Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Jsou deskové hry drahé?

Vánoční čas je za námi a s ním i nadílka v podobě her, která bezesporu potěšila všechny obdarované. Ježíšek na cenu tak nehledí, ale ti, jejichž prostřednictvím naděluje, možná ano. Kvalitní deskové hry nejsou levné, alespoň na první pohled pro nezasvěceného člověka. Respektive by bylo fajn, kdyby byly levnější, ale to platí nejen o hrách. Nejrůznější společenské hry pořídíte od několika desítek korun až po několik tisíc. Jsou proto drahé? Ano i ne.

Určitě by bylo příjemné, kdyby hry byly levnější, především pro toho, kdo si je pořizuje pravidelně. Pokud ale pořídíte příležitostně jednu dvě hry, pak si myslím, že to není tak hrozné. Dovolím si malé srovnání. Když půjdete do kina na nový film, zaplatíte okolo 150 korun (spíš více), ve čtyřech to bude 600 korun. Připočtěte i občerstvení a jste na částce okolo 800 korun, za kterou už pořídíte dobrou hru. Návštěva kina vám přinese jednorázový zážitek, hru si můžete zahrát opakovaně v rodině i s přáteli. Obdobně je tomu například u knížek. Většinou je přečteme jednou, a pak tvoří kulisu v knihovně.

Hry budou drahé především pro toho, kdo si ji zahraje jednou, a pak ji založí do skříně, kde bude zapadat prachem. Naopak dobrou investicí bude pro toho, kdo si ji alespoň čas od času zahraje. S každou herní partií se vám hra „zlevňuje“. Kdo má děti, ten by neměl s pořízením her váhat. Je ale potřeba dobře vybírat. Hodí se také více různých her pro rozličné příležitosti, rychlá postřehová hra, znalostní hra, kooperativní hra, jednoduchá rodinná hra, ale třeba i strategická hra pro náročnější.

Když se bavíme o ceně her, je potřeba si také uvědomit, že vytvořit hru a uvést ji na trh také něco stojí. O cenu deskové hry se dělí celá řada lidí od tvůrce hry po obchodníka. Největší náklady nese vydavatel, který se rozhodne hru uvést na trh. Náklady zahrnují vývoj a výrobu hry. U zahraničních her musíte připočítat i licenci na vydání. Svůj díl ukousne distribuce a prodejci. Konkurence na trhu společenských her je poměrně vysoká, takže se vydavatelé snaží držet cenu v rozumných mezích. Pokud by ale hry nevydělávaly, pak bychom se nejspíš žádných novinek nedočkali.

Celý článek si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry, kde mimo jiné najdete doporučení, jak hry vybírat a kde nakupovat.

Připojte svůj komentář