Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

České vydání hry Gloomhaven přichází. Podívejte se, co přináší

Jedna z nejlepších her současnosti, a na herním portálu BoardGameGeek momentálně nejlépe hodnocené hra, přichází v českém vydání. Hra Gloomhaven má dnes svou českou premiéru na akci Albi Game Day, která se koná v Městské knihovně v Praze. K dispozici bude ukázkový scénář, takže si hru budete moci vyzkoušet. Hra je určena pro 1–4 hráče od 14 let.

Hra je to úctyhodná hned z několika důvodů. Stačí, když si vezmete krabici do ruky, má svou váhu, deset kilogramů se pronese. A váha se moc nesníží ani po vyloupání všech žetonů. Prostor pro vzduch v ní není téměř žádný. Podstatnější je ale obsah a to, co nabízí. Připravte se na mnoho hodin hraní, které vám poskytne přes sto scénářů, jimiž budete procházet. To není zdaleka vše. Pozoruhodný je samotný příběh hry.

Gloomhaven je velká epická hra zasazená do svébytného fantasy světa, kterou vytvořil Isaac Childres a před dvěma roky díky Kickstarteru vydal. Rozhodně se jednalo o úspěšnou kampaň, ohlasy na hru byly tak dobré a zájem natolik velký, že vzápětí následovala druhá kampaň, která byla ještě desetkrát úspěšnější. Hra získala také řadu ocenění od hráčské i odborné veřejnosti, přestože se jedná o náročnou, propracovanou hru, která není pro každého.

Základem hry je osvědčené procházení podzemí a boj s nejrůznějšími nepřáteli. Jedná se o kooperativní hru, ve které má každý hráč svou postavu. Společně plní různé úkoly dané scénářem, a pokud chtějí uspět, musí přitom spolupracovat a pomáhat si. Takových her je k dispozici celá řada. Zde se ponoříte do příběhu města Gloomhaven a svým hraním ho začnete tvořit jeho jedinečnou a neopakovatelnou podobu. Můžete sice hrát jednotlivé scénáře samostatně, pravé kouzlo této hry odhalíte, když se ponoříte do celé kampaně. Děj jednotlivých scénářů propojuje kniha příběhů do velkého dobrodružství.

Na začátku si každý hráč zvolí jednu ze šesti základních postav, hrdinů. Postupně je budete rozvíjet, díky získaným zkušenostem budou získávat nové schopnosti a za nalezené mince si budete moci pořídit lepší vybavení. Vliv her na hrdiny (RPG) na vás dýchne ještě víc, když začnete otevírat další krabičky (až vám to hra dovolí) a označovat na mapě místa, která jste již navštívili.

Přestože se jedná o tematickou fantasy hru s hrdiny, kostky v ní nenajdete. Vše je řízeno pomocí karet. Každý hrdina i nepřátelé mají balíček karet modifikátorů. S ním můžete díky svým schopnostem a událostem ve hře pracovat. Je součástí vývoje vaší postavy. Důležitou roli hrají také karty schopností. Opět má každý hrdinu svůj unikátní balíček. Karty mají dvě části, z nichž si zvolíte vždy jednu, horní nebo dolní. Kromě efektů, které vám poskytne, je také důležité, zda ji po odehrání odložíte, nebo odstraníte ze hry.

Ve svém tahu zahrajete dvě karty, jednu přitom určíte jako hlavní, a tím určíte vaši iniciativu. Nestvůry mají také svou iniciativu. Dané kolo odehrajete podle vzestupných hodnot všech hrdinů i nestvůr. Při výběru karet se sice můžete radit, ale nesmíte být konkrétní. Hra je sice kooperativní, ale každý hráč hraje za sebe, resp. za svou postavu. Navíc má každá postava svůj velký úkol, po jehož splnění zcela opustí hru (a vy si vyberete jinou postavu). Kromě toho obdržíte kartu malého úkolu, který by bylo škoda nesplnit. Tím se značně eliminuje vliv jednoho hráče, který by chtěl řídit celou hru. A může být zdrojem překvapivých tahů pro ostatní.

Tajemství, překvapení a objevování jsou nedílnou součástí této hry. A také postupný rozvoj – postav, příběhu. Tomu je přizpůsobena celá hra, vše je promyšleno do detailu, aby do sebe dobře zapadalo. Vzhledem k tomu, co všechno hra nabízí, je příliš brzy na zevrubnější hodnocení, ale pokud máte rádi velké hry, které vás jen tak neomrzí, pak se do Gloomhavenu určitě pusťte. Stojí za to. Se správnou herní skupinou si ji užijí i příležitostní hráči. Nejvíce si hru ale užijete, pokud se k ní budete pravidelně vracet.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář