Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: MikroMakro – Město zločinu

MikroMakro: Město zločinu je originální deduktivní hra, ve které společně řešíte jednotlivé zločiny na velkém plánu města. Můžete ji hrát sami nebo ve skupince, určena je pro 1–4 hráče od 8 let. Hned na začátku musím říci, že mě i mé spoluhráče nadchla tím, jak krásně funguje a s jakou chutí se chcete pustit do řešení dalšího případu.


Detektivka v obraze

Herní plán je vlastně velký obraz tvořený černobílou perokresbou. Má velikost 75 x 110 cm, takže budete potřebovat větší stůl, ale klidně ho můžete rozložit na zemi. Najdete zde síť ulic a náměstí, které tvoří nejrůznější budovy, nechybí nejrůznější dopravní prostředky a obyvatelé města.

Město se jmenuje Velké Zlosyny. A i když to na první pohled nevypadá, při bližší prohlídce zjistíte, že je plné obětí vražd a dalších zločinů. Pulsuje běžným životem, jeho obyvatelé nakupují, veselí se, dávají si kávičku, rybaří, cestují. Pod touto fasádou se toho ale děje hodně. Podtitul Město zločinu je tedy výstižný.

V krabici najdete karty k 16 detektivním případům. Navíc je na krabici také jeden případ, kterým můžete začít, aniž byste krabici otevřeli. Část plánu je na krabici vyobrazena.

Jak se hraje

Pravidla jsou triviální, hned tedy můžete začít hrát. Ke každému případu dostanete několik karet, každá karta přitom představuje úkol s řešením na druhé straně. Karty si proto nesmíte prohlížet dopředu, protože byste se připravili o zážitek spojený s pátráním a řešením. První karta vás uvede do případu, další pak přináší úkoly. Vaším úkolem je například najít oběť. Pokud patříte mezi náročnější hráče, můžete zkusit vypátrat vše k danému případu jen na základě úvodní karty.

Vše podstatné i nepodstatní se odehrává na plánu města, potřebné informace a indicie na něm najdete. Některé detaily jsou velmi malé, pak můžete použít lupu, která je součástí hry. Můžete použít i vlastní. Nebojte se toho. Podstatné je, že jednu postavu najdete na více místech, a tak můžete například vystopovat, odkud a kam šla, co dělala či co se jí přihodilo.

Celé město je plné mikropříběhů, které můžete objevovat i po dořešení všech připravených scénářů. A nakonec si můžete celý plán města můžete pověsit na zeď, hledat další příběhy a osudy obyvatel města.

Celkové hodnocení

Hra MikroMakro mě mile překvapila. Je skvělá a originálně provedená hra s krásným nápadem, která výborně funguje a bude vás bavit. Přitom je jednoduchá a přístupná jak pro rodinné hraní s dětmi, tak s lidmi, kteří se jinak hrám vyhýbají. Zároveň je chytrá, takže osloví i náročnější hráče.

Doporučuji ale, abyste hráli při dobrém světle, pravidla vás na to také upozorní. Pomůže vám to v orientaci na plánu a neunavíte se vaše oči. Dobré je také hrát na velkém stole, kde je přístup z různých stran, aby všichni hráči dobře viděli a mohli se zapojit. A vůbec nevadí, když při pátrání polezou vaše děti i po stole.

Řešení jednoho případu vám zabere okolo 10 až 15 minut. Zahrajete si proto dobře i několik případů za sebou. Věřte, že se se jen tak nebudete chtít odtrhnout. Doporučuji ale, abyste řešili tak po 3 případech. Jejich obtížnost je vzrůstající, takže se stále máte na co těšit.

Hru MikroMakro vřele doporučuji. Vůbec nevadí, že si ji zahrajete jen jednou. Můžete ji využít při návštěvě vašich přátel nebo ji někomu dalšímu věnovat.


MikroMakro: Město zločinu

Autor: Johannes Sich

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 20 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2020 (česky 2021)


Související články:


MikroMakro: Město zločinu v katalogu Hrajeme.cz

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář