Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Když se vypravíte do Zakázané pouště, budete bojovat o přežití

Aktuální novinkou, která by neměla uniknout vaší pozornosti, je kooperativní hra Zakázaná poušť, jejíž české vydání připravil Blackfire. Je to hra, ve které se vydáváte do pouště, abyste objevili prastaré město a nalezli legendární létající stroj, údajně poháněný sluncem. Autorem hry je Matt Leacock, který vytvořil například Pandemic nebo Zakázaný ostrov, rovněž kooperativní hru. Zakázaná poušť v řadě herních prvků na Pandemic a především Zakázaný ostrov navazuje, poskytuje však nový a jedinečný zážitek. Hru si zahrajete ve 2–5 hráčích od 10 let.

Hráči ve hře představují výpravu, která se v poušti pátrá po legendárním létajícím stroji. V písečné bouři ale havaroval jejich vrtulník a jejich jedinou nadějí na přežití je, aby co nejrychleji našli části létajícího stroje, sestavili je a z pouště odletěli do bezpečí. Jen tak mohou přežít. V poušti ale slunce nemilosrdně praží a voda dochází. Všichni okamžitě prohrají, pokud někdo zemře žízní. Všudypřítomný písek dokáže zasypat jakékoliv místo a pohřbít celou výpravu. Hráči prohrají i v případě, že bouře dosáhne maximálního stupně dříve, než se jim podaří odletět.

Zakázaná poušť má jednoduchá pravidla, s nimiž se rychle seznámíte. Po přípravě variabilního herního plánu, který představuje zasypané prastaré město, hned můžete začít hrát. Nejžíznivější hráč začíná. Nejprve vykoná až 4 akce ze čtyř možných, poté otočí karty bouře (jejich počet závisí na aktuální síle bouře). Akce jsou: 1. Pohyb na sousední nezablokované pole, 2. Odhrabání písku z obsazeného nebo sousedního pole, 3. Vykopávky umožňují odkrývat město, 4. Vyzvednutí části stroje (nejprve je musíte objevit). Akce může libovolně kombinovat. Navíc si hráči mohou mezi sebou předávat vodu a vybavení, musí ale stát na stejném políčku.

I v této hře má každý hráč svou postavu se zvláštní schopností. Liší se jednak objemem své polní láhve, jednak jedinečnou schopností. Archeolog tak může odstranit 2 žetony písku místo jednoho, horolezec může vstupovat i na zablokované dílky, průzkumník se může pohybovat i diagonálně, meteorolog může otočit méně karet bouře, navigátor smí přemisťovat figurky jiných hráčů a nosič vody může čerpat vodu i z již dříve objevené studny.

Můžete si vyzkoušet různé obtížnosti hry. Připravte se na to, že vám nedá nic zadarmo. Musíte tedy dobře spolupracovat a využívat výhod jednotlivých postav. Krásné je zpracování hry. Dostanete ji v pěkné plechové krabici. Na první pohled vás zaujme létající stroj se 4 oddělenými částmi, které musíte najít, abyste stroj mohli zprovoznit a zachránit se. Celkové provedení hře dodává výbornou atmosféru. Máte pocit, že vás písek každou chvíli musí zavalit a že neúprosné slunce z vás vysaje každou chvíli poslední kapku vody.

Velmi dobře si zahrajete v rodinném kruhu a s přáteli, partií ale nepohrdnou ani náročnější hráči. Překonat nástrahy pouště nebude tak snadné. Rozhodně vyzkoušejte.

 

Poznámka na závěr: Hru si můžete aktuálně pořídit ve specializovaných obchodech a e-shopech s pravidly ve slovenštině, česká pravidla jsou k dispozici ke stažení. V čínské továrně nedopatřením nepřiložili česká pravidla. Na nápravě se pracuje. Dotisk pravidel a přebalení hry proběhne, jakmile se distributor domluví s dodavatelem.

Související odkazy:

Zakázaná poušť v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář