Hrajeme.cz
Funny a párty hryPředstavení hryPro rodinné hraní

Řekněte to Jedním slovem, s kýmkoliv

Párty hru Jedním slovem jste již určitě zaznamenali, nejspíš pod názvem Just One, protože je to letošní Spiel des Jahres, hra roku německé kritiky. Zahrajete si ji ve 3–7 hráčích od 8 let. Je to kooperativní párty hra, ve které se střídáte v hádání utajených slov. Ostatní vám poskytují nápovědy jedním slovem.

Možná si říkáte, k čemu další slovní hra? Vždyť tu jsou slavná Krycí jména, výborné Decrypto, napínavé V pasti a nový Letter Jam. Máte pravdu. Ale tyto hry nejsou pro všechny, takže je tu místo pro jednodušší, rychlejší a přístupnější a přitom zábavnou slovní hru, jako je Jedním slovem.

Novým hráčům vysvětlíte pravidla během minuty, takže hned můžete začít hrát. V krabici najdete stojánky s fixami k napsání nápovědy a karty se slovy, na každé je 5 různých slov. V každé partii jich budete potřebovat 13, protože budete hádat 13 tajných slov. Jeden z hráčů vezme z balíčku kartu a umístí ji na svůj podstavec, aniž by se na ni podíval. Zvolí číslo od 1 do 5, a tím určí tajemné slovo, které má podle nápověd ostatních uhodnout.

Kouzlo hry spočívá ve vymýšlení nápověd. Hráči se totiž nesmí domlouvat ani si napsané nápovědy ukazovat. Každý napíše jednu nápovědu a jedním slovem. Když ji mají všichni připravenou, ukáží si je navzájem, zatím ale ne hráči, který bude hádat, a porovnají je. Musí vyřadit všechny neplatné nápovědy: stejná slova, varianty příbuzných slov, varianty stejných slov. Při vymýšlení nápovědy proto musíte zvažovat jednak to, co nejlépe napovědět, ale i to, co mohou napsat ostatní. Čím víc nápověď dáte, tím je větší šance, že bude hádající úspěšný.

Na uhodnutí tajného slova máte jen jeden pokus. Každé uhodnuté slova vám přinese bod do celkového vyhodnocení. Neúspěch znamená, že přijdete o jednu kartu navíc. Můžete se ale rozhodnout, že hádat nebudete, v tom případě přijdete jen o jednu kartu.

Hra je určena především pro větší počet hráčů, pak je zábavnější. Dobře si ale zahrajete i ve 4 hráčích. Pokud si chcete zahrát ve 3, vezměte si každý dva podstavce a poskytnete dvě nápovědy místo jedné.


Související články:Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář