Strategická hra Ztracený ostrov Arnak sice není novinkou, u nás ji vydal MindOK ve spolupráci s CGE okolo Vánoc 2020. V záplavě novinek se poněkud ztratila, ale díky svým kvalitám si našla cestu k hráčům. U nás se nakonec stala jednou z našich nejhranějších her roku 2021. Není také náhoda, že získala celou řadu ocenění, například Deutscher Spiele Preis, International Games Award 2021 či naši Hvězdu Hrajeme.cz 2021.
Arnak je původní česká hra, za kterou stojí autorská dvojice Mín&Elwen a tým CGE. Na hře je vidět velká péče, kterou věnovali jejímu vývoji, produkci i testování. Hra je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Ocení ji především náročnější hráči, kteří mají rádi propracované strategie, ale dobře si ji zahrajete i v rodině se staršími dětmi, která má již herní zkušenosti.
Tato hra se vyznačuje především originální kombinací dvou hlavních herních mechanismů – deck-buildingu a worker placementu. K dispozici máte dva své archeology, které vysíláte prohledávat různé lokality a objevovat nové, zároveň si vytváříte balíček karet artefaktů a vybavení, které vám poskytují nejrůznější efekty. Pojďme se na hru podívat blíže.
Vydejte se na dobrodružnou výpravu
Hra Ztracený ostrov Arnak vás zavede na exotické a tajemné místo, kterou budete postupně objevovat. Každý hráč vede svou vlastní archeologickou expedici a usiluje o to, abyste zmapovali znovunalezený ostrov Arnak a prozkoumali pozůstatky pradávné civilizace.
Pokud chcete uspět a stát se nejúspěšnější civilizací, musíte si zajistit nezbytné vybavení, získávat tajemné artefakty, objevovat nová archeologická naleziště, ale i bojovat se strážci ruin. Získané poznatky vám také umožní objevit mytický Ztracený chrám.
Ukázka hry Ztracený ostrov Arnak
Jak se hraje
Celá hra je rozdělena do 5 kol. Během nich se hráči střídají na tahu. Musí přitom vykonat jednu hlavní akci a mohou provést libovolný počet volných akcí – označeny jsou bleskem. Když už nechcete nebo nemůžete dále hrát, pasujete. Ostatní pokračují, dokud také nepasují.
Ve hře je několik typů zdrojů, které potřebujete z různým aktivitám. Mince využíváte především na nákup vybavení (karty), kompasy představují potřebnou energii k prozkoumávání ostrova a objevování artefaktů, tabulky vám například umožňují používat nalezené artefakty, hroty vám pomáhají přemoci strážce a vzácné drahokamy jsou důležité pro rozluštění tajemství ostrova.
Ve svém tahu můžete prohledat již dříve objevené lokality a získat tak nezbytné zdroje. Použijete k tomu svého archeologa. Musíte však zaplatit odpovídající cestovní náklady. Použijete k tomu karty či žetony s cestovními symboly. Můžete také objevovat nové lokality, kromě cestovních nákladů budete platit cenu v kompasech (čas a energie věnované pátrání po nové archeologické lokalitě). Následně v ní budete čelit strážci. Na jeho kartě najdete zdroje, které potřebujete k jeho poražení. Pokud ho neporazíte, na konci kola se váš archeolog vrátí a do svého balíčku obdržíte kartu strachu. Není to tak velká nepříjemnost, jak by se mohlo zdát, ale karta strachu vám v balíčku „překáží“ a na konci hry vám odebere 2 body, takže se nejspíš budete chtít strachu během hry zbavit.
Další možnou hlavní akcí je nákup karty z aktuální nabídky. Vybavení získáte za mince – tuto kartu si umístíte pod svůj dobírací balíček, takže se vám může rychle dostat do ruky. Za artefakty platíte kompasy a jejich efekt využijete okamžitě. Umisťujete je ale na odkládací balíček, který na konci kola zamícháte a celý umístíte pod svůj dobírací balíček. Odehrané karty a získané artefakty tak znovu získáte do ruky později. Záleží ale také na tom, jak se vám podaří balíček pročistit. Důležité je, že na začátku každého kola si dobíráte do pěti karet a další karty můžete dobírat díky příslušným efektům (na kartách či žetonech).
Samostatnou kapitolou je bádání, s jehož pomocí pátráte po Ztraceném chrámu. Postupujete po speciální stupnici, a to nejprve lupou, kterou následuje zápisník. Za postup platíte vyznačenými zdroji, ale zároveň sbíráte různé bonusy. Mimo jiné tak můžete získat až dva pomocníky. Průzkumem chrámu můžete získat hodně bodů, ale opět bude záležet na vašich zdrojích.
Celkové hodnocení
Ztracený ostrov Arnak je příjemnou a napínavou strategickou hrou, která vám poskytuje mnoho možností. Při rozbalení hry můžete získat dojem, že se jedná o komplikovanou hru s množstvím komponent, v nichž se jen obtížně zorientujete. Nemusíte se však bát, rychle se v nich zorientujete. Pomohou vám v tom i dobře strukturovaná pravidla, a především kvalitně připravené komponenty a použitá ikonografie.
Na hře oceňuji především její promyšlenost, vyladěnost jednotlivých součástí a celkovou jejich provázanost. Každá partie je jiná, protože se proměňuje nabídka karet i lokací a protože se musíte sledovat a reagovat na tahy ostatních hráčů. Ti vás sice přímo neovlivňují, ale mohou vám zkomplikovat „život“ zabráním důležitých zdrojů či bonusů. Musíte pečlivě promýšlet vaše kroky v závislosti na kartách a zdrojích, které máte. Díky tomu je hra napínavá od začátku do konce.
CGE při přípravě hry věnovalo velkou pozornost grafickému provedení hry a zpracování komponent. Příjemně se s nimi hraje a hra na stole vypadá skvěle. Celkově tak zpracování napomáhá příjemnému hraní a atmosféře hry.
Tahy hráčů jsou rychlé, takže hra dobře plyne a na nikoho se zbytečně nečeká. Základní rámec pro vaše akce vám poskytnou karty, protože je potřebujete jak k umisťování vašich archeologů „na akce“, tak k využití zajímavých efektů. Arnak inovativně a zábavně využívá mechanismus deck-buildingu a jeho propojení s worker placementem (umisťování na akce).
Ztracený ostrov Arnak
Autoři: Mín&Elwen
Počet hráčů: 1–4
Herní doba: 30–120 minut (30 minut na hráče)
Doporučený věk: od 12 let
Rok vydání: 2020 (česky 2020)
Související články:
-
Hvězdami Hrajeme.cz 2021 jsou Ztracený ostrov Arnak a Tainted Grail: Pád Avalonu (ocenění)
-
Cenu IGA 2021 získaly hry Ztracený ostrov Arnak a Nebe v plamenech (ocenění)
-
Cenu Deutscher SpielePreis 2021 získala hra Ztracený ostrov Arnak (ocenění)
-
Český Arnak chystá MindOK ještě letos (chystá se)