Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze rozšíření hry Naše osada: Kutilové

Naše osada je menší strategická hra, kterou si dobře zahrajete v rodině s dětmi od 10 let nebo s příležitostnými hráči. Má totiž jednoduchá pravidla, herní dobu do jedné hodiny a výbornou znovuhratelnost, v každé partii musíte své tahy promýšlet a hledat nejlepší možnosti. Pokud jste si Naši osadu oblíbili, pak byste si neměli nechat ujít její nové rozšíření, které BoardBros vydali pod  názvem Kutilové. A pro vás, kdo takovýto typ hry hledáte, je tu její dotisk.

Kutili dostanete v menší krabičce, kterou můžete položit vedle původní hry, abyste mohli obdivovat navazující grafiku. Krabička skrývá desku kutilů, kterou přiložíte k původní hrací desce, nové karty úkolů a destičky budov, především pak karty kutilů, které jsou jádrem rozšíření. Vaši fachmani díky nim získají nové dovednosti, které vám pomohou při budování osady.

Kutilové rozšiřují strategické možnosti Naší osady. Přidávají nový výrazný prvek, který musíte zakomponovat do svých plánů. Naše osada je díky tomu komplexnější a přitažlivější pro náročnější hráče. Pokud Naši osadu už dobře znáte, dobře si s Kutily zahrajete i v rodině.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pravidla hry Naše osada se se zapojením Kutilů nemění. Své fachmany posíláte získávat zdroje, nebo stavět nové budovy, které jsou v nabídce aktuální partie. Na vše máte vymezený čas čtyřmi koly. Hráč, který se nejvíce podílel na budování osady, získá nejvíce vítězných bodů, se stane nejváženějším zakladatelem vaší osady.

Novinkou jsou karty kutilů, které zapojíte do hry. Představují schopnosti vašich fachmanů, které vám přinesou bonus navíc. Na začátku hry ale vaši fachmani žádnou schopnost nemají, nejprve ji musí získat a později během hry ji mohou vylepšovat, aby byli ještě efektivnější.

Funguje to tak, že své figurky fachmanů postavíte do výřezů mezi kartami kutilů, které vyložíte před sebe do řady. Na novou desku kutilů vyložíte balíčky karet kutilů podle jejich úrovně, které jsou čtyři, a druhu (podle akce: těžba a stavba). Vzniknou tak dva sloupečky. Na každé kartě najdete cenu za získání, počet bodů a bonus při aktivaci. Budete jimi nahrazovat karty kutilů, které již máte před sebou.

Ve svém tahu si vyberete jednoho z fachmanů a můžete aktivovat jednu z karet kutilů, které s ním sousedí. Musí být ale stejného druhu akce, jako právě zahráváte. Tím získáte její bonus a na konci tahu si ji můžete vylepšit o novou kartu kutilů, která je stejného druhu a o jednu úroveň výš. Musíte však zaplatit její cenu. Získáte ale uvedené body.

Nové karty schopností první úrovně můžete získat, když ve svém tahu žádnou kartu kutila neaktivujete. Zaplatíte příslušnou cenu a nahradíte kartu bez schopnosti. Můžete to brát tak, že vaši fachmani se učí a postupně rozvíjejí.

Většina nových karet úkolů a destiček budov z rozšíření navazuje na karty kutilů. Vítězné body tak například získáte, pokud budete mít alespoň dvě karty kutilů třetí či vyšší úrovně. Banka nebo pila vám při aktivaci poskytnou zdroje podle úrovně karty kutila, kterou jste ve svém tahu aktivovali.

Celkové hodnocení

Kutilové představují rozšíření, které by vám k základní hře nemělo chybět, ať už ho budete využívat pravidelně, nebo jen příležitostně. Hře dodává nový rozměr a činí z ní strategičtější hru. Pravidla přitom nijak nekomplikuje. Pokud Naši osadu máte, pak s pořízením Kutilů neváhejte. A pokud uvažujete o pořízení Naší osady, pak k ní rovnou Kutily přihoďte. Nebudete litovat.

Zatímco základní hru oceníte především při hraní v rodině, náročnější hráči sáhnou spíše po variantě s rozšířením. Výhodou hry je velká variabilita, znovuhratelnost a herní doba do jedné hodiny. Vysokou znovuhratelnost hře dává velká nabídka kartiček budov, z nichž do hry zvolíte jen některé. Tím se mění podmínky a možné kombinace. Doporučuji, abyste při přípravě zvolili postup s draftem budov.

Rozšíření se dobře hodí pro jakýkoliv počet hráčů. Výborně jsme si zahráli ve dvou, třech i čtyřech hráčích.

Naše osada: Kutilové

Autor: L´Équipe Ludique

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář