Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Komu se podaří Útěk z vězení? Jen jeden zvítězí

V květnu Blackfire přinesl kromě Escape Room: Dobrodružné puzzle – Tajemství vědy a Jízdenky, prosím: Londýn i hru Útěk z vězení. Zahrajete si ji ve 2–6 hráčích. Určena je pro hráče od 16 let. Důvodem je spíše téma hry, než její složitost. Představujete totiž vězně, kteří se snaží vykopat tunel a utéct z vězení. Hra je pojata hodně naturalisticky, jak je vidět i na grafice. Platí se cigaretami a hráči se mohou vzájemně vydírat pomocí improvizovaných zbraní.

Cílem hry je, aby vaše postava jako první dosáhla požadovaného počtu bodů vykopaného tunelu. Pokud se vám to podaří, zvítězíte, ostatní mají smůlu, na druhé místo se nehraje. Nehraje se tedy na kola, ale hráči se střídají v tazích.

Když jste na řadě, můžete zahrát až dvě akce. Na výběr máte ze základních akcí, které můžete zahrát kdekoliv, a ze speciálních akcí, které jsou vázány na konkrétní místo. Kromě toho kdykoliv můžete odhalit svou minulost a využít svou schopnost.

Cesta k vítězství vede přes kopání, ale k tomu potřebujete nástroje, lžíci, krumpáč či lopatu. Můžete si je vyrobit z věcí, které najdete, nebo se můžete s jiným hráčem na stejném místě pustit do křížku a vydírat ho se zbraní v ruce. Případně si je můžete koupit za cigarety. Poražený v boji dostane nakládačku, která ho omezí v dalších akcích, nemůže vyrábět, pokud má dvojitou nakládačku, tak ani kopat. Pak mu nezbývá, aby se došel léčit na ošetřovnu.

Pohyb je ve hře řešen tak, že si můžete vybrat, zda hodíte kostkou, které určí místa, kam můžete jít (stojí vás to 1 akci), nebo použijete obě akce k opatrnému pohybu, pak se můžete přesunout kamkoliv. Všechny akce máte přehledně znázorněné na své kartě hráče.

Dalším prvkem hry jsou gangy. Po odhození příslušných karet doplňků, získáte kartu gangu. Následně můžete využít její schopnost. V jednom okamžiku můžete mít jen jednu kartu gangu. Pokud tedy získáte jinou, starou musíte odhodit.

Součástí krabice je i malé rozšíření Michel & Michelle. Především se vám hodí při hře v menším počtu hráčů. Do hry přináší nehráčskou postavu, s níž na konci svého tahu můžete pohnout. Michal(le) vás bude vydírat, a tím oslabovat.

Samostatnou variantou je týmová hra, která je určena pro 4 nebo 6 hráčů. Hráči si v týmu pomáhají a získávají body tunelu, které jsou potřebné k vítězství.

Útěk z vězení není složitá hra, ale nebude pro každého. Ocení ji především ti hráči, kteří mají rádi interaktivní hry, v nichž si hráči mohou škodit.


Související články


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář