Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Watergate

Hra Watergate je strategická hra pro 2 hráče, která je řízena kartami. Díky Fox in the Box je dostupná v češtině. Můžete se tedy směle pustit do zápasu o to, zda bude Nixon sedět v Bílém domě. Jedná se o výbornou asymetrickou hru, ve které proti sobě stojí Nixonova administrativa a novináři.

Novináři vs. prezident

O aféře Watergate z roku 1972 jste nejspíš slyšeli. Také nejspíš víte, že se jednalo o špehování politických oponentů z Demokratické strany a že nakonec prezident Nixon sám odstoupil. Hra vám umožní odhalit detaily celé události a její konkrétní aktéry.

Jeden z hráčů představuje redaktora z listu Washington Post. Jeho úkolem je získat dostatek důkazů, které by spojily dva informátory přímo s osobou prezidenta. Pokud se mu to podaří dříve, než druhý hráč zastupující Nixonovu administrativu získá dostatečný vliv ještě před koncem volebního období, aby zničila důkazy a zabránila dalšímu vyšetřování.

Všechny karty použité ve hře odkazují na určité osoby nebo události, které souvisí s aférou. Součástí pravidel je i přehled jednotlivých karet s historickými informacemi. Můžete se také seznámit s celým příběhem aféry Watergate.

Jak se hraje

Každý hráč má svůj balíček karet. Většina obsahuje události s různými akcemi. Kromě nich má Nixon karty konspirátorů a redaktor karty novinářů. Každá karty pak obsahuje dvě části. Při zahrání můžete využít buď její hodnotu, nebo akci. Pokud ale zvolíte akci, kartu zahazujete, takže ji již nebudete moci znovu využít, kdežto po zahrání její hodnoty kartu umístíte na svůj odkládací balíček.

Herní plán představuje „novinářskou“ nástěnku, v jejímž středu je Nixon a po stranách sítě místa pro informátory. Během hry na ni redaktor „připínat“ důkazy a informátory. Kdežto Nixon se snaží propojování důkazů a odhalování informátorů bránit. Na plánu je také stupnice vývoje, na níž se Nixon s redaktorem „přetahují“ o vliv, iniciativu a žetony důkazů.

Během hry odehrajete předem neurčený počet kol. V každém kole vždy proběhnout následující tři fáze. V úvodní fázi si doberete karty do ruky, kdo má iniciativu, jich získá 5, druhý pak 4. Poté Nixon vytáhne z pytlíku tři žetony důkazů, skrytě se na ně podívá a položí je na pole 0 na stupnici vývoje. V další fázi hráči střídavě zahrávají karty a hned je vyhodnocují. V poslední fázi se vyhodnotí, kdo získá vliv, iniciativu a žetony důkazů. Záleží na to, na které straně stupnice se nachází.

Ukázka karet Nixona.

Důležité pro hru je, že důkazy jsou tří typů, odlišuje je barva (některé jsou vícebarevné). A na nástěnku je umisťujete podle dané barvy. Během hry se proto snažíte získávat důkazy určitého typu. Nixon má výhodu, že nové důkazy vždy zná předem. Na nástěnku je umisťuje také, ale zakrytě, aby zabránil propojení informátorů se svou osobou.

Pokud se Nixonovi podaří získat pět žetonů vlivu, hra ihned končí Nixonovým vítězstvím. Redaktor naopak zvítězí, pokud na nástěnce s důkazy propojí nepřerušovanou řadou důkazů alespoň dva informátory s fotografií Nixona uprostřed.

Ukázka karet redaktora.

Grafika a zpracování

Na kartách jsou použity fotografie reálných osob a míst spojených s aférou. Pěkně tak ilustrují jednotlivé události, ale také umocňují atmosféru hru. Při hře doporučuji nahlas oznamovat jakou událost zahráváte a komentovat své akce. Karty jsou velké, mají atypický formát (75 x 105 mm).

Žetony důkazů a informátorů jsou z pevného kartonu a žetony vlivu a iniciativy jsou dřevěné. Herní plán je pevný, velký tak akorát, aby vše bylo přehledné pro oba hráče.

Hra může začít.

Celkové hodnocení

Watergate je výborně navržená hra pro dva hráče, která využívá karet obdobně jako hra Studená válka, není ale tak dlouhá. Přitom je dostatečně komplexní, abyste museli neustále promýšlet několik tahů dopředu a odhadovat tahy soupeře. Hra je také plná napětí a nečekaných událostí a protiakcí. Díky tomu je napínavá až do konce.

Hru doporučuji především náročnějším hráčům, ale dobře si ji zahrajete i se zkušenějšími dětmi. Pravidla jsou dobře strukturovaná a s příklady, ale přečtěte si je pozorně a při první partii je mějte po ruce, abyste se mohli ujistit, co a kdy můžete, či nemůžete dělat. Ve hře je důležitý každý detail.

Tahy hráčů jsou svižné, a oba jsou neustále zapojeni do hry. Některé vaše karty dokáží reagovat na akci protihráče, a tak ji zvrátit i ve svůj prospěch. Hra vám také umožňuje celou řadu cest k vítězství a mnoho rozhodnutí.

Hru Watergate vřele doporučuji.


Watergate

Autor: Matthias Cramer

Počet hráčů: 2

Herní doba: 30–60 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2019 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář