Hrajeme.cz
Představení hryPro náročnéUnboxing

Zelená planeta je hra o provázaném ekosystému prostředí, rostlin a živočichů

Ode dneška 1. června je v prodeji strategická hra Zelená planeta, jejíž české vydání připravil MindOK. Určena je pro 1–5 hráčů od 12 let. Během hry vytvoříte z karet krajiny a rostlin vlastní ostrov s jedinečným ekosystémem. Usilujete o to, aby se jeho prvky vzájemně doplňovaly a podporovaly. Zvítězí ten, komu se to podaří nejlépe. Hra výrazně uspěla v loňské kickstarterové kampani.

Zelená planeta je strategická hra určená náročnějším hráčům. Je založena na kombinování karet a jejich vykládání tak, aby je propojoval. Jedná se přátelskou hru, ve které každý buduje svůj ekosystém. Hráči si vzájemně neškodí.

Karta je bohatě vybavena herním materiálem. Ve hře je opravdu velké množství karet, 283 karet Země, které zahrnují flóru, krajinu a události, a dalších 74 karet ekosystému, ostrovů, podnebí a fauny. Každý hráč má svou desku, na které najde všechny podstatné, co potřebuje pro svá hráčská rozhodnutí. V její hlavičce je přehled čtyř akcí, z nichž si během svého tahu volíte.

Všichni hráči jsou stále zapojeni do hry. Aktivní hráč zvolí akci a vykoná její plný efekt, ostatní hráči její slabší variantu. Každá z akcí vám umožní posunout se dál i díky spuštění efektů na již vyložených kartách. Vykládáte je pomocí akce Výsadba. Kompostování vám dodává půdu, kterou potřebujete k „zaplacení“ karet, které vykládáte. Závlaha vám zas umožní získat výhonky a díky akci Přírůstky vaše flóra povyroste.

Aktivace vlastností karet je podstatnou součástí hry. Ovlivňuje výběr karet, které budete chtít vyložit. Karty obsahují barevné proužky shodné barvy jako akce. Vyhodnotíte je postupně pokaždé, když si někdo vybere akci stejné barvy. Důležité také je, že karty vykládáte na svůj ostrov do mřížky 4 x 4 karty tak, abyste díky jejich postavení získali co nejvíce bodů.

Hráči si na začátku hry vyberou po jedné kartě ekosystému, ostrova a podnebí. Ty vytvoří základ podmínek ostrova každého hráče. Tyto karty vytváří nespočet kombinací, což zvyšuje variabilitu hry. Hra je díky tomu také asymetrická a v každé partii musíte znovu promýšlet svou strategii.

Celkově je hra produkčně a graficky krásně zpracovaná, je přehledná a příjemně se hraje. Doporučuji k vyzkoušení každému, kdo má rád propracované strategické hry s minimem interakce, v nichž si něco budujete.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář