Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Expedice Ares se zaměřila na zúrodnění Marsu

MindOK přinesl novou, samostatnou hru Mars Teraformace: Expedice Ares, která navazuje na známou a oblíbenou deskovou hru Mars: Teraformace. Novinka má v podtitulu uvedeno, že se jedná o karetní verzi svého vzoru. Zní to poněkud zvláštně, protože původní hra je založená převážně na kartách. Podíváme se na ni podrobněji.

Pokud jste strategickou hru Mars: Teraformace hráli nebo patří mezi vaše oblíbené hry, pak vám většina prvků hry bude povědomá a známá. Najdete zde karty projektů tří typů odlišených barvou, kostičky zdrojů tří barev, destičky oceánu, desku hráče pro záznam příjmu a zdrojů nebo karty korporací. Narazíte ale na prvky, které jsou v novince odlišné. Především jsou to sady karet fází hry pro každého hráče a odpovídající destičky, dále pak malý herní plán, který slouží jako počítadlo a stupnice.

Herní materiál.

Hra Expedice Ares je určena pro 1–4 hráče. Zpravidla ji budete hrát jako strategickou kompetitivní hru ve 2–4 hráčích, ale můžete si zahrát také kooperativní variantu pro 2 hráče nebo sólovou variantu. Ve hře budete představovat jednu korporaci, která přispívá k zúrodňování Marsu. Když zvýšíte některý z faktorů – teplotu, obsah kyslíku v atmosféře, množství vody na planetě – vylepšíte svůj teraformační rating (TR). Má vliv na váš příjem a zisk vítězných bodů. Další získáte za realizaci různých projektů a různé akce během hry. Hráč, který získá nejvíce bodů, zvítězí.

Hraje se na kola, v nichž všichni hráči současně vybírají z pěti karet jednu z fází. Konat se budou jen ty fáze, které si někdo z hráčů zvolil. Výběr fáze má jen jedno omezení. Nesmíte vybrat tutéž fázi ve dvou po sobě jdoucích kolech. Fáze pak proběhnout v daném pořadí. Přitom platí, že pro fázi, kterou jste si vybrali, získáte výhodu.

Karty fází (sada pro jednoho hráče).
  • I. fáze rozvoje: Můžete zahrát jednu zelenou kartu projektu. Jako výhodu získáte slevu 3 kredity.
  • II. fáze budování: Můžete zahrát modrou nebo červenou kartu projektu. Jako výhodu si můžete dobrat novou kartu, nebo zahrát další modrou či červenou kartu projektu.
  • III. fáze akcí: Můžete provést akce na svých modrých kartách projektů či na kartě korporace. Jako výhodu můžete jednu z akcí zahrát ještě jednou.
  • IV. fáze produkce: Obdržíte zdroje podle aktuálního stupně produkce. Jako výhodu získáte 4 kredity.
  • V. fáze výzkumu: Vezmete si 2 karty z balíčku, jednu si necháte, druhou odhodíte. Jako výhodu si můžete dobrat o 3 karty více a vybrat si o jednu více.

Hra končí po splnění všech tří podmínek, naplnění hlavních faktorů pro teraformaci. Dohraje se probíhající fáze a následuje závěrečné vyhodnocení.

Přestože Expedice Ares využívá některé principy z původní deskové hry, jedná se o samostatnou hru s vlastní jedinečnou herní dynamikou, zachovává si přitom původní atmosféru. Hra využívá osvědčený mechanismus výběru fází, který můžete znát z karetní hry Dobyvatelé vesmíru. Hře chybí herní plán, na který byste umisťovali destičky. Můžete se díky tomu více soustředit na volbu karet a jejich kombinace.

Celkově je hra jednodušší a je přístupná i novým hráčům. Zároveň ji ocení i fanoušci původní deskové hry. Všechny karty mají originální ilustrace v jednotném kresleném stylu, které podporují atmosféru zúrodňování Marsu.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář