Hrajeme.cz
Herní akce

Deskohraní začalo – přijďte si zahrát novinky i osvědčené herní stálice

V sobotu 17. října na pražském Újezdě začal největší festival her u nás – Deskohraní. Novinky od českých vydavatelů, ale i vybrané nové hry představené minulý týden v Essenu přilákaly mnoho zájemců o moderní deskové hry. Celý týden až do neděle 25. října můžete přijít, vyzkoušet nové i dříve vydané hry v Ludotéce, nebo čerstvé novinky v aule, kde vám je představí sami vydavatelé. A pokud se vám budou líbit, můžete si je zakoupit s pěknou festivalovou slevou. Deskohraní toho ale nabízí daleko víc: turnaje, rychlokurzy vybraných her, prezentace novinek.

Deskohraní-2015-Ludotéka-novinky-z-EssenuNovinky z Essenu jsou na Deskohraní

Díky tomu, že se letos Deskohraní koná po veletrhu SPIEL, máte možnost si řadu nových her vyzkoušet v krátkém čase po jejich představení v Essenu. V Ludotéce mají tyto hry vyhrazenu jednu celou sekci. Najdete jich zde okolo třiceti, například Ships od Martina Wallace, 7 Wonders: Duel, Hotel Austria, Karuba, Mysterium, Signorie, Through the Ages: A New Story of Civilization. Většina z nich je určena náročnějším hráčům a vyžadují znalost angličtiny nebo němčiny (pro nastudování pravidel, pokud s mezi přítomnými hráči náhodou nenajde někdo, kdo již vybranou hru zkoušel).

Ludotéka

Deskohraní-2015-Ludotéka2Pokud jste již na Deskohraní někdy byli, Ludotéka pro vás nebude žádným překvapením. Jen na policích je k dispozici více her a k dispozici je více stolů a místností, kde si je můžete zahrát. Ochotní hermani vám pomohou s výběrem správné hry pro vás, tak je neváhejte požádat o radu a pomoc. Poznáte je podle žlutých triček.

Prezentace vydavatelů

Velkou novinkou také je, že vydavatelé Albi, MindOK a REXhry mají samostatný prostor pro prezentaci svých her a především novinek v prvním patře, v aule. Zde vám ochotně hry představí a můžete si také za zvýhodněné festivalové ceny zakoupit. Při návštěvě Deskohraní si tuto část rozhodně nenechte ujít.

Deskohraní-2015-aula-vydavatelé

4pohár

V sobotu 17. října se konal 4pohár – 13. mistrovství republiky v deskových hrách družstev. Je to velký a prestižní turnaj čtyřčlenných týmů ve čtyřech hrách. Letos se hrály tyto hry: Sankt Petersburg (2. edice), Zhanguo, Istanbul a Aquasphere. Každý v týmu hraje každou z her a podle pořadí získá pro tým 5, 3, 2 či 1 bod. Nejlepší tři týmy budou reprezentovat na turnaji EuropeMasters v Essenu, a to je výzva, která společně s hodnotnými cenami pro nejlepší motivuje k nejlepším výkonům. Letos se turnaje zúčastnilo 23 týmů a zde jsou celkové výsledky:

 1. Poslední naděje – 68 bodů
 2. Telka sýrová – 66 b.
 3. Paluba – 62 b.
 4. Naplechteam-czlol – 59 b.
 5. Za pět minut – 57 b.
 6. Osadníci – 54 b.
 7. Nashova rovnováha – 53 b.
 8. Planet Express – 53 b.
 9. Sultánův harém – 44 b.
 10. Zabedněnci – 44 b.
 11. Kapři v triku – 42 b.
 12. Pajduláci – 40 b.
 13. Bedňáci Plzeň – 40 b.
 14. Pandimenzionální fenomén – 37 b.
 15. Předposlední naděje – 37 b.
 16. Labyrint  – 36 b.
 17. Borealis – 36 b.
 18. MPK – 35 b.
 19. VoRoNi – 33 b.
 20. Včelí medvídci – 31 b.
 21. Planet Express B – 30 b.
 22. Herní liga II – 28 b.
 23. Herní liga – 27 b.

 

Podrobnosti o 4poháru najdete na jeho webových stránkách.

Dominion Tour

Deskohraní-2015-Dominion-junior
Dominion Tour – vítězní junioři.

Série turnajů v rámci Dominon Tour dospěla dnes (neděle 18. října) do finále, které se uskutečnilo jednak v kategorii mladších hráčů (junior) a v kategorii dospělých.

Carcassonne

V sobotu se také uskutečnilo 13. mistrovství republiky v Carcassonne. Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů z celé republiky. Mistra republiky obhájil Martin Mojžíš, stříbro získal Pavel Hudec z Prahy a bronz Martin Kašperlík z Ostravy-Poruby.

Další turnaje

Kromě Dominionu či Carcassonne se na Deskohraní koná celá řada dalších turnajů. Mnohých z nich se můžete zúčastnit, aniž byste se museli dopředu kvalifikovat. Stačí, když se zaregistrujete na webové stránce Deskohraní. Pokud neznáte pravidla, před turnajem vás je naučí. Poměřit síly tak můžete například ve hrách Tash-Kalar, Dixit, Patchwork, Takenoko, Colt Express, Duch, Země, 7 divů světa, Ticket to Ride.

Rychlokurzy a prezentace

V rámci Deskohraní se můžete řadu her naučit díky speciálním rychlokurzům, které vám vybranou hru představí, naučíte se pravidla i něco navíc. Doporučuji, abyste si prošli program a kurzů her, které vás zaujaly, se zúčastnili. Zatím se konaly například tyto: Cacao, Malacca, Panic Lab, Šógi, Fronta, Pukec.

Deskohraní-2015-Ludotéka
Ludotéka.

Plánované rychlokurzy:

 • pondělí 19. 10.: Carrom (od 19 hodin)
 • úterý 20. 10.: Carrom (od 17 h.)
 • čtvrtek 22. 10.: Pukec (od 17 h.)
 • pátek 23. 10.: Rone (od 17 h.)
 • sobota 24. 10.: Zámky šíleného krále Ludvíka (od 15 h.), Země (od 17 h.)

Plánované prezentace:

 • pondělí 19. 10.: Dinno (od 16 h.)
 • středa 21. 10.: HOPE Cardgame (od 16 h.)
 • sobota 24. 10.: MindOK (od 14 h.)

 

Odkaz: Aktuální přehled turnajů a akcí najdete na webu Deskohraní

Infocentrum.Ludotéka.Novinky z Essenu.Barevná navigace pro výběr her.Ludotéka.Nabídka her v Ludotéce.Muzeum her nejen pro znalce.Essenský koutek.Hry pro jednoho.Rychlokurz Šógi.Rychlokurz prototypu hry Fronta.Ukázka hry Pukec.Místo pro Rone.Válečné a kooperativní hry v Ludotéce.Dominion Tour, finále.Ceny pro vítěze Dominion Tour junior.Účastníci finále Dominon Tour junior.Codenames v Ludotéce.Stánek REXhry.Pavel Tatíček, autor hry Hvědokupy.Stánek Albi.Stánek MindOK. Hraní v aule.

Mohlo by vás také zajímat

3 komentáře

Rozhovor s Pavlem Tatíčkem: Jak vznikaly Hvězdokupy | Hrajeme.cz 25.2.2016 at 21:42

[…] je Pavel Tatíček, s nímž jste se mohli setkat na různých herních akcích, naposledy na Deskohraní, kde představoval hry na stánku Albi. Společnost Albi Hvězdokupy také vydala. V rozhovoru […]

Českou Hrou roku 2015 je Splendor a Dětskou hrou roku Spinderella | Hrajeme.cz 25.10.2015 at 18:31

[…] závěr Deskohraní byla dnes vyhlášena také letošní česká Hra roku a současně i kategorie Dětská hra roku. […]

Hledáte Krycí jména? Už jsou tu | Hrajeme.cz 20.10.2015 at 22:15

[…] Deskohraní začalo – přijďte si zahrát novinky i osvědčené herní stálice gallery Akce […]

Připojte svůj komentář