Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Naše osada

Naše osada je třetí hrou malého vydavatelství BoardBros. Po karetní hře Ve stínu pyramid s originálním deck-buildingem a rodinné hře Big Monster s inovovaným draftem přináší menší strategickou hru s mechanismem umisťování dělníků (worker placement) a správou zdrojů. Tato hra získala doporučení odborné poroty Spiel des Jahres 2020.

Naši osadu si zahrajete ve 2–4 hráčích od 10 let, pokud ale máte v rodině herní zkušenosti, zvládnou ji i mladší hráči. Má totiž opravdu jednoduchá pravidla. Dobře si zahrajete i s příležitostnými hráči. Náročnější hráče neurazí, ale bude pro ně spíše oddechovou hrou.


Vybudujte vaši osadu

Hra se v originálu jmenuje Little Town. Her, které mají v názvu město, městečko, town, city a podobně vyšlo v loňském roce hned několik, Městečka na dlani, Bloom Town či City Blox. Ve všech nějakým způsobem stavíte budovy, abyste vybudovali město. Ve hře Naše osada, je to podobné, ale zároveň se od jmenovaných her liší. Jedná se sice o kompetitivní hru, ale všichni se podílí na budování jedné osady.

V pravidlech hry také najdete originální označení vašich „figurek“, jmenují se fachmani, což dobře vystihuje jejich účel. Každý hráč má své fachmany a v každém ze čtyř kol je posílá pracovat. Jejich počet se liší podle počtu hráčů. K dispozici také máte domečky, které slouží k označení vámi postavených budov.

Herní materiál.

Jak se hraje

Herní plán představuje prostor, kde budete moci vybudovat svou osadu a kam budete posílat své fachmany pracovat. Každé políčko představuje „akční“ pole. Podmínkou je, aby bylo volné. Ihned po umístění fachmana můžete „aktivovat“ všechna sousední pole, a to i diagonálně. Stromy vám dají dřevo, skála kámen, jezero ryby, pole obilí. Je to způsob, jak získat suroviny a další výhody. Musíte proto najít to správné místo, které vám přinese nejvíce.

Významnou roli hrají ve hře budovy. Na plánu je také nabídka budov. Pomocí akce stavba si některou můžete vybrat a postavit ji na volné místo na plánu. Musíte za ni „zaplatit“ příslušnými surovinami. Díky budovám se herní plán proměňuje, a především vám poskytuje další možnosti, které získáte jejich aktivací. Využít můžete i budovy jiných hráčů, ale musíte jim za aktivaci zaplatit.

Každá budova má svou bodovou hodnotu. Body si započítáte při jejím postavení. Další body můžete získat za splněné úkoly, které dostanete na začátku hry.

Na konci každého herního kola musíte své fachmany nakrmit, rybami či obilím. Za každého nenajezeného fachmana přijdete o tři body. Během hry tedy musíte promýšlet své tahy tak, abyste mohli stavět a získávat body, ale současně, abyste o ně nepřicházeli. Bodování je tedy průběžné, na konci hry získáte jen body za zbylé peníze a některé budovy.

Grafika a zpracování

České vydání vychází z edice od IELLO, které je známé kvalitním zpracováním her. Hra má příjemnou a funkční grafiku, ilustrace budov jsou vtipné. Obohacují ji také kvalitní dřevěné komponenty fachmanů, domečků, bodovacích hvězdiček a žeton začínajícího hráče a počítadla kol.

Pravidla jsou dobře strukturovaná a s množstvím ilustrací a příkladů, takže se s nimi rychle seznámíte, abyste mohli začít hrát bez zbytečného zdržování. Pomocná chytrá karta vás seznámí s variantami pro výběr budov, kterých je k dispozici 29, ale v partii jich použijete jen 12. Jejich celý přehled najdete i na druhé straně. Existuje také promo se 4 dalšími budovami.

Celkové hodnocení

Naše osada je milá hra, kterou řadím mezi malé velké hry. Menší krabička totiž skrývá vše, co poctivá deskovka má mít. A je to přitom strategická hra, kterou si zahrajete do hodinky. Ocení ji především rodiny s dětmi, které už mají herní zkušenosti a chtějí něco strategičtějšího.

Tahy hráčů jsou rychlé, takže je hra příjemně svižná. Zároveň musíte sledovat ostatní hráče a odhadovat jejich plány. Zkřížit plány jim sice můžete jen nepřímo, ale i tak významně. Například tím, že obsadíte výhodné políčko nebo postavíte zajímavou budovu. Máte také možnost vytvářet různé kombinace, a to postavením budovy na správné místo. Pořadí aktivace budov totiž záleží jen na vás. Například můžete za peníze získat suroviny, které hned směníte za body.

Pěkným prvkem hry také je, že vám ostatní hráči platí za aktivaci vaší budovy. Můžete toho takticky využít jednak při výběru budovy, ale i při jejím umisťování. Hře také prospívá její proměnlivost během hry, kterou zajišťuje stavba budov. Žádná partie proto nebude stejná jako předchozí. Navíc můžete budovy obměňovat.


Naše osada

Autoři: Shun & Aya Taguchi

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 45 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2017 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář