Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Legendy země Euthie jsou tu i se svými hrdiny

Novinkou tohoto týdne, která by vám neměla uniknout, je velká desková hra Legendy země Euthie. Příznivci výpravných fantasy her s prvky RPG se dočkali jejího 2. vydání. První edice byla limitovaná a obdrželi ji ti, kdo projekt podpořili v kampani na Hithitu, která úspěšně proběhla loni. Rozeznáte je jednoduše podle krabice, „limitka“ má nestandardní čtvercový rozměr. Jedná o původní českou hru, která je určena pro 2–4 náročnější hráče od 14 let. V limitované edici je „něco“ navíc, například postava, která vám umožňuje i hru v 5 hráčích.

Hru jsme na Hrajeme.cz již podrobně představovali loni (viz článek), ale to bylo v době, kdy Tadeáš Spousta, autor hry, se svými spolupracovníky na hře ještě pracoval, pilně ji testoval a připravoval kampaň na podporu jejího vydání. Ve finále hra doznala dílčích změn, ale základní stavební kameny zůstaly. A je potřeba říci, že finální úpravy hru pomohly vyladit. Každý hráč představuje jednoho z hrdinů v zemi Euthie, kteří se jí snaží zachránit před mocnými draky. Ti jsi zpustošili a zamořili nejrůznějšími monstry. Můžete se například stát bojovníkem či mágem. Hrdinové jsou zpočátku slabí a bez vybavení, postupně ale vylepšují své dovednosti, získávají zbraně a další vybavení, bojují s příšerami, obchodují.

Každá hra je příjemná v tom, že otevírá nový příběh. Můžete si zvolit cíle pro hru, a tím ovlivnit i délku hry. Herní plán je variabilní. Postupně odkrýváte mapu kraje s různými místy a příležitostmi, takže si můžete rozvrhnout svůj postup. V každém tahu vykonáte tři nebo čtyři akce, obchod, těžbu, boj a pohyb. Pokud si vše dobře naplánujete, v každém kole něco získáte, co vám pomůže do dalších fází hry. K zábavnosti přispívá i to, že hra není eliminační. Smrt hrdiny je sice nepříjemná, ale nepřijde o žádné vybavení a dovednosti, které již získal. Je znovu oživen, jen přijde o nějaký ten čas.

Krabice, kterou obdržíte, je doslova naplněna po okraj. A před vyloupáním kartiček a žetonů váží téměř 4 kg. O ilustrace se postarali Petr Štich a Markéta Bláhová. Mají svůj styl, který pěkně vykresluje fantasy prostředí hry. Vše je kvalitně vyrobeno z tvrdého kartonu. Součástí krabice je i minihra a také pexese, takže se dá říct, že Euthii si zahrajete s každým, i s dětmi.

 

Když se podíváte na krabici, zjistíte, že je zde herní doba uvedena 45–90 minut, což je obvyklá doba pro středně náročné hry. Při bližším pohledu si ale všimnete upřesňujícího textu: „na hráče“. Je to tak, připravte se na dlouhou herní dobu. Zároveň ale platí, že taková hra vám umožní rozvinout svou postavu, využít jejích získaných dovedností a vybavení a zažít nejrůznější dobrodružství, po nichž ve správné RPG hře toužíte, a nechybí velké finále, ve kterém musíte porazit draka.

Díky 2. vydání si hra Legendy země Euthie najde cestu ke všem zájemcům. Je to vydařený počin, který stojí za vyzkoušení.

Odkaz:


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář