Hrajeme.cz
Chystá sePro náročné

BIOS pokračuje Megafaunou, předobjednávka je otevřena

Malé specializované vydavatelství Fox in the Box otevírá předobjednávky na hru BIOS: Megafauna (druhé vydání), která přímo navazuje na hru BIOS: Genesis. Je to opět komplexní hra určená náročným hráčům. Zahrajete si ji v 1–4 hráčích od 12 let. Předobjednávkou podpoříte české vydání hry, které začne vznikat při dostatečném zájmu.

Stejně jako u předchozích her Phila Eklunda je i Megafauna založena na vědeckých poznatcích a kromě samotného herního zážitku vám přinese mnoho informací vývoji života na Zemi a další souvislosti. Sierra Madre Games koncem října druhou edici hry oficiálně představí na veletrhu SPIEL v Essenu.


Dějově Megafauna navazuje přesně na svého předchůdce, tedy nacházíme se v období ordoviku před 450 miliony lety, kdy mnohobuněčné formy života zahájily svou invazi na suchou zem. Na výběr budou mít hráči počáteční kmeny měkkýšů, hmyzu, obratlovců a rostlin. Hra umožňuje počáteční nastavení dle vašich výtvorů, které vznikly během hraní BIOS: Genesis, ale funguje i zcela samostatně. Hra nabízí samozřejmě daleko více variant, ale o tom až za chvíli.

Hru je možné hrát ve zjednodušené verzi zub&dráp, která vynechává některá pravidla a je určena nejen pro začínající hráče, ale také pro soutěživce, kteří si chtějí užít více rivality. V plné verzi Achterbahn (německy horská dráha) jde spíše o přežití v klimatických podmínkách, které se mění doslova jako na horské dráze.

Hra se tentokrát neodehrává na buněčné úrovni, ale herní plochou pro vás bude celá země. Resp. to, čím tenkrát země byla. Tedy jednotlivé rozdělené tektonické desky, které jsou ještě dělené na biomy.

Každý tah ve hře má čtyři fáze. V té první se tradičně odhalí, co se vlastně na zemi děje prostřednictvím karty události. A nebudou to ledajaké události a už vyhodnocení události je taková minihra. Setkáme se s přepracovaným systémem, kdy k hlavní kartě, která určuje, co se globálně děje, se táhne dodatečná karta, která popisuje klimatické změny. Hlavní karta tedy obvykle určí, jak se posunují jednotlivé tektonické desky, zda se srazí nebo rozdělí nebo přesunou do jiných klimatických pásem, kam dopadne meteorit a vznikne obrovský kráter apod. Druhá karta pak popisuje, k jakým klimatickým změnám dochází, tedy zda se zvyšuje obsah kyslíku, nebo oblačnost či teplota. Proč je to důležité? Protože např. podle množství kyslíku v atmosféře mají měkkýši, hmyz a obratlovci nastavený počet akcí, které mohou za tah vykonat a maximální počet mutací. Naopak rostliny se řídí množstvím slunečního záření (vlivem fotosyntézy) a má na ně tedy vliv oblačnost. A při takové srážce tektonických desek, kdy dojde k uvolnění obrovského množství kysličníku uhličitého do atmosféry, dochází ke změně jejího složení a dopad na všechny hráče je obrovský.

V další fázi provádějí hráči své akce. Každý z hráčů začíná se svým archetypem, který se může vlivem mutací vyvinout do formy létající, vodní, zavrtávající se nebo krunýřové. Budoucí forma je důležitá pro další množení do různých biomů a pro pozici v potravinovém řetězci. Můžete tedy vyvíjet dále druhy, přidávat orgány, vytvářet nové genotypy a z mateřských forem tvořit nové, nechat narodit nová mláďata či odebrat orgány, které by mohly být napadeny mutageny a ochránit tak svůj druh před vyhynutím. Netvoříte zde pouhé tělesné schránky, ale formujete osobnosti, které mohou cítit strach, hněv, žárlivost, ale i spokojenost. Pokračovat ve hře může i hráč, ze kterého se stane „Lazar“. Biblické jméno slouží v biologii pro označení druhů, u kterých chyběly fosilní nálezy, a přesto poté po milionech let jakoby „vstaly z mrtvých“. Tedy i hráč, který má příliš malou populaci, může vzkřísit své archetypy a pokračovat dále ve hře.

Po dokončení všech akcí vybíráte v další fázi matku pro nová mláďata a ta následně umístíte do biomů (moře, les, bažina apod.), kde prochází zkouškou schopnosti lovu potravy. Teprve poté je rozhodnuto, zda se stanou býložravci nebo masožravci. Je třeba brát v úvahu, kolik bodů vás stojí umístění mláděte do biomu, zda jde o tvora chodícího, létajícího nebo třeba plavce a také o to, jestli najde v biomu vhodnou potravu. V nevhodném prostředí, nebo pokud hrozí nedostatek potravy, se mládě stává ohroženým. Pozor také na to, aby se vaše mládě nestalo kořistí jiného predátora.

V poslední fázi umístíte endotermy (teplokrevné druhy) a pohřbíte ohrožené druhy. Ohrožení býložravci se ještě mohou zachránit a zkusit konvertovat na masožravce. Pokud neuspějí, stávají se z nich opět nenarození, stejně jako z ohrožených masožravců.

Hra končí většinou po otočení deseti karet událostí. Na konci každého tahu jsou vždy rozděleny žetony zkamenělin, které jsou započteny do vítězných bodů, za druhy, které mají největší šanci na přežití. Kromě počtu přeživších tvorů mohou ještě s vítězným pořadím zamíchat některé získané vlastnosti, jako třeba schopnost mít hostitele, emoce nebo řeč.

Třešničkou na dortu je varianta hry pro jednoho hráče, která simuluje vývoj života na Marsu nebo klání 2 hráčů (rostliny versus zvířata) na Venuši! Ano, součástí balení jsou i herní desky Marsu a Venuše. Ani nemusíme dodávat, že každá z karet je opět doplněna hutnými historickými a vědeckými texty – navíc karty mutací jsou oboustranné, kdy základní mutace lze vylepšit. Na vylepšené straně jsou pak vždy další dvě možnosti rozvoje, tedy počet kombinací je vskutku ohromný.

Povede se vám zmutovat, vyšlechtit a provést právě ten váš biologický výtvor nástrahami milionů let vývoje?

(V článku je využito představení hry z webu Fox in the Box.)

Související odkazy:

Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář