Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Essen 2019: První dojmy a postřehy

Ve čtvrtek 24. října se otevřely brány výstaviště v Essenu, kde až do neděle 27. října probíhá veletrh SPIEL. Je až neuvěřitelné kolik novinek se každým rokem sejde na jednom místě a kolik natěšených hráčů si nenechá tuto událost ujít. Zde jsou první dojmy slovem a obrazem.

Je příjemné, že ani projekty z české provenience se zde neztrácejí. Tradičně významné místo má CGE, které letos přivezlo hru Sanctum od Filipa Neduka a hru Letter Jam. Ani letos nechybí Delicious Games s Podmořskými městy a hrou Zachraňte příšerky, na jednom místě můžete potkat Štěpána Štefaňáka s RONE a Opčíka s Hypergridem. Letos má svůj stánek s prezentací také Projekt L, který loni úspěšně prošel Kickstarterem. Musím zmínit také hru Sorcerer od Petera Scholtze ze Slovenska, kterou vydala společnost White Wizards Games.

Po prvním dnu jsme stihli vyzkoušet a seznámit se jen omezeným počtem her, takže na soudy je ještě brzy, přesto se již některé nadprůměrné a pozoruhodné hry začínají vylupovat z nepřeberné nabídky. Nezklamal například nový Azul: Sumer Pavilion, již třetí v pořadí, který přináší nový způsob umisťování dílků a bodování. Krásně po produkční stránce i herně vypadá hra Crusaders, ve které je použita mankalová mechanika pro výběr akcí. Ve hře obsazujete území na mapě pomocí stavby budov. Cílem je získat co nejvíce bodů, jejich celkový počet je ale omezen. Nejnáročnější hráči nesmí minout strategickou hru Maracaibo od Alexandra Pfistera. Za pozornost stojí hra Barrage od Cranio Creations, kde budujete vodní elektrárny a přečerpáváte vodu. Připravte se na více počítací strategickou hru.

Zajímavou samostatnou kapitolu tvoří nové edice starších her. Příkladem je strategická hra Castles of Burgundy od Stefana Felda, kterou Alea vydává v deluxe edici i s 10 malými rozšířeními. Nově vychází v upravené grafice hra Egizia: Shofting Sands (u nás vyšla jako Údolí králů). Hans im Glück připravil novou edici hry Marco Polo II im Auftrag des Khan. Jedná se o upravenou hru). Další upravenou hrou je Glen More Chronicles. Je to vylepšený Glen More v deluxe zpracování. Space Cowboys zas má Caylus 1303, jedná se o zjednodušenou hru Caylus. V deluxe edici vyšly znovu hry Age of Steam, Die Macher, Luna, a reprinty například her Mississippi Queen, Carolus Magnus, Key Market, Jaipur. V záplavě novinek se tak najdou i starší hry k novém hávu.

Dlouhý odstavec bych mohl věnovat rozšířením. Vezmu to ale stručně a výběrově, protože nejrůznějších rozšíření úspěšných her je opět nespočet. Zajímavé je ale například rozšíření ke hře Railroad Revolution od Whats your game?, které ji výrazně zlepšuje. Velmi pěkně také vypadá rozšíření ke hře Concordia, které zas přináší něco nového, trh s rybami.

Celkově mám dojem, že je zde více návštěvníků, než bývalo ve čtvrtek obvyklé. Haly jsou rozhodně rozsáhlejší, vystavovatelé dostaly větší prostor a je jich více.

Letos mají zájemci příležitost vyzkoušet si malování figurek, zda například na stánku Citadel.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář