Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Architekti Západního království hovoří česky

Díky společnosti Tlama games si můžete u nás pořídit strategickou hru Architekti Západního království v českém vydání. Po Nájezdnících ze severu je tu další hra od Shema Phillipses s originální a nezaměnitelnou grafikou, kterou vytvořil Mihajlo Dimitrievski. Základem této hry pro 1–5 hráčů od 12 let je worker placement – umisťování dělníků na akce, opět se zajímavou inovací. Během roku od vydání již hra stihla posbírat několik cen, například získala Mensa Select 2019, nominaci na IGA 2019 či nominace na pět cen Golden Geek.

Hra vás zavede do prostředí Karolínské říše kolem roku 850. Vy představujete architekty, kteří se snaží svým uměním zapůsobit na krále. Komu se podaří získat nejvíce vítězných bodů, například za stavbu budov či podíl na stavbě katedrály, ten zvítězí. Konkurence je však veliká, takže se občas můžete uchýlit k pochybnému obchodu na černém trhu, což vás bude stát část vaší počestnosti. Pokud to však přeženete, stihne vás trest.

Každý hráč má k dispozici 20 služebníků, které v každém kole posílá na různá místa na herním plánu za prací. Čím více služebníků máte na jedné akci, tím více získáte (neplatí to ale pro všechny akce, někde může stát jen jeden služebník). Některé akce vám přinášejí jen suroviny, dřevo, kámen, hlínu, zlato, ale i mince u stříbrotepce. V královském skladu pak výměnou získáte i mramor. V dílně si zas můžete najmout učedníka, nebo získat karty nových budov.

Zvláštní akci vám umožní rynek. Místní obyvatelé vám pomohou zajmout služebníky z jakékoliv lokace. Každé zajetí vyžaduje jednoho vašeho služebníka a zaplacení jedné mince. První mince odevzdáte výběrčímu daní, kde se shromažďují, dokud se je některý z hráčů nerozhodne vybrat (musí však počítat s tím, že jeho počestnost výrazně klesne). Jinou akcí pak můžete zajaté služebníky vsadit do vězení a inkasovat za každého minci. Pokud vám ale zbývá poslední služebník, buď ho musíte poslat na rynk a zajmout své vlastní lidi, nebo jít do strážnice a osvobodit zajatce.

V přehledu akcí bychom mohli pokračovat. Zajímavé a také zábavné na hře je, jak jsou akce provázané a jak se ovlivňují. Důležitá v tomto ohledu je stupnice počestnosti, například v tom, že hodně počestný architekt nesmí jít na černý trh, a naopak málo počestný se nemůže podílet na výstavbě katedrály. Vítězné body vám přináší především postavené budovy, ale ke stavbě často potřebujete správné pomocníky.

Závěr hry může být poměrně rychlý, protože ho vyvolají sami hráči tím, jak staví budovy nebo katedrálu. Pak má každý ještě jeden tah včetně toho, kdo konec hry spustil.

Hra je svižná, svůj tah si rozmyslíte, než na vás opět přijde řada. A je na strategickou hru i celkem rychlá. Dá se zvládnout za hodinu. Můžeme je zařadit mezi jednodušší euro hru. Při seznamovaní s pravidly je nejnáročnější vstřebat možnosti všech akcí, kterých není málo a jejich provázanost. Vše je ale řešeno přehledně pomocí ikonek.

Variabilitu hry zvyšuje to, že si na začátku hry můžete zvolit alternativní přípravu. Jednoduše použijete druhou stranu hráčské desky, která vám dá unikátní schopnost vaší postavy a stanoví počáteční podmínky – například počet mincí a míru počestnosti.

Architekti Západního království jsou velmi pěknou hrou, kterou mohu vřele doporučit. S každou partií budete objevovat nové způsoby, jak docílit kýženého zisku bodů. Zároveň ale musíte sledovat ostatní, aby vám nezkřížili plány.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář