Hrajeme.cz
Funny a párty hryPředstavení hry

Ve hře Paranormální detektivové vám duch pomůže odhalit pachatele

Detektivních her a párty her s hádáním je celá řada a nemusí se jednat jen o varianty populárních a značně ohraných Aktivit. Proto jsem byl zvědav, co nového, a zda vůbec něco zajímavého přinesou Paranormální detektivové, a jak bude hra zábavná. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 12 let, je tedy určena spíše dospělým hráčům a starším dětem.

Mohu říci, že se jedná o příjemnou hru, ve které jsou všichni hráči neustále zapojeni. Hráči ve hře představují detektivy, kteří se snaží objasnit smrt oběti zločinu. Pomocí spirituálních schopností mohou komunikovat s duchem této oběti. Představuje ho jeden z hráčů. Všichni vyšetřují společně, ale každý hraje za sebe. Můžete ale vyzkoušet i kooperativní variantu.

Ve hře zvítězí detektiv, který jako první uhádne všech pět klíčových prvků příběhu (a společně s ním i duch): kdo je vrah, proč, kde, jak k vraždě došlo a co bylo vražednou zbraní. Hra také může skončit, když detektivové již nemají karty interakce nebo když všichni hádali dvakrát, ale nikdo neuhodl všechna klíčová slova. Pak rozhoduje počet uhodnutých klíčových slov.

Jak se hraje

Každý hráč má k dispozici zástěnu, za kterou si může schovat svůj vyšetřovatelský blok. Slouží mu k poznámkám pomocí stíratelného pera. Dále pak karty interakcí, které mu umožňují komunikovat s duchem. Duch má k dispozici kreslicí list, různé značky, ukazatele zranění, tarotové karty, provázky.

Duch si také vezme jednu příběhovou kartu a tajně si ji přečte, nikdo jiný se na ni nesmí podívat. Na hlavní desce pak vyznačí pohlaví oběti a její viditelná zranění. Nakonec přečte jen krátký popis vzhledu těla oběti.

Detektivové se pravidelně střídají v tazích. Ve svém tahu položí detektiv duchovi otázku. Nejprve ale zvolí kartu interakce a vyloží ji viditelně na stůl. Otázku pak položí nahlas. Musí ji přitom formulovat tak, aby se na ni nedalo odpovědět jen „ano“ nebo „ne“. Duch musí odpovědět způsobem, který určila karta interakce. Všichni detektivové si mohou zapsat poznámku do svého bloku. Pokud detektiv chce, může se pokusit uhádnout příběh.

V případě, že při hádání zaznamená detektiv jen částečný úspěch, zaznamená si duch do své tabulky počet uhodnutých klíčových slov. Číslo se dozví i daný detektiv, ale bez odhalení toho, která byla správná. To proběhne v tichosti. Navíc ale může duch všem detektivům poskytnout dodatečnou stopu. Použije k tomu jednu ze svých tří karet interakcí ducha.

Karty interakcí:

  • Tarotové karty – Duch znázorní odpověď pomocí 1 až 3 tarotových karet, které má k dispozici. Využít může i rubovou stranu k zakrytí části karet, aby tak zvýraznil důležitý detail.
  • Mluvicí tabulka – Duch použije 1 až 5 značek, které přiloží ke skupinám písmen na hlavní desce.
  • Stupnice ducha – Duch může využít stupnice na hlavní desce a vyznačit až 3, včetně barevné škály. Na stupnici jsou například: malý–velký, lehký–těžký, pomalý–rychlý, studený–horký.
  • Psací brk – Duch uchopí ruku detektiva, v níž má pero, a pokusí se jedním tahem nakreslit odpověď. Smí kreslit jen tvary a symboly.
  • Duší zavití – Duch odpovídá zvukem, nebo ukáže prstem na předmět v místnosti.
  • Dotek ducha – Duch nakreslí odpověď na záda detektiva, a to pouze tvary a symboly.
  • Provazy viselce – Duch jako odpověď na stole naaranžuje dva kousky provazu, a to pouze tvary a symboly.
  • Šepot z temnot – Duch na otázku naznačí pusou, aniž by cokoliv řekl nahlas.
  • Strašidelné zrcadlo – Duch odpoví prostřednictvím krátké pantomimy (3 s).

Kooperativní varianta

Pokud byste si Paranormální detektivy chtěli zahrát, ale chcete se vyhnout „soutěživému“ prvku, pak si můžete zahrát plně kooperativní variantu hry. Detektivové v ní při řešení záhady spolupracují, mohou se domlouvat a sdílet návrhy na řešení. Na uhodnutí příběhu ale mají jen dva pokusy. Všichni hráči včetně ducha společně zvítězí, pokud detektivové uhodnou všech pět klíčových slov.

Další příběhy najdete v aplikaci

Každou příběhovou kartu můžete použít jen jednou (pro danou skupinu detektivů). Ve hře je jich dostatek, abyste si hru náležitě užili i opakovaně a abyste se mohli v roli ducha vystřídat. Pro přehlednost je ale dobré použité karty vložit například do zvláštního pytlíku.

Pokud si stáhnete do svého mobilního zařízení aplikaci Paranormální detektivové, budete si moci zahrát i další mysteriózní příběhy. Aplikace je bezplatná a najdete ji v Google Play i App Store.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář