Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte si

Through the Ages je tu v krásné a inovované podobě

Jedna událost by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti, a to nová edice Through the Ages, která má podtitul Nový příběh civilizace. Před Vánoci ji v češtině vydal MindOK ve spolupráci s CGE. I když je to hra určená především náročným hráčům, kteří mají rádi komplexní strategické hry plné různých možností, o jejím novém vydání by měl vědět každý. Je to totiž dlouhodobě nejlépe hodnocená česká hra (na světovém žebříčku BoardGameGeek je aktuálně 5.). Již po svém prvním vydání v roce 2006 získala řadu ocenění (například International Gamers Awards  2007). Jejím autorem je Vláďa Chvátil.

Through-the-Ages_rozlozena

Through the Ages, nebo také Civka, jak se o hře mluví mezi zkušenými hráči, doznala řady změn. Nejvíce se jich týká grafického zpracování, například karty mají lepší obrázky a jsou větší, proměnou prošly hrací desky. Došlo ale také k úpravám některých karet a některých pravidel. Celkově můžeme změny považovat za vylaďování a modernizaci hry. Pokud si ji pořídíte, dostanete výbornou hru ve svěžím provedení, které odpovídá současným požadavkům.

Zde je přehled alespoň některých změn oproti předchozí edici:

  • Napoleon je výrazně oslaben,
  • mírně jsou oslabeny některé taktiky, nově jsou veřejné, je možné převzít cizí taktiky za 2 vojenské akce
  • již není možné obětovat jednotky (posílena byla obrana proti agresím),
  • kteroukoli vojenskou kartu můžete hrát jako +1 obrana (až do počtu vojenských akcí)
  • korupce se vyhodnocuje ještě před produkcí jídla
  • ve III. věku se válčí jen o kulturu, takže přicházíte jen o vítězné body
  • při údržbě se snadněji počítá korupce
  • ve hře jsou čtyři hrací desky místo jedné

 

Nová Civka se opravdu povedla, i když se mezi hráči bude debatovat o detailech a novém nastavení karet a některých pravidel. Nová edice je důkazem, že se stále jedná o výbornou hru, ke které stojí za to se vracet. Mnoho zájemců se konečně dočkalo zpracování, které si tato hra zaslouží, protože předchozí edice již byla jen obtížně dostupná.

Máte již s novou edicí Through the Ages zkušenosti? Podělte se o ně v komentáři pod článkem.

 

Ukázka hry Through the Ages (srovnání s předchozím vydáním):

Tři vydání: 2006, 2009, 2015Herní materiál nové ediceHráčské desky – srovnání tří vydáníHráčská deska s "kostičkami"Ukazatele pro každého hráčeCivilní karty  – srovnání edicOsobnosti věku A – srovnání edicOsobnosti věku I – srovnání edicOsobnosti věku II – srovnání edicOsobnosti věku III – srovnání edicKarty divů A – srovnání edic

 

Through the Ages: Nový příběh civilizace v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář