Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Hledáte Krycí jména? Už jsou tu

Doslova horkou novinkou dnešního dne jsou Krycí jména od Vládi Chvátila, jejichž české vydání připravil MindOK ve spolupráci s CGE. Nedlouho po velmi úspěšné premiéře na veletrhu SPIEL v Essenu jsme se dočkali také českého vydání. Na Deskohraní je již tato párty hra k dispozici a brzy se objeví i v obchodech. V angličtině vyšla pod názvem Codenames.

Codenames v Ludotéce.
Codenames v Ludotéce na Deskohraní.

Krycí jména si zahrajete nejlépe ve dvou týmech po dvou či třech hráčích, ale můžete hrát i ve dvou či naopak osmi lidech. Díky jednoduchým pravidlům je hra přístupná komukoliv a můžete si zahrát i s dětmi od 10 let. Hra je rychlá, jedna partie trvá okolo 15 minut.

V této týmové asociační hře se podle nápovědy snažíte určit správné pojmy, které jsou rozložené na stole. Na začátku se rozdělíte do dvou týmů, které představují dva špionážní útvary (modrý a červený). Jeden hráč v týmu představuje hlavního špióna, ostatní pak terénní pracovníky, kteří mají za úkol kontaktovat své skryté agenty. Kartičky s pojmy rozložené do čtverce 5 x 5 představují krycí jména tajných agentů. Jejich identitu znají jen hlavní špióni. Pomocí nápověd na ně zaměřují terénní tým.

Úkolem operativní části týmu je kontaktovat všechny vlastní agenty. To se mu podaří, když ukáže na správné kartičky s krycími jmény. Musí dobře zvážit význam nápovědy, kterou jim dal jejich hlavní špión. Například dvě ze slov v barvě vašeho týmu jsou klavír a flétna. Šéf týmu napoví slovem nástroj a přidá číslo 2, které označuje, kolika slov se nápověda týká. Pokud operativci ukáží například na klavír, šéf  potvrdí správnost, a jeho tým může pokračovat v hádání. V případě, že by například ukázali na slovo kladivo, jejich hádání končí, a pokračuje druhý tým. Ve hře zvítězí tým, který jako první uhodne všechna svá slova.

Codename-materiálMůže se stát, že ukážete na nesprávné slovo, pak záleží na tom, kdo se pod ním skrývá. Pokud je to cizí agent, váš tah končí, a navíc soupeři získávají výhodu. Pokud to je náhodný kolemjdoucí, pokračuje druhý tým. V případě, že ale narazíte na nájemného vraha, hra končí vaší prohrou.

Hlavní špión má tedy důležitou roli. Kromě slovní nápovědy nesmí radit, a to ani neverbálně. Nesmí dávat najevo emoce, souhlas ani nesouhlas. Jako správný špión nesmí hnout brvou.

Hledání slovních asociací a jejich odhalování je jednoduché a zábavné pro všechny zúčastněné hráče. Hra má nápad, který funguje a baví. Můžete hledat slovo, které spojuje dva či tři pojmy na stole. Když si na to troufnete, můžete zkusit dát nápovědu i na čtyři či více krycích jmen najednou. To bude skutečná výzva.

Zajímavostí je, že tato hra původně pro tento rok v plánech CGE nebyla. Její prototyp ale vyvolat takový zájem hráčů, že její vydání byla jasná volba. Hra slavila úspěch při představení ve Spojených státech i Německu. V krátké době se také stala jedničkou mezi párty hrami na BoardGameGeeku.

Krycí jména v katalogu Hrajeme.cz

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Připojte svůj komentář