Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Vybudujte nejlepší zoo ve strategické hře Archa Nova

Horkou a očekávanou novinkou tohoto roku je strategická hra Archa Nova, jejíž české vydání připravil MindOK. Hra zažila neuvěřitelnou jízdu, když během krátké doby od loňské premiéry vystoupal až na 4. místo žebříčku na portálu BoardGameGeek. A stačila také nasbírat celou řadu prestižních ocenění, Golden Geek 2021 pro náročnou hru, International Gamers Award 2022 pro dva hráče, Deutscher SpielePreis 2022, doporučená hra Kennerspiel des Jahres 2022. Hra je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Počítejte s delší herní dobou přes 2 hodiny.

Ve hře Archa Nova plánujete a budujete moderní zoologickou zahradu. Usilujete o to, aby se právě ta vaše zoo stala tou nejlépe fungující a zároveň nejvyhlášenější. Musíte proto stavět výběhy a voliéry pro zvířata, které budou odpovídat jejich potřebám, zabydlovat je rozmanitými zvířaty. Nesmíte ale zapomínat ani na podporu ochranářské projektů na zachování rozmanitosti živočišných druhů, jak se na moderní zoo sluší. Ve výsledku se snažíte získat body, které rozhodnou o úspěchu ve hře.

Je potřeba hned na začátku říci, že Archa Nova nepřichází s inovativními herními mechanismy. V tomto směru není revoluční. Vyniká ale tím, jak dokázala využít a sladit mechanismy ověřené v jiných hrách. Zásadní je práce s pěti akčními kartami, které máte seřazené pod svou hráčskou deskou. Ve svém tahu můžete využít kteroukoliv z nich, její umístění pak určuje sílu dané akce. Po vyhodnocení ji položíte na první místo a ostatní karty posunete. Tím získají větší sílu pro další tahy. V průběhu hry si také akce můžete vylepšit (otočíte je na druhou stranu). Tento princip znáte ze hry Civilizace: Nový úsvit.

Herní materiál.

Hra je založena na kartách, kterých je ve hře přes 250, a každá je unikátní, i když se vám bude zdát, že si jsou podobné. Setkáte se s kartami několika druhů, zahrajete pomocí různých akcí – karty zvířat, sponzorů, ochranářských projektů. Pro zahrání karty a její umístění do vaší zoo musíte splnit několik podmínek: zaplatit cenu, mít připravený výběh odpovídající velikosti, pokud se jedná o zvíře, splnit další podmínky, například pro prostředí, umístění určitého typu zvířete v zoo. Využívání karet ve hře vám může připomenout hru Mars: Teraformace (tuto hru ale Archa Nova nenahrazuje, ve sbírce můžete mít obě, pokud se vám Mars líbí, pak se vám bude určitě líbit i Archa).

Pojďme si tedy přiblížit jednotlivé akce:

  • Karty – Umožní vám dobrání zoologické karty nebo karet, a to z balíčku nebo z nabídky. Nic vás to nestojí a karet můžete mít v ruce, kolik chcete (do přestávky, kdy se kontroluje jejich počet).
  • Stavby – Postavíte výběh nebo výběhy pro zvířata nebo další stavby. Musíte uhradit stavební náklady. Výběhy mají různou velikost a tvar. Musí na sebe navazovat.
  • Zvířata – Zahrajete karty zvířat z ruky. Od té chvíle patří do vaší zoo a platí pro vás všechny dostupné symboly. Musíte uhradit cenu a splnit všechny podmínky.
  • Asociace – Díky této akci můžete provést jednu asociační činnost: zvýšit věhlas, získat partnerské zoo, spolupráci s univerzitou či podpořit ochranářský projekt.
  • Sponzoři – Zahrajete kartu sponzorů z ruky nebo si vezmete peníze z banku. Pro zahrání karty musíte splnit její podmínky.

V této hře se střídáte v tazích, kdy zahrajete jednu akci. Nehraje se ale na určitý počet kol, ale hrajete do té doby, dokud nenastane přestávka – její ukazatel nedosáhne posledního políčka. Když k tomu dojte, aktivní hráč dokončí svůj tah, poté se provedou administrativní kroky. Patří mezi ně kontrola počtu karet v ruce, úklid na kartách akcí a na desce asociací, obnovení nabídky karet, příjem.

Hra pokračuje až do chvíle, kdy se setkají ukazatele jednoho hráče na stupnici atraktivity a ochrany potkají. To odstartuje závěrečnou fázi hry. Ostatní hráči mají poslední tah a proběhne závěrečné bodování. O finálních bodech a výsledku hry rozhodne rozdíl mezi ukazatelem atraktivity a ochrany. V této hře tak může dojít také k tomu, že nakonec bude mít záporný počet bodů.

Ukázka karet.

Archa Nova je komplexní hra, ve které vše souvisí se vším a dá se různým způsobem kombinovat. Základní tahy jsou jednoduché a mohou být velmi rychlé, ale postupně zjistíte, že si musíte dobře jednotlivé kroky promyslet. Například zvažujete, kdy jakou akci zahrát, abyste získali co největší efekt, zda kolo počkáte, aby se síla akce zvýšila. Zapomeňte na to, že byste volili jen akce s nejvyšší sílou. Karet je ve hře opravdu velké množství, což společně s nastavením hráčských desek zajišťuje velkou variabilitu hry. Tím, že se jedná o hru založenou na kartách, musíte počítat s tím, že nezískáte právě ty, které by se vám hodily nejvíc.

Graficky a produkčně je hra připravena kvalitně. Součástí velké krabice jsou i dva pořadače na žetony, což velmi usnadní přípravu hry. Hra je bohatě vybavena, na první pohled může působit nepřehledně, ale rychle se ve všem zorientujete. Pomůže vám i přehledový list s vysvětlením použitých symbolů.

Archa Nova je určena především pro náročné hráče, kteří mají rádi komplexní strategické hry, ale kteří také ocení silné propojení mechanismů s tématem. Doporučuji hru především pro dva a tři hráče. Velmi dobře si zahrajete i variantu pro jednoho hráče. Hra je propracovaná do posledního detailu, není zde prostor pro představení všech jejích aspektů po pár hrách. Podrobněji se k ní vrátíme v připravované recenzi. První dojem je však výborný a podle všeho je úspěch hry oprávněný.

Hráčská deska.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář