Dnes se blíže podíváme na hru s tajemným a možná trochu krkolomným názvem PixBlocks. Je to hra určená primárně pro jednoho hráče od 7 let. Obsahuje ale i mód pro hraní až ve 4 hráčích. Hlavním důvodem pro pořízení hry je však řešení jednotlivých úloh ve variantě pro jednoho hráče.
Hru, kterou u nás vydalo Pygmalino, pochází z dílny polské Granny. Jejím tvůrcem je Krysztof Krywdzinski, který působí na univerzitě v Poznani, kde se věnuje informatice. Jeho cílem bylo, aby hra měla i vzdělávací hodnotu. V recenzi se podíváme na to, jak se to podařilo.
Hravé programování
PixBlocks je odpovědí na otázku, zda je možné se učit programovat bez počítače. Dokazuje, že to možné je, a navíc zábavnou formou, která dokáže děti zaujmout. K dispozici máte tři sady karet s úlohami, které jsou odstupňovány podle obtížnosti.
Každá karta vám ukazuje úlohu s počátečním rozložením žetonů na herním plánu a žetony, které potřebujete k jejímu vyřešení. Když úlohu vyřešíte, můžete si prakticky ověřit výsledek. Slouží k tomu pohyb králíčka. Uspěli jste, pokud králíček sní všechny mrkvičky na ploše. V opačném případě jste někde udělali chybu. Správné řešení si můžete ověřit na druhé straně karty.
Jak se hraje
Můžete si vybrat kteroukoliv kartu s úlohou, ale není od věci řešit je postupně. Doporučuji začít žlutými kartami pro začátečníky, abyste se naučili základní principy. Pak se můžete pustit do složitějších a komplexnějších úloh.
Ve hře jsou dva druhy žetonů. Pohyblivé podléhají gravitaci a je možné jimi pohnout. Nepohyblivé pak představují především plošiny a rostliny. Každý žeton tedy podléhá daným zákonitostem, s nimiž při řešení úlohy musíte počítat. Tyto prvky odpovídají základním principům, které využívá informatika, jako jsou smyčka (odrážení od protilehlých plošin), podmíněné příkazy (například klíč otevře zámek), proměnné (nastavení poloha králíka) či datové struktury (několik pohyblivých prvků na sobě).
Nejprve si tedy na ploše nastavíte žetony podle karty úlohy. Poté umístíte žetony, které máte vyobrazené v rámečku ve spodní části karty. Nakonec provedete pohyb s králíkem a manipulujete s žetony podle pravidel. Například, když králíček sní kořeny rostliny, její zbytek okamžitě uschne, takže žetony odstraníte ze hry. V případě, že některý z pohyblivých žetonů zůstane „viset“ ve vzduchu, působí na něj gravitace, takže ho posunete na nejbližší prázdné pole. Tím se situace na herní ploše proměňuje.
Grafika a zpracování
Herní komponenty mají jednoduchou, ale pro děti přívětivou a srozumitelnou grafiku, takže rychle pochopí, co který žeton dělá a jak s ním manipulovat. Žetony jsou silné a dostatečně velké, aby se s nimi dětem dobře pracovalo.
Pravidla vám doporučuji projít celá a dětem vysvětlit herní principy na prvních úlohách. Díky názorným příkladům vše rychle pochopíte.
Celkové hodnocení
Hra je určena pro děti na prvním stupni základní školy. Postupně se zvyšující obtížnost úloh je pro ně velmi dobře nastavena, takže po vyřešení prvních úloh se stane jejich průvodcem. Hra přirozeně děti učí od jednoduchého ke složitějšímu.
Děti dokáže zaujmout na první pohled. Především se bude líbit těm dětem, které rády řeší různé rébusy a vyhledávají hry, které si mohou řešit samy. Velkou výhodou je zpracování hry s kvalitním herním materiálem, s nímž se dětem dobře manipuluje.
Celkově se jedná o chytrou hru pro jednoho hráče, která má navíc vzdělávací přesah. Záměr naučit děti základy informatiky bez počítače naplňuje na výbornou.
PixBlocks
Autor: Krysztof Krywdzinski
Počet hráčů: 1–4 (primárně pro 1)
Herní doba: 10–20 minut
Doporučený věk: od 7 let
Rok vydání: 2020 (česky 2020)