Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Odhodlaní – Severní Afrika

Již zítra 21. března vychází nová varianta hry Odhodlaní, ve které se v taktické bitvě utkají dva hráči. Tentokrát vás zavede do severní Afriky, kde proti sobě stáli příslušníci britských LRDG (Long Range Desert Group – skupina dálkového pouštního průzkumu) a italská armáda. Po úspěšné hře Odhodlaní: Normandie jsme se v českém vydání dočkali i pokračování Odhodlaní: Severní Afrika, které přináší nové scénáře, jednotky, a především další možnosti. Přitom zachovává fungující herní systém. Jedná se o samostatnou hru.

Hra Odhodlaní: Severní Afrika je samostatnou hrou, která je určena pro dva hráče od 10 let. Čeká vás 11 scénářů, které můžete hrát postupně jako kampaň, nebo si je můžete vybírat jednotlivě. Díky přístupnému hernímu systému si dobře zahrajete i s dětmi. Ocení ji především hráči, kteří mají rádi válečné hry, a dobře se hodí například pro tatínky a syny.

Herní materiál.

Jak se válčilo v Severní Africe

Scénáře jsou inspirované působením jednotky LRDG během pouštní války v Africe v letech 1940 až 1942. LRDG operovala převážně za italskými liniemi, kde prováděli průzkum, pronikali do týlu nepřítele, ale prováděli i další činnost, včetně záškodnických operací.

V prvním scénáři se například ocitnete ve východní Libyi v září 1940, kde Italové zřídili přistávací dráhu. Ubrání italská armáda zásoby paliva a navigační prostředky? (Scénář 1: Přistávací plocha 7.) Ve scénáři 6: Základna v ohrožení se naopak LRDG musí bránit útoku na jednu svou základnu.

Každý scénář určuje rozložení dílků terénu a situaci na začátku boje. Především pak určuje jednotky a příslušné karty, které budete potřebovat. A nově také vozidla, která se střetnutí zúčastní.

Jak se hraje

Pokud jste již hráli Odhlodlané: Normandie, pak pro vás bude seznámení se Severní Afrikou hračka. Herní systém se nemění. Hra je asymetrická, každý hráč má vlastní balíček karet, které odpovídají jeho jednotkám. Zároveň mají oba hráči k dispozici zálohy (další karty svých jednotek), které mohou povolat. Karty jsou základem hry a celou hru řídí. Díky kartám zahráváte akce: přesuny jednotek, střelbu, povolávání záloh, atd. A při zásahu vyřazujete karty ze hry.

Na začátku tahu si oba hráči doberou 4 karty, z nichž jednu tajně zvolí pro určení iniciativy. Kdo vybral kartu s vyšší hodnotou, začíná dané kole. Při shodě se iniciativa nemění. Ve svém tahu odehrajete své zbývající karty jednu po druhé a provedete zvolenou akci.

Nejviditelnější novinkou jsou bojová vozidla a specializované profese jako řidič tanku. Na každém vozidle místa pro umístění žetonu vojáka. Při zahrání jeho karty pak můžete využít akce vozidla, například protitankovou střelbu nebo navigaci, k dispozici ale mohou být i další akce jako útok či krycí palba. Pokud je voják na poli s vozidlem nebo sedí ve vozidle, můžete jako volnou akci po zahrání jeho karty nasednou, vysednout či vyměnit jeho místo ve vozidle. Díky tomu můžete využít akce vozidla, nebo také obsadit nepřátelské vozidlo (pokud nemá posádku).

Každé vozidlo má svou odolnost a mez bojeschopnosti (po jeho dosažení se stane nefunkční, do doby, než bude opraveno, nebo úplně zničeno). Tank má jen specializovaná sedadla, jejich akce mohou provádět jen vojáci s odpovídající specializací.

Další změnou, která ovlivňuje hru, je to, že každý žeton představuje jen jednoho vojáka nebo vozidlo, a ne skupinu. Pokud se stane, že žeton jakýmkoliv způsobem opustí herní plán, do hry se již nevrací. Počet karet vojáka ve vašem balíčku tedy představuje jeho vitalitu. Musíte si proto pohlídat, abyste o něj nepřišli.

Scénáře se také vyznačují výrazně větší asymetričností. Týká se to jak jednotek na každé straně, tak podmínek vítězství. Neváhejte proto a vyzkoušejte si hru za obě strany. Lépe tak proniknete do možností a taktiky jednotlivých oddílů. Jedním z možných cílů je ovládnutí určitých polí. To se vám může podařit i v případě, že se na něm nachází protivník, ten však nesmí dané pole ovládat.

Celkové hodnocení

Nová hra Odhodlaní: Severní Afrika dokazuje, jak se dá úspěšně rozvíjet dobře fungující koncept. Hra přináší nové a přínosné prvky, zároveň zachovává jednoduchost a funkčnost systému. Využitý deck-building funguje výborně.

Hra má jedinečnou atmosféru válečného střetnutí, které se inspiruje v historických událostech, nejedná se ale o válečnou simulaci. Každý scénář má svůj tematický úvod, který si vždy přečtěte, protože vás uvede do děje, ale vše ostatní už závisí na obou hráčích.

Náhoda má ve hře své místo, a trochu štěstí budete potřebovat. Především při útoku, ale na vás závisí, kdy a jakou jednotkou zaútočíte, a zda nevyužijete například krycí palbu, která dokáže protivníka „uzemnit“, i když ho přímo neohrozí.

Pokud se vám Normandie líbila, pak je Severní Afrika hra jasná volba, neměli byste si ji nechat ujít. Celkově se jedná o vyladěnou samostatnou hru, ve které oceníte nové prvky. A pokud jste Normandii zatím nehráli, klidně se můžete pustit rovnou do Severní Afriky.

Ukázka karet a jednotek.

Odhodlaní: Severní Afrika

Autoři: David Thompson a Tevor Benjamin

Počet hráčů: 2

Herní doba: 45–60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2020 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář