Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Draftosaurus je rodinná draftovací hra s dinosaury

Máte rádi dinosaury? Pak by vám neměl neměla uniknout hra Draftosaurus, kterou u nás vydaly REXhry. Jedná se o svižnou rodinnou hru pro 2–5 hráčů od 8 let, ve které budete tvořit zoo plné prehistorických tvorů. Vybírat budete z pestré nabídky dinosaurů.

Draft máme spojený především s kartami. Někdo také s hokejisty, ale to není oblast našeho zájmu. Hráči si vyberou zpravidla jednu kartu z karet v ruce a ostatní předají sousedovi po směru hry, a tak se výběr opakuje. S tímto mechanismem jste se mohli setkat například u již legendární hry 7 divů světa, ale využívá ho i hra Blood Rage nebo nové hry jako Ostrov koček, Big Monster či It’s a Wonderful World.

V nové hře Draftosaurus se s tímto mechanismem setkáváme také. A to přesto, že žádné karty, kartičky ani destičky neobsahuje. V této hře draftujete dinosaury.


Vytvořte své dinosauří zoo

Každý z hráčů během hry vytvoří vlastní zoo. Snaží se do připravených výběhů umístit dinosaury tak, aby přilákal o nejvíce návštěvníků. S dinosaury to ale není tak jednoduché jako se zvířaty v běžné zoologické zahradě, takže bude potřeba splnit určité podmínky a požadavky, které se během hry proměňují.

Ve hře máte na výběr ze dvou stran herní desky – letní a zimní. Letní je základní, zimní je pak o něco náročnější. K dispozici také máte 6 druhů dinosaurů, kteří jsou rozlišeni tvarem figurky a barvou. Se všemi budete hrát při plném počtu hráčů. Jinak vždy určitý počet od každého druhu odložíte.

Jak se hraje

Draftosaurus se hraje na dvě kola. V každém z nich do své zoo umístíte přesně 6 dinosaurů, na konci hry jich tedy budete mít 12. Pak si spočítáte body a určíte vítěze. O výši bodů rozhoduje umístění dinosaurů do konkrétních výběhů a jejich kombinace.

Průběh každého kola je jednoduchý. Ze sáčku, do kterého jste umístili figurky dinosaurů, si každý náhodně vytáhne 6 dinosaurů. Nikomu je však neukazuje. Nato začínající hráč hodí kostkou, která ostatním hráčům určí podmínku pro umístění jejich dinosaura (na hráče, který hodil kostkou, se nevztahuje). Všichni současně si vyberou jednoho dinosaura a umístí ho do své zoo. V případě, že nemůžete nebo nechcete dinosaura umístit do některého výběhu, můžete ho položit do řeky.

Následně předáte, opět skrytě, zbývající dinosaury hráči po levici. Hráč s kostkou předá i kostku. To se opakuje, dokud neumístíte všechny dinosaury. Druhé kolo proběhne stejně jako první.

Klíčové pro hru jsou podmínky jednotlivých výběhů pro umisťování dinosaurů a body, které za ně na konci hry obdržíte. Do jednoho můžete umisťovat jen dinosauru jednoho druhu. Čím více jich bude, tím více bodů dostanete. Jinde naopak musí být různé druhy, žádný nesmí být dvakrát. V dalším může být dinosaurů všech druhů kolik chcete, ale body dostanete jen za páry stejného druhu. A například ve výběhu Vládce pralesa může být jen jeden dinosaurus a body za něj dostanete, pokud vaše zoo obsahuje alespoň stejný počet tohoto druhu, jaký obsahují zoo soupeřů.

A také záleží na podmínkách, které určí kostka. V zoo je celkem 6 různých výběhů, nacházejí se v lese, na loukách, na straně blíž k občerstvení a blíž k toaletám. Kostka určí, do které části musíte dinosaura umístit. Nebo také může stanovit, že ho musíte umístit do prázdného výběhu nebo že v něm nesmí být tyranosaurus.

Za každého dinosaura umístěného v řece dostanete bod. Bod navíc dostanete za každý výběh, kde je umístěn alespoň jeden Tyranosaurus Rex.

Celkové hodnocení

Draftosaurus je svižná kombinační hra, kterou výborně zahrajete v rodině i s příležitostnými hráči. Jednu partii zvládnete do 20 minut, takže si můžete zahrát i několik partií za sebou. Doporučenou variantou je léto-zima, ve které hrajete dvě hry za sebou, jednu na letní a druhou na zimní straně desky. Vítěze určí součet výsledků obou her. Dobře si zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů (při hře ve dvou jsou trochu upravená pravidla, hra probíhá ve čtyřech kolech).

Pro hraní s dětmi by se hodilo, kdyby hráči měli k dispozici zástěny. Děti mají malé dlaně na to, aby v nich skryly figurky dinosaurů, i když nejsou velké. Při hře jsme to řešili předáváním pod stolem, ale to není nejpohodlnější. Je totiž dobré udržet dinosaury ve skrytu.

Přestože se jedná o menší a rychlou hru, nabízí velkou variabilitu a prostor pro rozhodování. Zároveň musíte počítat s náhodností, jací dinosauři vám přijdou a jakou máte šanci na jejich nejvýhodnější umístění. Je proto nezbytné sledovat ostatní hráče a odhadovat jejich kroky a zájmy. Dinosaury tak můžete vybírat i podle toho, co jim nechcete poslat.

Dřevění dinosauři jsou roztomilí, mají sice stylizovanou podobu, ale i tak se v pravidlech mohlo najít trochu místa pro jejich pojmenování. Musíte si proto odvodit, že červený je Tyranosaurus Rex (na kterého se vztahuje podmínka na kostce). Pravidla jsou jinak jednoduchá a dobře strukturovaná, takže se s nimi rychle seznámíte.

Hru doporučuji všem, kdo mají rádi kombinační hry. Jako filler osloví i náročnější hráče.


Draftosaurus

Autoři: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Théo Riviére

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 15 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2019 (česky 2021)


Související články:


Draftosaurus v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

mikeoldfield 3.3.2021 at 19:12

Western , Legendy Zapadu + rozširenia

Připojte svůj komentář