Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Zámky šíleného krále Ludvíka si postavíte i v Česku

Jedna z nejlepších her představených loni v Essenu právě vyšla v češtině. Pod názvem Zámky šíleného krále Ludvíka ji připravil MindOK. Zahrajete si ji ve 2–4 hráčích, ale můžete si vyzkoušet i solitérní verzi. Hráči se ve hře stávají staviteli zámků a jsou odměňováni za to, pokud jejich stavby splňují požadavky výstředního krále Ludvíka II. Bavorského. Každý staví vlastní zámek, a to postupným přikládáním jednotlivých místností.

Zámky-nabídka-dílků
Nabídka místností (4 hráči).

Hra má zajímavý systém rozdělování stavebních dílků. V každém kole se jeden hráč ujímá role Mistra stavitele, který určuje ceny jednotlivých místností a prodává je ostatním. Za každou postavenou místnost získáváte vítězné body. Kromě toho můžete dostat body za splněné úkoly. Dvě karty úkolů má každý na začátku hry. Vítězem se pak stane ten, kdo během hry nasbírá nejvíc bodů.

Všichni hráči si tedy v každé partii postaví originální zámek. A pokud se někomu zrovna nedařilo plnit požadavky šíleného krále Ludvíka a nezískal tolik bodů jako ostatní, nevadí, v následující partii má šanci na reparát. Pravidla jsou celkem jednoduchá, takže se s nimi rychle seznámí i méně zkušení hráči. Je to strategická hra přístupná širokému okruhu hráčů, zvládnou ji i děti od 10 let. Ocení ji především náročnější hráči, kteří rádi řeší logické úkoly.

Při vytváření zámku musíte pamatovat na určité zásady. Nově připojená místnost musí navazovat dveřmi na některou dříve postavenou místnost. Za nově připojenou místnost můžete získat bonusové body, pokud navazuje na některou z vyznačených místností. Za jiné, které nejsou vhodné, naopak můžete body ztratit. Ono postavit kuželník vedle ložnice není zrovna dobrý nápad, že? Sklepní místnosti a chodby musí být napojeny na přízemí pomocí schodiště. A alespoň jedny dveře musí vést ze zámku ven.

Zámky-ukázka-hry
Příklad rozestavěného zámku.

Hra již získala řadu ocenění, například nominaci na cenu Golden Geek 2014 v šesti kategoriích, Meeples´ Choice 2014 (vítěz), Mensa Select 2015 (vítěz).

Pravidla vám také prozradí, proč je hra věnována právě králi Ludvíkovi. Například to, že král Ludvík II. Bavorský se proslavil stavbou mimořádně výstředních zámků a že za dobu svého panování (1864–1886) utratil veškeré své osobní jmění i spoustu vypůjčených peněz na to, aby uskutečnil své fantastické stavební vize a bláznivé sny. Nakonec byl prohlášen za šíleného a sesazen z trůnu a jen o den později zemřel za dodnes nevyjasněných okolností.

Tuto hru vám doporučuji vyzkoušet. Každý váš zámek bude jiný a vždy pěkně výstřední.

Odkazy:

Zámky šíleného krále Ludvíka v katalogu Hrajeme.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář