Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

V karetní hře Trablíci budujete svou armádu zombíků

Mezi aktuálními novinkami je i menší karetní hra Trablíci od Albi. Název vám může evokovat, že se v ní setkáte s roztomilými příšerkami, které rády dělají neplechu. Nejste daleko od pravdy. Ve hře budete budovat armádu zombíků. Budete k tomu potřebovat trochu štěstí, ale nesmíte se bát ani přímému škození ostatním hráčům. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 7 let. Pochází z dílny Time Slug Studia, jejím autorem je Petr Vojtěch a ilustrátorem Petr Štefek. Jedná se tedy o českou hru.

Významným prvkem hry je oblíbený mechanismus push your luck (jít svému štěstí naproti). Podobně jako ve hře Port Royal vytváříte nabídku, dokud neřeknete dost, nebo neselžete. Buď získáte hodně, nebo nic. Zároveň si z vytvořené nabídky vezmou po jedné kartě všichni ostatní hráči. V balíčku karet jsou zombíci s hodnotami 1–5 rozdělení do tří barev, dále tři akční karty a karta barikády.

 

Ve svém tahu musíte otočit a zahrát alespoň jednu kartu. Buď ji zařadíte do jedné ze tří existujících řad, nebo založit novou. Poté se můžete rozhodnout svůj tah ukončit, nebo otočit další kartu. Pokud ale novou kartu nemůžete přiložit, odměnu nezískáte. Ostatní hráči si ale vždy jednu kartu vezmou podle svého výběru. Jaká jsou tedy pravidla pro umisťování karet? Karty přikládáte zprava nebo zleva ke kartám v řadě. Seřazeny musí být od nejnižší po nejvyšší hodnotu. Vedle sebe nesmí být dvě karty stejné barvy. A v jedné řadě smí být maximálně jedna kopie akční karty.

Odměnou vám budou všechny karty v jedné řadě. Nejprve vyhodnotíte a odhodíte akční karty, potom si k sobě vyložíte všechny zbylé karty se zombíky podle hodnoty (barva již nehraje roli). Když máte pět karet, jednu od každé hodnoty, nebo čtyři karty stejné hodnoty, můžete vytvořit hordu. Každá taková horda vám dá 10 bodů. Hra končí, když vyčerpáte dobírací balíček. Zbývající karty ve vaší sbírce vám přinesou po jednom bodu. Společně s body za hordy tak získáte celkové skóre, které určí vítěze.

Akční karty jsou ve hře jen tři, ale vnáší do hry interakci mezi hráči. Síť vám umožní ukrást libovolnou kartu ze sbírky jiného hráče. Brokovnice zas donutí všechny ostatní hráče odhodit jednu kartu hodnoty, kterou určíte. Sekera ovlivní přímo vás, musíte odhodit jednu kartu z vlastní sbírky. Barikáda nepatří mezi akční karty. S její pomocí překryjete jednu kartu v nabídce, takže ztratí svou barvu i hodnotu, a tím změní podmínky pro vykládání dalších karet.

Trablíci jsou jednoduchou a vtipně ilustrovanou karetní hrou, kterou si dobře zahrajete v rodině s dětmi a s příležitostnými hráči. Náročnější hráči si ji užijí jako zábavný filler mezi partiemi náročnější hry. Je to přístupná a svižná hra, takže si ji zvládnete zahrát i opakovaně. Jednu partii zvládnete za čtvrt hodiny.

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář