od Elizabeth Hargrave, která právě vychází v češtině. Jedná se o strategickou hru, ve které má téma důležitou roli, obdobně jako tomu bylo v její předchozí hře Na křídlech. Tentokrát budete putovat s motýly monarchy na jejich pouti z jejich zimovišť v Mexiku na sever po Americe. Hra Mariposas je určena pro 2–5 hráčů od 10 let.

Hra se vyznačuje přístupnými pravidly, příjemnou hratelností a herní dobou do jedné hodiny. Užijete si ji proto v rodině i s příležitostnými hráči. A na stole krásně vypadá. Je to poctivá desková hra pro široký okruh hráčů.

Do 15. června se můžete zapojit do soutěže o tuto hru.


Mariposas – herní materiál.

Hra o putování motýlů

Věděli jste, že monarchové stěhovaví patří mezi největší cestovatele z říše hmyzu? Každý rok na jaře se vydávají ze svých zimovišť ve středním Mexiku na pouť po Severní Americe a na podzim se jich miliony vrací zpět. Urazí okolo 4000 kilometrů. Nedokončí ji však žádný z jedinců, kteří se na cestu vydají, zpět dorazí jejich potomci.

Hra Mariposas je o tomto putování. Každý hráč se se svými motýly pohybuje po herním plánu. Nejprve se vydává na sever, potom se snaží rozšířit na co největší území a následně se vrátit zpět do Mexika.

Herni plan – hra začíná.

Jak se hraje

Hra je rozdělena do tří ročních období. Začínáte na jaře v mexickém Michoacánu s jedním motýlem první generace. K dispozici máte 4 tahy. V každém zahrajete jednu pohybovou kartu. Váš motýl nebo motýli provedou pohyb a přistanou. Z políčka, kde přistanete, získáte květinu nebo jinou odměnu, jedná-li se o políčko odpočívadla. Pokud políčko sousedí s klejichou, může se motýl ihned rozmnožit. Do hry tak přidáte motýla nové generace. Musíte však zaplatit daný počet květin.

Ve druhém období můžete využít 5 tahů a ve třetím 6 tahů. Zároveň musíte počítat s tím, že na konci jara přijdete o motýly první generace a po létě druhé. Na konci každého období získáte body za splněné úkoly. Na kartě ročního období jsou dva nebo tři. Určují, kolik obdržíte bodů při splnění daných podmínek. Například získáte bod za každého motýla nad Atlantou, dva body za každého motýla na políčku se dvěma květinami.

Další body získáte za počet motýlů 4. generace, kteří se vrátí zpět do Michoacánu. Čím víc motýlů doletí, tím víc bodů si na konci hry přičtete. Posledním zdrojem bodů jsou karty životního cyklu, které můžete získat v průběhu hry na políčkách odpočívadel. Za každou z nich získáte bod. Když nasbíráte 4 karty stejné barvy, získáte odměnu, která s ní souvisí. Mohou to být i body nebo jiná výhoda.

Vítězem se stane hráč, který v průběhu tří ročních období získá nejvíce vítězných bodů. Případně o vítězi rozhodně počet motýlů 4. generace v Michoacánu, počet květin či karet životního cyklu.

Celkové hodnocení

Mariposas je vlastně originální závod, ve kterém se snažíte rozšířit řady svých závodníků-motýlů a vrátit se s nimi zpět na start. K vítězství se přiblíží ten, kdo využije co nejvíce dostupných výhod a efektivně plnit úkoly.

Na první pohled vás zaujme tmavě laděná krabice hry s výraznými motýly. V tomto stylu je laděna i hrací deska znázorňující Severní Ameriku. Graficky je hra sladěná a přehledná, takže se s ní dobře hraje.

Hra je dostatečně variabilní, abyste se k ní rádi vraceli. Zajišťuje to náhodné rozložení výhod na odpočívadlech, sady karet úkolů pro každé období i bonusů při získání sady karet životního cyklu. Úkoly se odhalují postupně, takže nemusí vždy vyhovovat vašim plánům, to nemusí vyhovovat náročnějším hráčům. Pro příležitostné hráče a rodiny je to však výhoda. Náhoda hraje roli i v dobírání karet pohybu, ale oslabuje ji několik použitých mechanik.

Tuto příjemnou rodinnou hru doporučuji i příležitostným hráčům, ocení ji i náročnější hráči pro oddechovější partii. Pravidla nejsou náročná, obsahují mnoho ilustrací a příkladů a jsou dobře strukturovaná. Doporučuji však jejich pečlivé pročtení, vaše hra pak poplyne hladce. A to i díky tomu, že na hracím plánu najdete všechny důležité informace.


Mariposas

Autor: Elizabeth Hargrave

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 45–60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2020 (česky 2021)

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář