Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéRecenze

Recenze: Vampire: The Masquerade – Vendeta

Vendeta je asymetrická karetní hra plná blafování a dedukce od autorské dvojice Charlie Cleveland a Bruno Faidutti. U nás ji vydalo Albi. Hra vás zavede do Světa temnoty, který se podobá tomu našemu. Představujete upíra, který bojuje o podporu vlivných spojenců, s jejichž pomocí se zmocní trůnu a stane se novým princem Chicaga. Určena je pro 3–6 hráčů od 12 let. Vzhledem k tématu a temné, hororové atmosféře najdete na krabici doporučení pro hráče od 14 let.

Bruno Faidutti stojí za celou řadou úspěšných blafovacích her, například MascaradeCitadela, Secrects, ale podílel se na celé řadě dalších her. Napovídá to, že jeho nová hra by mohla stát za pozornost. Především, pokud máte rádi kompetitivní hry s různými rolemi, skrytými informacemi, blafováním, dedukcí a interakcí mezi hráči, mohla by vás Vendeta zaujmout.

Herní materiál.

Vstupte do světa upírů

Ve hře Vendeta se setkáte se zástupci sedmi klanů upírů, které mezi sebou pletichaří o to, kdo získá největší vliv. Každý klan reprezentuje unikátní klanový balíček s různými schopnostmi. Poskytnou vám různé herní styly a možnosti. Patří do organizace řízenou podobně jako feudální dvůr. Vnitřní hierarchie je absolutní. Na vrcholu se nachází princ, který je dostatečně působivý a vychytralý, aby byl uznán za vládce upíří říše. Který z klanů bude mít nového prince?

  • Brujah poskytuje velkou sílu a vysoké poškození. Pomáhá vám, abyste vyvolali v soupeřích běsnění a získali bonusové body.
  • Gangrel díky schopnostem měnit podobu umí manipulovat s krví a vlastní silou.
  • Malkaviané dokáží překvapovat nepřátele nepředvídatelnými tahy a svéráznými efekty.
  • Nosferatu mohou realizovat záludné strategie, například se stáhnout uprostřed konfliktu nebo použít karty dvakrát během jednoho kola.
  • Toreadoři využívají své početné aliance, díky tomu mají jejich karty silnější efekty.
  • Tremere umožní utrácet krev za fenomenální schopnosti a nutí hrát na pokraji běsnění.
  • Ventrue donutí soupeře se podvolit, nebo za to zaplatit.

Jak se hraje

V každém ze tří kol hry budete soupeřit o ovládnutí několika lokací (v závislosti na počtu hráčů). Každý, kdo se účastní konfliktu, získá odměnu podle toho, jak v něm byl úspěšný. Vítěz získá kartu spojence a body vlivu, další v pořadí kartu oběti a body vlivu a třetí v pořadí bod vlivu. Karty spojenců a obětí potřebujete, protože vám mohou poskytnout nezbytnou krev na začátku kola, a také vliv na konci hry. Krev z nich také dostanete, když je během svého tahu vysajete.

V prvním kole máte v ruce jen dvě karty – „Lov“ a „Příprava“. Ostatní karty vašeho klanu tvoří dobírací balíček. V dalším kole si pak vezmete z balíčku dvě vrchní karty, jednu si necháte v ruce a druhou vrátíte dospod svého balíčku. S počtem kol tak roste počet tahů, které ve fázi plánování odehrajete. Během ní se střídáte v tazích. Vždy musíte vyložit jednu kartu na jednu z lokací, a to buď lícen vzhůru (zdarma), nebo skrytě lícem dolů (zaplatíte 1 krev). Poté můžete použít až 3 krve a použít je na stejnou lokaci, což zvýší vaši sílu na daném místě.

Po naplánování všech karet se postupně vyhodnotí konflikty o spojence na jednotlivých lokacích. Všichni hráči se však mohou rozhodnout, zda se konfliktu v lokaci budou účastnit, nebo zda se stáhnou. Tajně si vyberu žeton setrvání, nebo stažení a všichni ho současně odhalí. Kdo se stáhnul, vezme si zpět krev a přesune karty na poslední lokaci Princova útočiště. Hráči, kteří zůstali v lokaci, odhalí karty, vyhodnotí jejich efekty a rozhodne se o vítězi. Rozhoduje celková síla z nasazených karet a množství krve přidané na lokaci.

Hra končí po třech kolech. Rozhodne celkový vliv získaný během hry a z karet spojenců a obětí.

Ukázka hry.

Celkové hodnocení

Vendeta je svižná karetní hra plná nečekaných situací a zvratů. Unikátní klanové balíčky dávají hráčům prostor pro blafování a různé strategie. Postupným přidáváním nových klanových karet dává hráčům prostor k tomu, aby své soupeře zaskočili a zvrátili výsledek konfliktu. Ale i již dříve odhalené karty vám umožňují blafovat, protože je můžete zahrát skrytě. Je proto nezbytné sledovat ostatní hráče a je dobré si pamatovat, jaké karty mají k dispozici.

Je výhoda, pokud znáte karty jednotlivých klanů, protože se na ně můžete připravit a vhodně reagovat. Zároveň ale platí, že i první hry jsou zábavné a napínavé, protože můžete soupeře překvapit nečekanými efekty karet.

Hra pěkně sladila téma a herní mechanismy. Pomáhá to plynutí hry a budování atmosféry. Na první pohled může hra působit komplikovaně a určitě je dobré se pečlivě seznámit s pravidly, aby vám některé detaily neunikly nebo jste na ně v zápalu hry nezapomněli (například, že se při stažení mají přesunout karty na lokaci Princovo útočiště).

Velmi dobře si zahrajete ve třech hráčích, kdy budete moci lépe sledovat ostatní hráče a budete moci hru více ovlivnit. Ve větším počtu pak bude častěji docházet k nečekaným zvratům. Ve čtyřech a šesti hráčích můžete vyzkoušet týmovou hru.

Lokace.

Vampire: The Masquerade – Vendeta

Autoři: Charlie Cleveland, Bruno Faidutti

Počet hráčů: 3–6

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2020 (česky 2022)


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář