Hrajeme.cz
Nové hry

Doom v nové podobě vypadá skvěle

Populární počítačová hra Doom se již před lety dostala na herní stoly a letos jsme se dočkali její nové edice v češtině. Je to semi-kooperativní taktická hra pro 2–5 hráčů, ve které hráči jako těžce vyzbrojení elitní mariňáci plní mise a bojují proti hordě démonů, jež kontroluje další hráč (narušitel). Celá hra je zasazena do marťanského zařízení společnosti Union Aerospace Corporation. Nový Doom vznikl na motivy posledního dílu počítačové hry. Deskovou hru u nás vydal Blackfire.

Hra obsahuje celkem 37 detailních plastových figurek – 4 mariňáky a 33 démonů, velké množství karet a žetonů. A také Operační manuál s popisem jednotlivých misí. První, výukovou misi najdete v návodu. Hrát tedy budete podle jednotlivých scénářů, které vám stanoví úkol mise, podmínky vítězství a nastavení herní mapy, která se skládá z jednotlivých mapových dílků. Vše je graficky sladěno s tématem a podporuje atmosféru hry.

 

Balíček iniciativy určuje aktivního hráče. Pokud se jedná o mariňáka, může vykonat jednu hlavní akci a neomezený počet vedlejších akcí. Záleží jen na kartách, které má v ruce, a jeho výcviku. Své schopnosti mají i démoni. K jejich využití potřebují argentovou energii. Všechny potřebné údaje najdete na jeho kartě.  Narušitel má karty událostí, které může hrát na začátku akční fáze či v tazích jednotlivých démonů.

Souboje jsou ve hře řešeny pomocí kostek, které ukazují počet zásahů. Od něj se odečtou štíty na akční kartě obránce. Za doražení oslabeného démona získá mariňák jako bonus kartu doražení. Je možné útočit z blízka nebo na dálku, záleží na použité zbrani. Mariňáci mají základní vybavení, ale mohou také sbírat z herního plánu různé předměty, a tak mimo jiné získávat lepší zbraně a s nimi i nové akční karty.

 

Mariňáci mohou být zabiti. Když se to narušiteli podaří, obdrží žeton zabití. Nikdo však nevypadává ze hry. Za zabitého mariňáka přichází náhradník, takže můžete pokračovat ve hře.

Rozhodně se povedlo zpracování hry, detailní figurky z tvrdého plastu hře dodávají úžasnou atmosféru, kterou podtrhuje grafika mapových dílků a karet. Celkově se jedná o velkou řežbu, do které musíte jít po hlavě a akceptovat větší podíl náhody. Ta je dána samozřejmě kostkami, ale také balíčkem iniciativy, který určuje pořadí hráčů. To může vést k určité nevyváženosti, zato přidává napětí, které k tomuto typu her patří.

Doporučuji vyzkoušet těm, kteří mají rádi interaktivní bojové hry s atmosférou. Připravte se na dvou a tříhodinovou jízdu. S hrou vás seznámí výcviková mise, kterou najdete v návodu. Naučí vás základní i pokročilá pravidla. Detailní řešení různých situací najdete v samostatném Výkladu pravidel.

Akční karty.Karty démonů.Invazní karty.Karty mariňáků.Karty událostí.Karty úkolů.Karty: výcviku, doražení, týmové, omráčení.

Související články:

Doom v katalogu Hrajeme.cz:

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář