Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Zachraňte Království Valerie a staňte se novým králem

Koncem října přinesly REXhry také karetní hru Království Valerie. Původně vyšla pod názvem Valeria: Card Kingdoms v roce 2016. Nyní jsem se tedy dočkali i českého vydání. A doufejme, že přijdou i rozšíření, kterých již v zahraničí vyšlo bezpočet. V krabici najdete dostatek obsahu pro mnoho partií, ale zpestření hry v podobě rozšíření se přímo nabízí. Za originálním grafickým zpracováním stojí známý ilustrátor Mihajlo Dimitrievski, který ilustroval například Nájezdníky ze severu. Samotná hra je určena pro 1–5 hráčů od 10 let.

Jak název napovídá, hra vás zavede do fantasy světa Valerie. Království po letech klidu opět napadají hordy skřetů a různých monster. Představujete vévody, kteří se jim postaví místo starého krále. Rozšiřte své panství, získejte podporu obyvatel, přemozte nepřátele a staňte se novým králem. Stane se jím ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů.

Deska hráče, hra začíná.

Ve svém tahu nejprve hodíte dvěma kostkami. Určí obyvatele, kteří se aktivují a poskytnou vám nezbytné zdroje – peníze, sílu a magii. Používáte je k zabíjení monster, najímání nových obyvatel a k budování panství. Vtip je v tom, že se vždy aktivují obyvatelé i ostatních hráčů, kteří mají číslo, které padlo na kostkách, ale i číslo jejich součtu. Zpravidla tak využijete služby tří typů obyvatel. Získané zdroje nebo platby si zaznamenáváte na své hráčské desce. K boji s nestvůrami budete potřebovat sílu, k najímání obyvatel a stavbě budov v panství mince. Magie vám pak pomáhá s obojím.

Ukázka hry: balíčky monster, obyvatel a panství.

V každé hře si připravíte pět balíčků nepřátel, deset obyvatel a pět panství. Pro novou partii je pak můžete obměnit, takže vám hra poskytne jiné možnosti a musíte se zorientovat v nových podmínkách. Karty panství vám dávají okamžitý či trvalý efekt a body, podobně přemožení nepřátelé vám přinesou odměnu a body na konci hry. Vítězné body můžete získávat i v průběhu hry. Kromě nich vám je poskytne i karta vévody, která je pro ostatní hráče tajná. Určuje podmínky pro získání dalších bodů na konci hry a určí, na co byste se měli v jejím průběhu zaměřit.

Náhoda má ve hře své místo, omezujete ji tím, že si najímáte obyvatele s různými číselnými hodnotami, zajistíte si tak příjem zdrojů v tahu ostatních hráčů. Pokud jste aktivním hráčem, efekt je pro vás silnější.

Karetní hra Království Valerie je rodinná strategická hra, kterou dobře zvládnou i děti od 8 let, které mají s hraním zkušenosti. Nové hráče do hry zasvětíte celkem rychle a samotná hra dobře plyne bez zbytečných prostojů. Jednu partii zvládnete do hodiny. Ilustrace mají svůj nezaměnitelný styl, který sice nemusí sedět každému, ale každý si ho zapamatuje. Doporučuji hru vyzkoušet.

Ukázka karet.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář