Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Ztracený ostrov Arnak – Velitelé expedic

Po recenzi strategické hry Ztracený ostrov Arnak se blíže podívám na rozšíření Velitelé expedic. Světovou premiéru mělo loni, české vydání k nám dorazilo v dubnu. Základní hru jsme si oblíbili, takže jsem byli zvědaví, co zajímavého rozšíření přineslo, a zda je vůbec potřeba. Již po prvních hrách bylo jasné, že se jedná o rozšíření, které si hráči zamilují. J

Velitelé expedic je příkladem jak by rozšíření měla vypadat. Rozvíjí základní hru a obohacuje ji o nové prvky, zvyšuje její variabilitu pro opakované hraní. Zkušenějším hráčům poskytuje nové možnosti hraní a přináší nové výzvy. Vede tedy k tomu, abyste znovu promýšleli své strategie a rozmýšleny nové.

Co Velitelé expedic přináší

Rozšíření je bohatě vybavené novými herními komponenty, které přidáte k základní hře. Jsou to nové karty vybavení a artefaktů, nové lokality, strážci a pomocníci. V krabici také najdete novou oboustrannou desku bádání, kterou můžete použít společně s ostatními komponenty z rozšíření, ale i samostatně jen se základní hrou. Deskou jednoduše překryjete stupnici bádání.

Nejvýraznější novinkou jsou, jak název napovídá, velitelé expedic, kteří do hry vnáší asymetrický prvek. K dispozici jich je celkem šest, každá partie tak bude jiná už jen tím, že si vyberete jiného velitele. Každý ovládá jedinečné schopnosti. Můžete si je zvolit náhodně, nebo si je po dohodě vybrat. S některými se hraje snadněji, z jinými je potřeba více herních zkušeností s hrou. Využijete toho například při hře s nováčky či méně zkušenými nebo mladšími hráči. Každý velitel má svou vlastní sadu počátečních karet, hráčskou desku a další specifické komponenty. Jací velitelé jsou k dispozici (pořadí je podle obtížnosti):

  • Kapitán – vede skupinu tří archeologů.
  • Sokolnice – má orla, kterého může vyslat, aby jí přinesl něco užitečného.
  • Baronka – umí své výpravě opatřit potřebné vybavení.
  • Profesor – má přístup k širšímu spektru artefaktů.
  • Průzkumnice – ostrov zkoumá na vlastní pěst, pohybuje se s větší lehkostí.
  • Mystik – ví, jak vyvolat či zapudit strach, a umí ho využít pro své magické rituály.

Herní materiál.

Základní pravidla hry se nemění. Na několik změn však narazíte. Novinkou jsou například modrá pole pro sošky na vaší hráčské desce. Když na něj položíte sošku, můžete využít nový jedinečný modrý efekt. Nově nemusíte sošky umisťovat na pole popořadě. Každý velitel má k dispozici jiné efekty pro modrá pole.

Nové stupnice bádává poskytují jiné výhody. Chrám Opičího boha poskytne kartu artefaktu, chrám Ještěřího boha vám zas do cesty postaví strážce, kterého budete muset porazit. Upraveny jsou i efekty bonusů a rozmístění žetonů.

Ve hře můžete využít variantu s rudou měsíční holí. Ta na konci každého kola odstraňuje 2 vybavení a 2 artefaktů, které jsou nejblíže. Nabídka karet se tak obměňuje rychleji. Pokud nějakou kartu chcete, nesmíte váhat, protože rychleji zmizí.

Celkové hodnocení

Rozšíření Velitelé expedic výborným způsobem rozvíjí a obohacuje hru. Umožňuje vám zapojit do hry jen některé moduly, nebo celé rozšíření, podle vaší chuti. Pro fanoušky Arnaku se jedná jednoznačně o nezbytné rozšíření, které by si neměli nechat ujít.

Velitelé vnáší do hry asymetričnost, poskytují vám určité výhody, které se snažíte co nejlépe využít. Tím vám také vymezují určitý směr pro vaši strategii. Není to ale tak, že by vás omezili při promýšlení vaší strategie. Pokud se vám ale podaří využít jejich výhody, posune vás to k úspěchu ve hře.

Velitelé expedic ukazují, jak by měla rozšíření vypadat. Je nápadité, rozvíjí hru, zvyšuje variabilitu a krásně zpracované. Vřele doporučuji.


Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic

Autoři: Mín&Elwen

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 30–120 minut (30 minut na hráče)

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2021 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář