Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Stezky tukanů jsou zakreslovací hrou pro každého

Nabídku zakreslovacích her nedávno rozšířily Stezky tukanů od MindOKu. Jedná se o hru typu flip/roll&write (otočte kartu či hoďte kostkou a zakreslete si na svůj list/plán. Setkat jste se již mohli například s hrami Kartografové či Railroad Ink. Výhodou hry Stezky tukanů je její jednoduchost a přístupnost. Určena je pro 1–8 hráčů od 8 let. Jednu partii zvládnete do 15 minut.

Hra vás zavede na báječný ostrov, který je plný pozoruhodných tvorů a známek prastarých civilizací. Rozhodně proto stojí za návštěvu a prozkoumání. Vaším úkolem je vystavět po ostrově stezky, které usnadní domorodcům a návštěvníkům návštěvu místních zajímavostí.

Herní materiál.

Jak se hraje

Každý hráč dostane svou mapu ostrova, do které si bude zakreslovat. Oslov tvoří různé typy terénů, lesy, pouště, hory, voda. U pobřeží kolem celého ostrova se nachází vesnice a na různých místech jsou zvířata a pamětihodnosti.

Tahy provádí všichni hráči současně. Nejprve se otočí dvě karty terénu, které určí, mezi kterými terény máte zakreslit stezku. Můžete tak učinit kdekoliv na mapě, nemusíte tedy na nic navazovat. Za propojení nějaké atrakce s libovolnou vesnicí si hned vyznačíte body. Hra končí, když podruhé vyčerpáte balíček karet terénu. Součet bodů z obou kol a za získané bonusy určí celkového vítěze hry.

Za co všechno tedy obdržíte body? O propojení atrakce s vesnicí jsem se již zmínil, více bodů dostanete za propojení i druhého místa stejného druhu, například druhý obelisk (navíc získáte možnost na zakreslení jedno propojení navíc). Body obdržíte za propojení stejných vesnic (označeny jsou písmeny A, B, C, D, E). První hráč který takto vesnice propojí získá i bonus.

Celkové hodnocení

Stezky tukanů jsou výbornou hrou svého typu. Díky jednoduchým pravidlům si ji skvěle zahrajete v rodině i s příležitostnými hráči, ale neurazí ani ty náročnější. Během pár minut můžete začít hrát. Přitom ve hře můžete leccos vymyslet. Systém zakreslování je také například oproti Kartografům jednodušší, což napomáhá k rychlejšímu proniknutí do hry.

Hru ocení především ti, kdo vyhledávají přátelské hry bez interakce mezi hráči a škození. Je jen na vás, jak se poperete s podmínkami. Mapa je přehledná, takže se v ní rychle zorientuje i nováček. Zároveň ale platí, že vaše záměry nemusí vyjít, takže nezískáte tolik bodů, kolik byste si představovali. Je to dáno náhodností při otáčení karet terénů. Náhodu můžete trochu oslabit tím, je odhadnete, jaká je šance, že se konkrétní terén ještě objeví. V balíčku jsou totiž v různém počtu.

Herní variabilita je zajištěna tím, že v pro každou hru vám karta určí nastavení vesnic (navíc každý hráč si vesnice označuje vždy s posunem o jednu pozici). Herní mapa je také oboustranná, druhá strana je přitom o něco náročnější.

Hra je určena až pro 8 hráčů, ale v podstatě vám nic nebrání si zahrát i ve větším počtu. A pokud máte fólie a mazací fixy, nemusíte ani spotřebovat blok s papírovými mapami ostrova. Záleží jen na vašich možnostech a na tom, co vám vyhovuje.

Ukázka hry.

Stezky tukanů

Autoři: Eilif Svensson, Kristian A. Ostby

Počet hráčů: 1–8

Herní doba: 15 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2019 (česky 2021)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář